Latvijai velta izstādi 3

Jau sesto gadu rudens Alūksnes muzejā aizrit, gatavojoties pašmāju mākslinieku izstādei, kurā viņi aicināti iepazīstināt ar saviem jaunākajiem darbiem. Šoreiz izstāde izdevusies sevišķi krāšņa, jo līdzās alūksniešiem publikas vērtējumam tiek nodoti Liepājas mākslinieku darbi.

Abu novadu mākslinieku kopizstāde izskan kā veltījums valsts dzimšanas dienā, tāpēc tai nosaukums dots “Dažādi novadi. Viena Latvija”. “Šoreiz gribējās izstādi veidot tā, lai mēs caur mākslinieka acīm varētu ieraudzīt dažādo un arī vienādo Latviju,” sestdien izstādes atklāšanā sacīja Alūksnes muzeja komunikāciju speciāliste Līva Liepiņa.

Ieceri izdevies īstenot, pateicoties Alūksnes mākslinieku izstādes kuratores Zigrīdas Ilenānes sadarbībai ar Liepājas mākslinieku grupu “Impasto” un tās vadītāju Guntu Krastiņu. Kad abas satikušās uz Liepāju aizceļojušās Z.Ilenānes izstādes sakarā, jau pirmajā vakarā kļuvis skaidrs, ka abu novadu mākslinieku kopizstāde ir vajadzīga un tās rīkošana nav neiespējama.
G.Krastiņa atklāj, ka uz Alūksni atvestie Liepājas mākslinieku darbi ir kolekcija, kas iepriekš bijusi skatāma Ventspilī un Kuldīgā. Tajos iekļauti pašas G.Krastiņas, Alda Kļaviņa, Intas Klāsones, Andra Millera, Pētera Taukuļa, Dzintra Vīriņa, Ilonas Slaidiņas, Egīla Brūna, Aivara Rozenbaha un Gunta Otaņķa darbi.

Gandrīz visi nosauktie mākslinieki ir ar mākslas maģistra grādu, kas strādā par pasniedzējiem augstskolā. “Esam vienoti gan profesionāli, gan darbu ziņā,” uzsver G.Krastiņa, iepazīstinot alūksniešus ar autoriem. Kolekcijas vajadzībām katrs mākslinieks piedāvājis darbus, kas radušies kādos viņam nozīmīgos dzīves posmos.

Par saviem darbiem ir ko teikt arī Alūksnes novada māksliniekiem – Gunāram Ozoliņam, Mārim Salmiņam, Andim Jauniņam, Gintaram Čerbikovam, Lilijai Kuklei, Sigitai Jakobsonei, Svetlanai Kuzņecovai, Kristiānai Zelčai, Sintijai Romanovai, Vilnim Blūmam, Dainai Rudzītei, Vjačeslavam Novikovam, Uģim Puzulim, Gaļinai Gruziņai un citiem, kas atsaukušies Alūksnes muzeja aicinājumam. Izstādē apskatāmas viņu gleznas, fotogrāfijas, koka, keramikas un tekstila darbi. Katru no viņiem L.Liepiņa mudināja pastāstīt kaut ko vairāk par darbu radīšanas procesu.

Tā, piemēram, izstādes dalībnieks Jānis Podnieks atzina, ka mūsdienu tehnoloģijas darbošanos fotomākslā padarījušas vieglāku, bet vienlaikus samazinājušas emociju klātbūtni attēlā. M.Salmiņš gleznu ar Cepurītes salu nosapņojis sapnī. Savukārt mākslinieks Ivars Vecāns, kurš izstādē piedalās ar saviem eļļas gleznojumiem, tika mudināts atklāt, kas ir skaistāks – Alūksnes ezers vai jūra, ar ko var lepoties liepājnieki? Pēc nelielas minstināšanās, mākslinieks atzina, ka pie jūras rodoties daudzas idejas, bet vienaldzīgs viņš neesot arī pret Alūksnes ezeru – tā ir daļa no vides, kurā viņš dzīvo.

Diemžēl izstādes atklāšanu nepiedzīvoja keramiķis Arvīds Pīgozņa, kas pagājušajā trešdienā kopā ar sievu Sarmu gāja bojā autoavārijā. Viņiem tika veltīts klusuma brīdis. Alūksnes māksliniekiem atvēlētajā telpā atrodas abu fotogrāfija, pie kuras nolikti ziedi un aizdegta svecīte. Tiesa, kā norāda Z.Ilenāne, netiešā veidā arī A.Pīgozņa kļuvis par izstādes dalībnieku, jo vienā no viņas gleznām redzams keramiķa veidotais darbs.

Vairāk foto šeit .

Komentāri 3

Nekā nesaprotu

Pakalpojums Iestādes arhīva apstrāde 2004.-2008. 15.10.2010.. Lilioza Balode 215,00 25.10.2010.
Pakalpojums Darbs VKKF projektā 01.11.2010.. Gunta Tuča 280,00 31.05.2011.

Ja tiek veikti šāda veida iepirkumi un vēl daudzi citi(sk. novada mājaslapu), tad jautājums ko dara tie daudzie muzeja darbnieki, kādi ir viņu darba pienākumi, par ko tiek algas maksātas no tautas maka tiem parazītiem? Tagad muzejā nav vispār ko skatīties, kā vienīgā Ilenānes sagatavotā izstāde kopā ar Liepājas māksliniekiem.
Vai tiešām domes deputātus un izpilddirektori tā bezdarbība apmierina?

pirms 9 gadiem, 2011.11.19 21:33

Tā ir manuprāt mākslas izstāde, nevis valsts dzimšanas dienas izstāde. To pašu Ilenāne uztaisīja kopā ar liepājniekiem, muzejam nekāda nopelna. Bet kas, lūdzu, skatāms muzejā par godu Lāčplēša dienai un valsts gadadienai?
Jau piecus gadus šiem valstij svarīgiem svētkiem muzejā nav veltīts pat neviens stendiņš, kur nu vēl izstāde!

pirms 9 gadiem, 2011.11.18 11:32

Liepājnieks

Liepāja nav novads! Liepāja ir pilsēta :) Novadi ir ap Liepāju - Nīcas novads, Grobiņas novads utt.

pirms 9 gadiem, 2011.11.15 12:28

Kultūra