“Jumtam” - 10 gadi

Jaunlaicenes tautas namā 13.novembrī pulksten 19.00 notiks amatierteātra “Jumts” 10 gadu jubilejas pasākums. Par godu šim notikumam kolektīva dalībnieki iestudējuši jaunu izrādi, kura simbolizē amatierteātra desmit gadu gājumu.

Kopš pirmās dienas, ar kolektīvu kopā ir režisore Māra Svārupe. Sākumā viņa to vadīja kopā ar māmiņu Izoldi Krūmiņu. Lai gan nu vadības groži atstāti meitas ziņā, viņa joprojām iesaistās amatierteātra darbībā, piedaloties mēģinājumu procesā un sniedzot vērtīgus padomus. Pirmos soļus teātra mākslā abām palīdzējis spert režisors Uldis Sedlenieks, kurš pēc Līgosvētku vajadzībām tapušā uzveduma mudinājis dibināt īstu amatierteātra kolektīvu.

Par pirmo nopietno iestudējumu kļuvusi Rūdolfa Blaumaņa luga “Trīnes grēki”. Alūksnes rajona amatierteātru skatē tas atzīts par vienu no labākajiem. Tās pašas sezonas izskaņā kolektīvs piedalījies X Latvijas Amatierteātru salidojumā Dobelē. Tur arī radies nosaukums “Jumts”, kas simbolizēja tābrīža sajūtas. “Dzīvojot salidojuma laikā kopā, jutāmies ļoti vienoti. Kolektīvā valdošā atmosfēra atgādināja mājas, zem kura jumta visi esam sapulcējušies,” skaidro M.Svārupe.

Ar šādu nosaukumu kolektīva veikumu iepazinuši skatītāji bijušajā Alūksnes, Balvu, Madonas, Valkas, Valmieras, Dobeles un Jēkabpils rajonā. Tapušas 12 izrādes, no kurām 5 pēc rajona amatierteātru skates izvirzītas uz Vidzemes reģiona skati. Saņemtas vairākas balvas, pie kurām tikuši gan paši aktieri, gan izrādes veidotāji. Ilgstoša sadarbība izveidojusies ar scenogrāfu Raulu Zitmani, kā arī mūziķiem – Didzi Rijnieku un Gunāru Plukšu.

Kolektīvam izveidojušās draudzīgas attiecības ar kolēģiem kaimiņu pagastos. Viena no šīm draudzībām nupat vainagojusies ar Aigara Tauriņa lugas iestudējumu “Pārdotie svētki”, kas tapis sadarbībā ar Veclaicenes teātra spēles cienītājiem. Tiesa, mīļākais autors jaunlaiceniešiem ir un paliks Rūdolfs Blaumanis. Gandrīz pusei no iestudējumiem par pamatu ņemta kāda no viņa lugām.
M.Svārupe min kuriozus, kas gadoties gandrīz ar katru izrādi. Tā, piemēram, reiz vienai no aktrisēm izrādes laikā mutē ielidojusi muša, kas pamatīgi sasmīdinājis visus uz skatuves esošos. Savukārt dienu pirms citas izrādes režisorei iekodusi lapsene. “No kodiena man seja bija piepampusi kā ķīnietim!” viņa atceras. Viens no aktieriem viņu ieraudzījis tikai uz skatuves. Arī šī tikšanās bez smiekliem nav palikusi.

Šie gan nav vienīgie kuriozi, ko kolektīva dalībnieki varētu pastāstīt, tāpat kā smiekli nav vienīgās emocijas, kas ieskicē kolektīva piedzīvoto. Vairāk ar desmit gados paveikto plānots iepazīstināt sestdien jubilejas pasākumā. Uz to aicināti gan kolektīva bijušie dalībnieki un ilggadējie sadarbības partneri, gan pastāvīgie skatītāji. Jubilejas reizē tiks atklāta arī amatierteātrim veltīta izstāde, kas sniegs priekšstatu par kolektīva iestudētajām izrādēm.

Kultūra