Piedāvā iepazīt adīšanas daudzveidību

Adīšana ir sena rokdarbu tehnika, kas izmantota praktiski pielietojamu priekšmetu darināšanai. Laika gaitā adīšana pilnveidojusies, rokdarbniecēm darinot arvien jaunus adījumu modeļus, rakstus un kompozīcijas.

Neparastu ieskatu mūsdienu adīšanas pasaulē sniegs Tautas lietišķās mākslas studijas “Atkalnis” un “Ķekava”, kas šosestdien, 26.novembrī, pulksten 12.00 viesosies Alūksnes novada pašvaldības administratīvās ēkas lielajā zālē ar adītu un tamborētu tērpu demonstrējumiem, kā arī Baibas Balodes vadītu lekciju.

“Adīt un tamborēt vairs nenozīmē punktuāli izpildīt instrukciju, pedantiski pārzīmēt piegrieztni un labākajā gadījumā izveidot parauga kopiju,” uzsver Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme” vadītāja un pasākuma organizatore Renāta Pilipa. Senatnē bijusi zināma tikai dziju krāsošana ar augiem. Šo materiālu izmantošanu ierobežoja fakts, ka jārēķinās ar krāsu noturību, apģērba valkāšanas īpatnībām un kopšanas iespējām. “Latviešu etnogrāfiskajos adījumos redzamas mierīgas, atturīgas krāsas – gan dabiskās vilnas pelēcīgais, melni brūnais un dzeltenīgi baltais, gan ar augu valsts krāsvielām krāsotais zaļais, zilais un rūsganais tonis,” iepazīstina R.Pilipa. Savukārt mūsdienu ražotāju piedāvātie materiāli rada iespēju ļauties fantāzijai, izveidojot vēl nebijušu krāsu salikumus, kā arī ekskluzīvus tērpu modeļus.

Tādi būs redzami arī sestdien gaidāmajā pasākumā. Tērpu demonstrēšanu papildinās stāstījums par to tapšanā izmantotajiem materiāliem un tehnikām. Pēc pasākuma varēs izmantot individuālo konsultāciju iespējas. R.Pilipa norāda, ka šī lekcija solās būt interesanta un vērtīga ikvienam adīšanas entuziastam. Par pasākuma dalībnieku var kļūt, iepriekš piesakoties pa telefonu 29374625.

Kultūra