Paplašinās darbības apvārsni

Jau vairākus gadus Māriņkalna tautas namā darbojas teātra kolektīvs „Kronis visam”. Iknedēļas kopā sanākšanas katru sezonu vainagojas ar vismaz vienu jaunu iestudējumu. Parasti tie rādīti tikai pašmāju skatītājiem, bet šajā sezonā plāni ir citādāki.

Pēc astoņiem darbības gadiem viņi apņēmušies mest nedrošību pie malas un paplašināt savas darbības apvārsni. Jau šajā sestdienā, 25.septembrī, pulksten 19.00 Liepnā būs iespēja redzēt kolektīva jaunāko veikumu – jautru lugu divos cēlienos „Čauks - tenes”, kam pirmizrāde piedzīvota maijā. Šī būs pirmā reize, kad „Kronis visam” dosies ārpus sava pagasta robežām, bet ne pēdējā. Divas nedēļas vēlāk, 9.oktobrī, šo iestudējumu būs iespēja redzēt Veclaicenē, bet vēl pēc divām nedēļām, 23.oktobrī – Jaunlaicenē. „Savējie savējiem vienmēr patīk. To esam daudzkārt izjutuši. Kad aizbrauksim uz Liepnu, Veclaiceni un Jaunlaiceni, tad redzēsim, vai tikpat ļoti patīkam arī citiem,” saka kolektīva vadītāja Ilga Voropajeva.

Rada aktieriem piemērotus personāžus

Kolektīva vadītāja ir arī autore iestudētajai lugai „Čaukst – enes”. Tās nosaukums izvēlēts, velkot paralēles ar Annas Brigaderes „Čaukstenēm”. „Nosaukums izvēlēts ar tādu domu, ka arī šajos laikos ir čaukstenes, kas mīl patenkot un vērpt intrigas,” skaidro I.Voropajeva. Viņa piebilst. ka domuzīme nosaukumā iekļauta, lai izceltu čaukstēšanu jeb tenkošanu. Tiesa, tieksme paklačoties ir vien līdzeklis, ar kura palīdzību atklāt iestudējuma patieso būtību. „Ludziņa ir par mums pašiem tepat un tagad. Par mūsu vājībām, par to, kā gribam izlikties lepnāki, nekā esam, alkstam goda, slavas un, protams, mīlestības,” teikts izrādei sagatavotajā programmiņā.

Iestudējumā iesaistīti pilnīgi visi 10 kolektīva aktieri. Vēlme iestudēt lugu, kurā ikvienam atrastos loma un kas būtu piemērota tieši viņam, esot galvenais iemesls, kāpēc I.Voropajeva lugas raksta pati. Ilgus gadus strādājot bibliotēkā, viņa daudz maz pārzina dramaturģijas piedāvājumu, tāpēc atzīst – atrast piemērotu lugu lauku amatierteātra kolektīvam, turklāt tādam, kurā darbojas tikai pašu pagasta ļaudis, ir gandrīz neiespējami. „Kāds aktieris vienmēr pietrūkst vai paliek pāri, turklāt citu autoru lugu personāži ir tādi, kuriem ne vienmēr var atrast atbilstošu tēlotāju no sava kolektīva vidus,” saka vadītāja.


Grib dzirdēt kompetentas žūrijas vērtējumu

Ar nepacietību tiek gaidīta amatierteātru skate, kurā „Kronis visam” gatavojas piedalīties pirmo reizi. „Mums pašiem, protams, liekas, ka spēlējam ļoti labi. Taču gribētos dzirdēt kompetentas žūrijas vērtējumu un arī ieteikumus, pie kā vajadzētu strādāt un ko uzlabot,” kolektīva viedokli pauž I.Voropajeva.

Tiesa, pat tad, ja žūrijas vērtējums būs skarbs, kolektīvs savu darbību netaisās pārtraukt. Tad tas turpinās spēlēt kaut vai pašu cilvēku dēļ. „Vairums kolektīva dalībnieku šobrīd ir bezdarbnieki. Līdz ar to mēģinājumi mums visiem kļūst par sava veida iziešanu cilvēkos, izraušanos no savām četrām sienām. Kad sanākam uz mēģinājumiem, tad vienmēr aprunājamies un uzklausām cits citu. Tas daudz ko nozīmē,” atklāj vadītāja. Ne mazāk svarīga esot skatītāju mīlestība un tautas nama vadības atsaucība. „Kad biju uz tautas nama atklāšanas pasākumu un ieraudzīju skaisto skatuvi, nodomāju, ka arī maniem aktieriem ir uz tās jātiek. Tad arī tapa uzmetums manai jaunākajai lugai,” viņa saka. „Protams, bez skatītāju mīlestības nekas nesanāktu. Tas mirklis, kad tavam darbam aplaudē, vien ir ko vērts,” atzīst I.Voropajeva.

Kultūra