Lepojas ar kausiem, trofejām un lomiem

Sestdienas vakarā Ilzenes pagasta kultūras, sporta, interešu izglītības un mūžizglītības centrā „Dailes” uz ikgadējo pasākumu pulcējās aktīvās atpūtas cienītāji: mednieki, makšķernieki un sportisti. Pievienoties ilzeniešiem bija aicināti arī pārstāvji no kaimiņu pagastiem – Alsviķiem un Zeltiņiem. Viņi atraktīvā veidā atskatījās uz aizvadītā gada veiksmēm un neveiksmēm.

Piemin jautrākos atgadījumus
Smieklīgāko kuriozu ziņā nepārspēti palika mednieki, kas ļāvās atmiņām par jautrākajiem atgadījumiem medībās. Viens no tādiem piedzīvots Strautiņu mednieku klubā „Hubertus”. Tā pārstāvis Bruno Kreicis atcerējās gadījumu, kad nācās sarīkot medības kādam augstākam viesim no galvaspilsētas. Viņš bijis ļoti pārliecināts par sevi kā mednieku un ļoti vēlējies atgriezties mājās ar trofeju. Viņam piedāvātas mežacūku medības. Tolaik sniega bijis tikpat daudz, cik šobrīd, tāpēc visa pārvietošanās notikusi uz slēpēm.
Rīgas viesa veltenīšiem nevienas slēpes nav derējušas. Sameklētas platākās, ko iespējams atrast, un piestiprinātas pie viņa kājām ar izolācijas lenti. Tādā paskatā viņš aizbīdīts pie kādas mazas ielejas, kur auga vientuļa bumbiere, proti, vienīgais atkāpšanās ceļš, uz kuru varētu mukt netālu meža pudurītī gulošs kuilēns.  „Tikko dzinēji sāka savu kustību, tā kuilēns cēlās augšā no migas un, kā to paredzējām, metās Rīgas viesa virzienā. Mēs savukārt palikām vērot procesu no malas,” atceras B.Kreicis.

Kuilēnam atrodoties apmēram 100 metru attālumā, Rīgas viesis pacēlis karabīni, notēmējis uz kuilēnu un tad atkal nolaidis. Vietējos medniekos tas raisījis cieņu pret atbraukušo viesi. Kad tas pats atkārtojies, kuilēnam atrodoties vairs tikai 40 metru attālumā, cieņa kļuvusi vēl lielāka. Kad kuilēns atradās 20 metru attālumā, viņš nometa karabīni sniegā un izrāva no jostas lielu nazi. “Nu, īsts vecis – uzveiks kuilēnu godīgā cīņā,” nodomājuši mednieki. Tiesa, tā vietā, lai mestos virsū kuilēnam, Rīgas viesis ātri pārgriezis izolācijas lentu, ar kuru slēpes bija piestiprinātas pie kājām, un milzīgā ātrumā uzrāpies bumbierītē.

Uzrāda pēdējo gadu labāko rezultātu
Makšķernieki nelaida garām izdevību pajokot par tajā pašā dienā notikušajām sacensībām uz Ķiploka ezera Zeltiņu pagastā. Sacensībās piedalījās 34 makšķernieki, kas izvilka tikai četrus lomus. Brangākais no tiem bija nepilnus 75 gramus smags breksis. Neskatoties uz lomiem nabadzīgajām sacensībām, organizatori pauda apņēmību turpināt tradīciju arī nākamajā gadā.
Iespējams, tad tajās piedalīsies arī Didzis Vinogradovs no Ilzenes, kas šoreiz sacensībās nestartēja. Viņa aizvadītā gada lomi bijuši daudz brangāki par sestdien Ķiploka ezerā izvilktajiem. Pērn D.Vinogradovs bijis viens no trīs makšķerniekiem, kas veidojis Ilzenes komandu dalībai zemledus makšķerēšanas sacensībās uz Alūksnes ezera. Sacensībās iegūta 4.vieta, līdz labāko trijniekam pietrūkstot par 12 gramiem smagāka loma.

Veiksmīgāka izvērtās dalība sacensībās „Pavasara līdaka Alūk­snes ezerā 2010”, kur D.Vinogradovs startējis kopā ar Oļegu Marksu. Ieskaitē vērā ņemtas tikai tās līdakas, kas bijušas garākas par 60 centimetriem. Abi ilzenieši divās dienās izvilkuši 31 līdaku, no kurām astoņas atbildušas ieskaites prasībām. Pēc līdaku kopsvara uzvaru izcīnījis O.Markss, taču cīņā par katras dienas lielāko līdaku D.Vinogradovs ieguvis 3.vietu. Tas esot viņa pēdējo piecu gadu labākais rezultāts.

Bez sacensībām personīgie rekordi uzstādīti arī brīvajā laikā izvilkto lomu ziņā. Ar tiem D.Vinogradovs iepazīstināja, rādot pasākuma viesiem pēc lomu izvilkšanas tapušās fotogrāfijas.

Gada laikā startē 32 sacensībās
Sportistu panākumi mērāmi izcīnītajos kausos un medaļās, kā arī personīgajā izaugsmē, salīdzinot ar iepriekšējā gada rezultātiem. Ar daļu no godalgām varēja iepazīties izstādē, kur līdzās atradās arī mednieku lielākās trofejas.
„Viens mednieks te teica, ka medības esot nopietna lieta: ieroči, šaušana.. Tas neesot tik vienkārši, kā uzkāpt uz slēpēm un pabraukt. Ja tu nobrauc 60 kilometrus ar kalnu divriteni, noskrien 42 kilometru maratonu vai brauc astoņas stundas pa Igaunijas kalnaināko apvidu, tad lai katrs pats spriež par to, cik tas ir grūti vai viegli,” saka Ilzenes aktīvākais sacensību dalībnieks Viesturs Kazainis. Pērn viņš startējis 32 sacensībās, no kurām 21 izdevies iekļūt labāko trijniekā. Starp sacensībām ir gan kalnu divriteņu maratoni, gan slēpošanas un skriešanas sacensības.

Par lielāko panākumu viņš uzskata Igaunijas kalnu divriteņu sacensībās „Elion Estonian Cup” iegūto uzvaru savā vecuma grupā. Kopumā šajās sacensībās piedalījies 1801 viens sportists, no kuriem 91 startējis tieši V.Kazaiņa pārstāvētajā grupā. Dalībnieku vidū ir ne tikai igauņi un latvieši, bet arī pārstāvji no Skandināvijas. Uzvara nākusi ar lielām pūlēm un lielu gandarījumu par paveikto.

Kultūra