Mācās novecot skaisti

Trešdien Alūksnes pilsētas pensionāru biedrības “Sudrabs” telpās notika izglītojošs pasākums “Veselības ābece senioriem”, kur varēja uzzināt, kā skaisti novecot un rūpēties par sevi veselīgi.

Pasākums risinājās ikmēneša trešdienu aktivitāšu laikā, bet šoreiz to organizēja “Europe Direct” informācijas centra Gulbenē Alūksnes filiāle, jo 2012.gads Eiropā ir aktīvas novecošanas un paaudžu solidaritātes gads. Par to, kā senioriem sevi ik dienu uzturēt mundrus, stāstīja farmaceite Svetlana Feoktistova no Priekuļiem, bet medicīnas māsa Maruta Vilciņa no Alūksnes – par dažādām diagnostikas iespējām, nosakot cilvēka organisma vispārējo funkcionālo stāvokli.

“Šobrīd ir aktuāli runāt par veiksmīgu novecošanu – mazāk slimot, ilgāk saglabāt spēju mācīties un būt fiziski aktīvam, piedalīties sabiedriskajā dzīvē un justies vajadzīgiem,” atzina S.Feoktistova. Lai to īstenotu, viņa senioriem stāstīja kādas baroneses padomus, kā novecot skaisti, nebūt saviem bērniem par nastu, bet padomdevējiem līdz mūža galam. “Ir svarīgi vienmēr labi izgulēties, veikt fiziskas aktivitātes, lai gūtu prieku sev – bez pārpūles. Veikt sejas vingrošanu, sakot “o”, “ī”, plaši atvērt acis un riņķot – tas veicina redzes saglabāšanos. Sievietēm – noteikti lietot sejas kosmētiku un nekautrēties par saviem gadiem! Izvēlēties gaišas krāsas, laba piegriezuma apģērbu, jo gaišas krāsas padara cilvēku jaunāku, neaizmirst par frizūru, smaržām,” viņa sacīja. Ļoti svarīgi ir nepalikt saviem bērniem un mazbērniem par kalpiem – mīlēt viņus, pavadīt laiku kopā, bet dzīvot arī savu privāto dzīvi. Savukārt mazdārziņam ir jābūt vietai atpūtai, nevis katorgas vietai – jāstrādā ar prieku! Svarīgi arī nezaudēt ziņkārību, apgūstot jaunas prasmes, apmeklēt teātra izrādes, muzejus, iespēju robežās ceļot, saglabāt pozitīvu noskaņojumu. “Gudri un patīkami vecīši viegli pārdzīvo vecumu, bet kašķīgs raksturs, mūžīga neapmierinātība, īgnums nepatīk nevienā vecumā. Pirmie saslimst un noveco pesimisti, arī tie, kas pakļauti lielam stresam. Tādēļ ir svarīgi uzturēt smadzenes tonusā – lasīt klasisko literatūru, atrast domubiedrus, uzturā daudz lietot ūdeni,” teica S.Feoktistova. Viņa uzsvēra, ka 50 procenti veselības saglabāšanā ir atkarīgs no cilvēka uztura un dzīvesveida, tādēļ ir svarīgi ēst mazāk, bet kvalitatīvāk, uzņemt vitamīnus, zivju eļļu.

Biedrība “Sudrabs” savu darbību izvērš arvien plašāk. “Sudraba” vadītāja Gita Tortuze atzīst, ka šobrīd biedrībā ir jau 47 biedri, to skaits arvien palielinās. Arī “Sudraba” rīkotās tikšanās ar dažādiem interesantiem cilvēkiem trešdienās apmeklē arvien vairāk alūksniešu. “4.aprīlī būs tikšanās ar Alūksnes novada domes izpilddirektori Janīnu Čugunovu un pašvaldības aģentūras “Spodra” direktoru Gunti Kozilānu, lai pārrunātu ielu un ietvju tīrīšanas kārtību, kas jātīra pašvaldībai, kas – privātīpašniekiem, kā arī citus jautājumus. 11.aprīlī dažādu rokdarbu pasaulē ievedīs “Zelta pavediena” vadītāja Skaidrīte Svara. 18.aprīlī visi kopā vērosim mākslas filmu “Pilnmēness naktis” un tiksies ar scenārija un mūzikas autori Vēsmu Kokli – Līviņu. Bet 25.aprīlī būs ziemas mēnešu trešdienu aktivitāšu noslēguma pasākums, izvērtējot paveikto, kā arī pārrunājot ieceres: puķu dobes veidošanu aiz Jaunās pils, pavasara ziedu izstādes rīkošanu, braucienu pie Trapenes senioriem un citu,” stāsta G.Tortuze. Viņa atgādina, ka 9.aprīlī pulksten 12.00 Alūksnes tautas namā būs Lieldienu pasākums, uz ko laipni aicināti pilsētas seniori.

Kultūra