Masļeņicu svinēs nedēļu

Šonedēļ Pededzes pagastā katru dienu notiks daudzveidīgas aktivitātes, svinot Masļeņicu – ziemas beigu tuvošanos pirms Lielā gavēņa. Atšķirībā no citiem gadiem šogad tradicionālie krievu tautības svētki Pededzē tiks svinēti plašāk.

Pededzes pagasta tautas nama vadītāja Tatjana Steklova atklāj, ka visu nedēļu - no 20.līdz 25.februārim - Pededzē, iepriekš piesakoties, gaidīs ikvienu – skolēnu grupas, ģimenes ar bērniem, draugu pulciņus un citus interesentus, ļaujot iepazīt Masļeņicas vēsturi, tradīcijas un nozīmi. Šobrīd jauno piedāvājumu pieteikušies izmantot jau vairāki interesenti. Savukārt svētdien, 26.februārī, pulksten 11.00 sāksies Masļeņicas noslēguma pasākums. Atšķirībā no citiem gadiem jaunums būs viesošanās Pededzes muzejā, kur muzeja vadītājas Ineses Volšteines vadībā katrs pats varēs iemācīties pagatavot sev īpašu lelli no auduma bez neviena adatas dūriena.

„Lelles ir dažādas, katra ar savu nozīmi. Ir galvenā lelle, kas simbolizē labklājību, bagātību, nes veiksmi. Ir lelle, ko pilda ar dažādiem ārstniecības augiem – šādu lelli sendienās mazuļiem lika gultiņā ārstniecības nolūkos. Dažādie ārstniecības augi ar savu aromātu bērnu nomierina, pasargā. Bet tām visām ir kuplas krūtis, jo tas simbolizē bagātību un labestību. Šādas lelles arī vīrieši labprāt saņem dāvanā. Īpašs ir arī tas, ka leļļu darināšanā izmanto tikai audumu un diegus, bet neko nešuj un negriež – tikai satin un savij. Diegu apvij divas reizes un sasien trīs mezgliņus. Kad sien mezgliņus, saka: „Uz veselību!”, „Veiksmi!”, „Bagātību!” - un citus vēlējumus,” stāsta T.Steklova. Viņa norāda, ka sendienās mammas saviem bērniem obligāti mācīja spēlēties ar šīm lellītēm. „Ja māte ar tēvu sastrīdējās, bērns paņēma lellīti un aizgāja, atgādinot, ka ģimenē jābūt saskaņai,” saka T.Steklova.

Viņa norāda, ka Masļeņicas noslēguma pasākums būs svētdien, 26.februārī, kad Pededzes tautas namā izskanēs krāšņs koncerts, būs mielošanās ar pankūkām, dažādas jautras izdarības, salmu lelles Masļonas dedzināšana. Īpaši padomāts būs arī par bērniem, laukumā izveidojot sniega labirintus un sarūpējot dažādas atrakcijas.

Kultūra