Pededzē ieskandina pavasari 5

Krievu tautības cilvēkiem Masļeņica ir ziemas beigu tuvošanās pirms Lielā gavēņa. Parasti Masļeņica izvēršas par krāšņiem svētkiem ar ēdienu un izklaižu pārpilnību. Ierasts, ka šajās dienās cilvēki cep pankūkas, kas simbolizē sauli, viesojas cits pie cita, iestudē dažādus teātra priekšnesumus un apmeklē gadatirgus.

Tautā teic, ka tie, kuri pavada Masļeņicas nedēļu slikti, skumji un drūmi, nevar cerēt uz veiksmi. Pasākumu Pededzē apmeklēja vairāki simti interesentu gan no Pededzes pagasta, gan citām vietām. Pededzieši bija izrotājuši vienpadsmit zirgu pajūgus, kur vizināšanās kamanās vislielāko prieku sagādāja bērniem. Pēc tam ikviens tika aicināts uz Pededzes tautas nama zāli baudīt svētku koncertu. Tajā plašu jo plašu programmu sniedza Pededzes sieviešu un jauniešu deju kolektīvi, folkloras kopa „Labā oma”, Pededzes pamatskolas deju kolektīvs, kā arī vieskolektīvi – Alūksnes tautas nama deju kopa „Jukums”, Alūksnes austrumu deju grupa, Pečoru horeogrāfiskais ansamblis „Nadežda” un tautas instrumentu ansamblis. „Alūksnes Ziņas” novēroja dažu apmeklētāju neapmierinātību ar to, ka koncerts ilgst vairāk nekā divas stundas, tomēr tā daudzveidīgā programma skatītājus neatstāja vienaldzīgus, jo katrs priekšnesums izpelnījās lielas ovācijas. Pasākuma vadītāja Aleksandra Gira uzsvēra, ka katrai Masļeņicas dienai ir savs nosaukums un tradīcijas. Pirmajā dienā tiek uzcelts Masļeņicas galvenais simbols - izbāzenis no salmiem un lupatām, ko svētku kulminācijā sadedzina. Savukārt piektdiena pēc Masļeņicas kalendāra tiek saukta par Sievasmātes vakariņu dienu, kad znotam ir jācienā sievasmāte ar pankūkām, bet sestdienu dēvē par Svaiņa vakarēšanu, kad visiem, kuriem ir svaiņi, jāaicina viņi pie sevis mājās un jācienā. Masļeņicas nedēļa beidzas ar Piedošanas svētdienu, kad jālūdz piedošana visiem, kam kādreiz nodarīts pāri, lai pēc tam var ar tīru sirdsapziņu uzsākt stingro Lieldienu gavēni. Šīs sendienu tradīcijas tika sasaistītas ar katru priekšnesumu, skatītājiem sniedzot patiesi brīnišķīgu koncertu.  Pēc tam ārā kopīgi tika sadedzināta salmu lelle Masļona, kas visu koncerta laiku atradās zālē goda vietā. Pededzes saimnieču izceptie pieci simti pankūku tika apēsti dažās minūtēs – tik liela piekrišana tām bija. Pēc tam izturīgākie pasākuma apmeklētāji iesaistījās rotaļās, bet daļa jau devās mājup.

Vairāk foto

Komentāri 5

Punktam

Tātad latviešu kopienai Sibīrijā aizliegt jelkādas latviskas tradīcijas? Pededzē ir mūsu novada cilvēki!

pirms 11 gadiem, 2010.02.16 14:42

es.....

A KAPEC TAD EROPAS VALENTINDIENU LATVIJA SVIN UN PRIECAJAS...KAPEC TAD KRIEVU SVETKUS NEVAR......

pirms 11 gadiem, 2010.02.15 21:17

Šoreiz nebiju

Citos gados varēja saēsties pankūkas,turlāt par brīvu. Bet savādāk,stingri pieturās pie tradīcijām,neskatoties uz grūtajiem laikiem.

pirms 11 gadiem, 2010.02.15 20:58

es biju

Kāda jauki pavadīta brīvdiena! Jūsu svētki tik kupli apmeklēti! Cik sapratu daudz bija viesu un neapmierināto nemanīju! Pilna zāle uzmanīgu skatītāju! Attīstiet šos svētkus, Jums ir ar ko lepoties, ir ko parādīt!

pirms 11 gadiem, 2010.02.15 18:51

Kultūra