Rādīs zilus brīnumus

Sestdien, 19.maijā, notiks starptautiskā akcija „Muzeju nakts”. Tā ir vienīgā reize gadā, kad muzejus var apmeklēt par brīvu, turklāt to durvis atvērtas līdz pat pusnaktij.

Ar plašu piedāvājumu akcijā „Muzeju nakts” iesaistīsies pašmāju muzeji. Akcijas rezonansi varēs just ne tikai Alūksnē, bet arī Alsviķos, Bejā, Gaujienā, Jaunlaicenē, Kalncempjos, Pededzē, Veclaicenē un Zeltiņos. Gatavojoties gada nozīmīgākajam notikumam, muzeji parūpējušies par jaunām izstādēm un ekspozīcijām. Daļa atklāšanu piedzīvos akcijas laikā. Tiesa, visvairāk apmeklētāji aicināti izmantot „Muzeju nakts” īpašās aktivitātes, kas veidotas tikai akcijas vajadzībām. Šogad tās apvienos zilā krāsa un ūdeņu tēma.

Tikai “Muzeju naktī” varēs apgūt baronu cienīgas manieres. To piedāvās Jaunlaicenes muižas muzejs sadarbībā ar Vidzemes augstskolas studentiem. Kopīgi ar apmeklētājiem tiks veidots bilžu teātris – izspēlētas dažādas situācijas, mēģinot uzburt ainas no baronu laikiem. Starp “Muzeju nakts” ekskluzīvajām aktivitātēm minama putras ēšana pie viena galda. Tā ļaus atgriezties 100 gadus senā pagātnē, kad visa saime sasēdās ap galdu, lai katrs ar savu koka karoti ēstu no kopējā putras katla. Viktora Ķirpa Ates muzejs mudinās gremdēties dabiskuma jūrā, iepazīstot nakts kukaiņus, veidojot no dabas materiāliem latvju rakstu zīmes un pieliekot savu roku filcēta banera tapšanā ar muzeja logo. Iepazīt apkārtnes dabas un vēstures objektus aicinās Bejas novadpētniecības centrs, kurš līdzās tradicionālajam piedāvājumam iekļāvis orientēšanos pēc kartes. Distance veidota no deviņiem objektiem, kuros nāksies veikt kādu uzdevumu.

Jāzepa Vītola memoriālais muzejs “Anniņas” Gaujienā piedāvās makšķerēšanas sacensības, preferansa spēli un iespēju nobaudīt komponista mīļākos ēdienus. Alsviķu pagasta “Senpils” izstāžu namiņā varēs iepazīt nākamā gada simtgadnieku – gleznotāja Jāņa Selgas un tēlnieces Lilijas Līces – darbus. Tikai šajā naktī būs iespēja apskatīt vienkopus gleznas, kurās dominē zilā krāsa, kā arī izmēģināt savas mākslinieciskās dotības līdzīgu darbu veidošanā. Zeltiņu muzeja apmeklētāji varēs iepazīt pagasta bagātīgo ūdeņu klāstu, kā arī ļauties dziesmu jūrai, proti, sacensties dziesmu zināšanā par ūdeņiem, sēžot pie ugunskura. Ūdeņi par centrālo tēmu izvēlēti Veclaicenē. Tur tiks izspēlēta ezeru piesaukšana un nosēdināšana, veidotas ūdens kaskādes un peldinātas papīra laiviņas. Savukārt Pededzes muzejā tiks veidota sapņu upe, kas piedāvās ikvienam interesentam pavizināties sapņu kuģī un palaist debesu jūrā kādu savu sapni.

Pilsētā par visplašāko piedāvājumu parūpējies Alūksnes muzejs. Dodoties turp, vēlams līdzi paņemt adatu, diegu un šķēres, lai kopā ar rotaļlietu meistari Evitu Zālīti pagatavotu sev lelli. Gados vecāki “Muzeju nakts” apmeklētāji varēs iesaistīties multiplikācijas filmas veidošanā, kā arī izmēģināt spēkus smilšu gleznu veidošanā. Ledus pagrabā darbosies barona “kukņa”. Apmeklējot Bībeles muzeju pēc pulksten 20.00, vienlaikus varēs iegriezties Alūksnes evaņģēliski luteriskajā baznīcā, kur notiks draudzes kora un viņa draugu koncerts. Savukārt Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas muzejā varēs izbaudīt skolas gaisotni pagājušā gadsimta sākumā, sēžot sveču gaismā un rakstot ar spalvu un tinti. “Muzeju naktij” gatavojas arī dabas muzejs “Vides labirints”, kurš atjaunojis pastāvīgās kolekcijas ar jauniem eksemplāriem un sarūpējis jaunu interaktīvo spēli par ūdeņu tēmu. Šī piedāvājuma pieejamība atkarīga no Alūksnes Jaunās pils remontdarbu virzības – ja līdz “Muzeju naktij” piekļuve dabas muzejam nebūs atjaunota, šoreiz tas piespiedu kārtā būs slēgts.

Vairāk informācijas šeit

Kultūra