Raksta par sev tuvo

Šī gada noslēgumu Alūksnes un Apes novadu literāti var sagaidīt ar gandarījumu: gads vainagojies ar vairākiem jauniem darbiem, kuru autori ir gan pieredzes bagāti literāti, gan jauni dzejnieki. Lai iepazīstinātu ar paveikto, tie visi tika aicināti uz “Gada lielo tikšanos 2011”, kas pagājušās nedēļas izskaņā notika Alūksnes pilsētas bibliotēkā.

Uzrunājot tikšanās dalībniekus, dzejniece Kornēlija Apškrūma atgādināja, ka dzejai piemīt īpašs spēks – tā spēj tikai ar dažām rindām aizpildīt tukšumu, kas dažkārt rodas, pietrūkstot dvēseles siltumam. Lai radītu tādu dzeju, nozīme nav atskaņām, bet gan attieksmei, ar kādu tā tapusi. Lasītājs jūt, kad dzejolis ir vienkārši konstruēts un kad – rakstīts ar sirdi, tāpēc viņa rosināja rakstīt par gaišo un tuvo savai dvēselei. Kādas noskaņas šobrīd virmo pašmāju autoru sirdīs, varēja just pēc viņu izvēlētajiem darbiem literārajiem lasījumiem.

Dzejnieces Lūcija Sāgameža – Nāgele, Ilga Lakstīgala un Vēsma Kokle – Līviņa iepazīstināja ar darbiem, kas veltīti Ziemassvētku gaidīšanas laikam. Biruta Koknese vērsa uzmanību uz šobrīd aktuālo valsts valodas jautājumu. Luijs Prūsis lasīja dzejoļus, no kuriem viens tapis kā vēstule deputātam, bet otrs veltīts Opekalna baznīcas jubilejai. Interesanti, ka baznīcai veltīto dzejoli viņš uzrakstījis pēc pasūtījuma, lai gan pats tur nekad nav bijis. Ražīgs šis gads bijis Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolas audzēkņiem. Skolotāja Lūcija Kapača atklāj, ka šogad viņiem dota iespēja piedalīties konkursā “Sapnis par Gaujienu”.

Tajā piedalījās dažādu paaudžu pārstāvji, kas iesniedza dzejas darbus, esejas un pasakas. Labākie 12 iekļauti nākamā gada kalendārā ar vietējo autoru fotogrāfijām. Starp tiem ir arī skolnieces Ingas Vilšķērstes dzejolis, kuru viņa lasīja no kalendāra. Kopā ar viņu uz pasākumu ieradās skolas biedrenes Ilze Valtiņa, Dita Poševa un Adrija Rubina. Dzintra Sapule un jaunā dzejniece Diāna Lozko pasākumu kuplināja ar pašu rakstītām dziesmām. Pēc ilgāka pārtraukuma dalībnieku rindās atradās Zane Ļuļe, kas jau vairākus gadus no alūksnietes kļuvusi par rīdzinieci. Gunārs Ozoliņš klātesošajiem atklāja, ka savulaik Zane sarakstījusi dzejoli par katru viņa personālizstādes darbu. Par to viņš joprojām ir viņai pateicīgs.
Savukārt par neparastāko priekšnesumu kļuva Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 12.klases skolēnu Antras Upenieces un Leonarda Raiļana uzstāšanās. Abi pamīšus lasīja dzejoli, kas izskanēja kā atzīšanās mīlestībā. Šī atzīšanās mīlestībā ir pirmais publiskais lasījums dzejolim, kas tapis žetonu vakara vajadzībām. “Mūsu klasei ir jāsagatavo priekšnesums par pirmo mīlestību, tāpēc arī tāds dzejolis,” atklāj Antra, kura ir tā autore. Dzeju viņa raksta kopš 8.klases. Par to, ka tai pievērsies arī brālēns Leonards, viņa uzzinājusi tikai dažas dienas pirms pasākuma. Abi apgalvo, ka lasīt dzeju divatā ir vieglāk un interesantāk.

Pēc Alūksnes pilsētas bibliotēkas darbinieces un “Ezerlāses” pārstāves Aijas Plūmes domām, interesants izvērties viss pasākums kopumā, kur liela nozīme bijusi paaudžu dažādībai. Viņa pauda prieku, ka, par spīti finansiālajiem apstākļiem, daļa autoru atraduši iespēju grāmatu izdošanai. Tā, piemēram, pirms pāris mēnešiem klajā nākusi jauna K.Apškrūmas dzejas grāmata, bet ap Ziemassvētku laiku grāmatveikalu plauktos varēs atrast I.Lakstīgalas un V.Kokles – Līviņas jaunāko veikumu.
Pati K.Apškrūma gan uzskata, ka pie savas grāmatas būtu pelnījuši tikt arī daudzi citi Alūksnes un Apes novadu literāti. Viņa izteica priekšlikumu turpmāk sanākt kopā vismaz divas reizes gadā – ziemā un vasarā. Dzejniece arī rosināja visus turpināt rakstīt pilnveidojoties un attīstoties. “Vienalga, cik labi tu raksti, tev līdz mūža beigām ir jāmācās un jāraksta, jo, tiklīdz tu neraksti un neieklausies dzīvē, kaut kas no šīs dzīves pazūd,” uzskata K.Apškrūma.

Vairāk foto šeit .

Kultūra