“Minhauzens” padomju noskaņās

Mednieku festivāls "Minhauzens" arī šovasar bija Virešu pagasta mednieku komandu "Vidagas pūces" un "Gaujmala" vasaras atpūtas topā. Tas notika Rencēnos ar devīzi "Minhauzenes nemelo un uz var godīgi. Lai dzīvo padomju medību īpatnības!".

Veiksme nesmaida, rezultāti vidēji
"Mednieku festivāla dalībnieki esam kopš tā pirmsākuma. Šoreiz festivāls bija labi organizēts. Atbilstoši devīzei visi bija meklējuši apģērbus, kā arī padomju gadu atribūtiku - vimpeļus, armijas un policijas, arī pionieru formas tērpus. Tas nozīmē, ka kaut kur tie vēl ir saglabājušies. Mūsu paaudzei bija interesanti atcerēties, kā augām padomju apstākļos, bet jauniešiem tas bija kaut kas neparasts un nezināms. Tā ir vēsture, patika noskaņojums, kāds valdīja festivālā," saka komandas "Vidagas pūces" kapteinis Andrejs Prindulis.


Viņš atzīst, ka, protams, katrai mednieku komandai gribas uzvarēt vai vismaz pakāpties augstāk starp 81 komandu. Taču ne jau viss izdodas, kā gribas.

"Mums veicās normāli - kopvērtējumā 28.vieta. Daudz ir atkarīgs no veiksmes, reizēm arī no tiesnešiem. Protams, neiztikt bez zināšanām un prasmes," atzīst A.Prindulis.

Viņš startēja "Alojas ātršaušanā", ieņemot 31.vietu..Visi 12 sacensību veidi bija citādāki nekā ierasts festivāla standarta versijā. A.Prindulis uzsver, ka šoreiz tās vairāk bija tieši medniekiem, nevis stenda šāvējiem. "Uzdevums šaujot iekļauties īsā laikā palielina stresu. Šoreiz īsti labi nepaveicās," secina mednieks. Mērķis stāvēja 30 sekundes, bet pēc tam apgāzās. Tātad vajadzēja paspēt notēmēt un izšaut piecas reizes šajā laika sprīdī. Bija arī mednieki, kuri nepaspēja izšaut.

Pārliecinoši demonstrē padomju modes
Komandas dalībnieks Kārlis Iesalnieks atzīst, ka domāts bija par visiem - arī par mednieku sievām un bērniem. Viņš kā ierasts sacentās medību zinībās un arī šaušanā "Negantais sivēns", turklāt abās ieguva 29.vietu. Starp sacensību veidiem bija stafetes, škīvīšu mešana, attāluma noteikšana "uz aci". Neparasta bija "Kanceles taisīšana". Festivāla organizatori bija gudri izdomājuši - sagatavojuši materiālus un naglas, lai katras komandas trīs dalībnieki uzbūvē kanceli - medību torni. Tas nozīmē, ka Rencēnos tagad ir 81 kancele, ko atliek tikai aizvest uz medību objektiem," secina K.Iesalnieks.

Unikāla bija krekla atmudžināšana. Acīmredzot slapji krekli bija sasieti un pēc tam sasaldēti. No katras komandas vienai sievietei un vīrietim bija jāatraisa cieši savilktais un sasaldētais mezgls - kurš ātrāk.

"Tas bija humors un traģēdija, kā katrs centās. Viens skatītājs mācīja, kamēr tiesnesis aicināja viņu palīgā. Vīrietis gribēja izmantot zobus un izlauza priekšējo zobu, bet mezgls palika neatsiets," stāsta K.Iesalnieks.

"Vidagas pūces" sevi labi parādīja modes demonstrējumā, izcīnot pirmo vietu. Viena no padomju modes demonstrētājām Maija Gavare atklāj, ka nolēma parādīt slaucējas, zootehniķes, partijas biedres un kolhoza priekšsēdētāja meitas tērpus. To sīks apraksts un demonstrēšana uz skatuves izpelnījās atzinību.

Kultūra