Paradīze gardēžiem Jaunannas tirdziņā

Jaunannas tautas namā vakar risinājās īsta andele, jo Mārtiņdienas tirdziņā tikās gan Jaunannas pamatskolas skolēni, gan pagasta čaklākās saimnieces. Šāds tirdziņš Jaunannas pamatskolā ir sena tradīcija – līdz šim tas gan notika skolas telpās, bet šogad – tautas namā, lai nekautrētos iesaistīties arī tie jaunannieši, kam bērni un mazbērni skolā vairs nemācās.

Saldumi un ozolzīļu kafija
Tirdziņā piedalījās 11 skolēni un to grupas un divas pagasta saimnieces. 9.klases kolektīvs tirgojās bodītē “Ezītis miglā”, piedāvājot dažādas limonādes: aroniju, zemeņu,  ābolu, kā arī loteriju. Nopērkot biļeti, varēja laimēt gan dārzeņus, augļus, gan kaut ko interesantu. “Visu rīkojām kopīgi. Saprotam, ka valstī ir grūti, tādēļ mums bija zemas krīzes cenas,” stāsta 9.klases skolniece Sarmīte Maļiņina. Saldās ruletes, vafeles, ābolu kūku un putukrējumu glāzītēs tirgoja Toms Maļiņins. Viņš atzīst – visu cepis pats, bet mamma Ieva palīdzējusi garnēt. Pie viņa tirgotās produkcijas veidojās viena no garākajām rindām. “Šis tirdziņš ir ļoti jauka tradīcija, kas saliedē un atraisa bērnus, tādēļ tajā piedalāmies daudzus gadus – kopš bērni sāka mācīties skolā,” saka I.Maļiņina. Jaunannas pamatskolas skolotāja Svetlana Pavlova ikvienam piedāvāja degustēt pašas gatavotu ozolzīļu kafiju, kā arī ābolkūku un saldo cepumu ruleti. Viņas cienastu slavēja visi, kas pagaršoja.  “Ozolzīļu kafiju jau sen gribēju izmēģināt pagatavot. No zīlēm izloba kodolus, uz pannas apgrauzdē, samaļ un gatavo kafiju. Ozolzīļu kafija ir arī ļoti veselīga, jo zīles satur vērtīgas minerālvielas, eļļu, miecvielas. Tā labi noder organisma spēcināšanai, īpaši rudenī, kad apkārt sāk klejot vīrusi,” stāsta S.Pavlova.

Tirgo ekoloģiskus produktus
Jaunanniete Valentīna Ļubimova ir veselīga dzīvesveida piekritēja. Lai rosinātu cituscilvēkus vairāk lietot ekoloģiski tīru pārtiku, viņa piedalījās tirdziņā ar svaigi spiestām ķirbju, biešu, burkānu un ābolu sulām, kā arī dažādām ārstniecības augu tējām. “Gribētu, lai cilvēki vairāk pievēršas dabas produktiem, jo ķīmiski apstrādātas pārtikas mums ir pārpārēm, no kā cietusi cilvēku fiziskā un garīgā veselība. Visu audzēju pati – bioloģiski un ekoloģiski,” saka V.Ļubimova. Apmeklētāji savas simpātijas par tirgotājiem varēja izteikt, aizklāti balsojot. No skolēniem visvairāk balsu saņēma našķu tirgotāji Viktorija Sidorova, Toms Maļiņins un Sarma Skudra, bet starp saimniecēm sumināja abas – Valentīnu Ļubimovu un Svetlanu Pavlovu. Katram tirdziņa dalībniekam organizatoriem bija jāiesniedz savas tirgotās produkcijas receptes – tās tagad apkopos grāmatiņā un uzdāvinās katram tirgotājam. Jaunanniete Ērika Teterovska atzina – tirdziņu apmeklē katru gadu, jo patīk vērot, ko bērni sarūpējuši. “Priecājos, ka bērnu acis mirdz, ja no viņiem ko nopērk – es iepirkos pie katra tirgotāja!” saka Ē.Teterovska.

Iepazīst ticējumus
Skolēni klātesošos iepazīstināja arī ar ticējumiem par Mārtiņdienu, uzsverot, ka tā simbolizē pēdējo rudens darbu pabeigšanas laiku un sagatavošanos ziemai. Senie latvieši Mārtiņdienā vēroja laika apstākļus, lai izzinātu, kāda būs ziema, raža un nākamā gada vasara. Ja Mārtiņa dienā sniegs uz jumtiem, būs gara ziema. Ja Mārtiņdienā zosis iet pa ledu, tad Ziemassvētkos – peldēs pa ūdeni. Bet, ja Mārtiņdienā zosis staigā pa dubļiem, tad Lieldienās – pa ledu. Ja Mārtiņa diena jauka un skaidra, tad ziemā būs liels sals; ja miglaina, tad ziema būs silta. Jaunannas tautas nama vadītāja Iveta Baltā – Vanaga pauž prieku par veiksmīgo sadarbību starp pagasta skolām un tautas namu. “Mēs apvienojam spēkus, lai veidotu daudzveidīgākus un kvalitatīvākus pasākumus. Arī nākamnedēļ būs kopīgi organizēts pasākums “Ar mīlestību Jaunannai”,” viņa saka.

Vairāk foto šeit .

Kultūra