Rīkos daiļrunātāju festivālu 9

Šopavasar Alūksnes novada kultūras notikumu klāstam pievienosies vēl nebijis pasākums – daiļrunātāju festivāls “Palaid muti”, kas notiks 21.maijā Jaunalūksnes pagasta “Sprīdīšos”.

Festivāls būs kā turpinājums iepriekšējos gados notikušajiem dzejas vakariem. Vienīgā atšķirība, ka šoreiz dzejnieku pulciņam pievienoties aicināts jebkurš Latvijas literāts vai dziesminieks, kuram ir ko teikt citiem.

Pasākuma organizatore Lilija Kukle norāda, ka daiļrunātāju festivāls uzskatāms par sava veida mēģinājumu lauzt iesīkstējušos stereotipus par dzejas pasākumiem. “Parasti dzejas pasākumi izvēršas mazliet “stīvi”. Ir dzejnieks, kurš lasa savus darbus, un publika, kura sēž iepretim un klausās. Mūsu pasākumā uzsvars būs likts uz šīs distances nojaukšanu starp lasītāju un klausītāju. Viss notiks maksimāli nepiespiestā atmosfērā, atdzīvinot dzeju un aiznesot to līdz cilvēkiem, kuri ikdienā varbūt nemaz nelasa,” viņa saka.

Šāda pieeja ļāvusi pasākumam piesaistīt daudzu jauno talantu uzmanību, kuri tradicionālos dzejas pasākumos nav uzdrīkstējušies piedalīties. Par piemēru tiek minēts kāds 18 gadus vecs jaunietis. Lai gan dzeju viņš raksta jau vairākus gadus, līdz šim tā publiski nekur nav lasīta. “Ne visiem cilvēkiem ir dota drosme uzstāties lielas auditorijas priekšā. Ja vēl tev jālasa dzeja, kurā esi ietērpis savas domas un jūtas, turklāt jādara tas formālā gaisotnē, kad pretī sēž cilvēki ar nopietnām sejām, tas ir divtik grūti,” skaidro L.Kukle.

Meklējot daiļrunātāju festivāla dalībniekus, informācija izsūtīta apmēram 230 Latvijas bibliotēkām. Tās aicinātas sadarboties, pastāstot par iespēju piedalīties saviem lasītājiem. Atsaukušās tikai četras. Tomēr, daiļrunātāju festivālam pieteikušies literāti no tuvākām un tālākām Latvijas vietām. L.Kukle atklāj, ka pasākumā uzstāsies tādi dzejnieki kā Rihards Bargais (Rīga), Ērika Bērziņa (Rīga), Vilnis Gricaičuks – Puriņš (Rīga), Amālija Punktiņa (Rīga), Jans Ikes (Ventspils), Harijs Krūze (Jelgava), Ritvars Rekmanis (Aizpute), Seila Linde (Rīga), Valts Vilemsons (Alūksne), Welfints (Rīga) un Sintija Vindele (Alūksne). Būs arī īsprozas lasījumi, ar kuriem uzstāsies Māris Krasts (Jūrmala) un Ingemārs Dzelme (Talsi), kā arī dziesminieki – Imants Daksis (Rīga), Edgars Kvitka un Alberts Rokpelnis (Mazsalaca).

Pasākuma izskaņā paredzēts koncerts. Tajā uzstāsies grupas “Tumors” un “Melanna” no Rīgas, kā arī pašmāju mūzikas kolektīvi – “Sutas Dampis” un “Putna galvas”. L.Kukle norāda, ka šīs grupas nav izvēlētas nejauši. “Tā kā šis ir daiļrunātāju festivāls cilvēkiem, kam ir ko teikt, tad arī grupas aicinājām tādas, kuru daiļradē ir dziesmas ar latviešu autoru tekstiem. Galu galā arī tā ir dzeja, kurai piemīt vērtība pašai par sevi,” viņa saka.

Komentāri 9

Lilija Kukle

Es pat vairākkārt esmu lūgusi domes atbalstu gan uz Sutas balss pasākumu lūgusi, gan uz dzejas.
Pagājušo gadu dzejas pasākums tika atbalstīts.

pirms 10 gadiem, 2011.04.13 14:10

Beard

Lilij, pashu tracina aiz1n progreseejoshais negatiivisms latvieshos. Lai cik jauku ideju nekjertos realizeet, 1nmeer kaads tautietis sameklees kaadu kljuudu, kuru pasniegs kaa lielaako pasaules greeku. Pac riebiigaakais, ka uz katru 1nu idejas atbalstiitaaju sarodas 4 noliedzeeji!! Tipiskais noliedzeejs pac neko par ideju nezina, noliedz tikai taapeec ka pieradis visu noliegt. Nezinu, taa mums taada nacionaalaa iipatniiba, vai taa dabaa pienjemc un taa jaabuut....

Veixmi "Spriidiishiem"!!

pirms 10 gadiem, 2011.04.13 14:01

Lilijai

Vai Tu esi rosinājusi, runājusi, ierosinājusi, lai šos pasākumus ietver kādā sarakstā?

pirms 10 gadiem, 2011.04.13 14:00

Lilija Kukle

Beard

Es domāju tas ir subjektīvs cilvēku viedoklis!Un nejau visi kuri lasīs šo rakstu lasa arī forumu!


Pasākumus šeit ir apmeklējuši deputātu kungi, cienījami dakteri, uzņēmēji un daudzi citi sabiedrībā cienījami cilvēki. No šo cilvēku puses nav dzirdētas ķengas,jo cilvēks pats ir gana stiprs ar savu viedokli, savu pārliecību.
Tas vidusmēra cilvēks kuŗš ķengājas pats nejūtas stiprs,nezina savu izvēli un tā maza saujiņa cilvēku,kuru viedoklis nevarētu būt noteicošais.

pirms 10 gadiem, 2011.04.13 13:09

Beard

Palasi komentaarus - viss kas notiek "Spriidiishos" ir slikts, kaitiigs, briesmiigs, amoraals e.t.c.;-] Tur esot zanjkjis, kuraa salasoties sabiedriibas pabiras. Taatad, reklameet kautko TAADU - neir kosheriigi...

Par to, ka uz taa "zanjkja" skatuves ik pa laikam nesmaadee uzstaaties arii pasaulee paziistamas grupas, Aluuxnee runaat neir pienjemts. Atbrauc skatiitaaji no visas Latvijas un tuvaakaas aizrobezhas, a maleenietim vaig Gruzninju, Sandru, grozinju vakaru klubaa un kloppi peec taa.

pirms 10 gadiem, 2011.04.13 12:42

Lilija Kukle

Uz pasākumu ir uzaicināti visi Alūksnes iedzīvotāji,tai skaitā arī deputāti. No konkurences mēs nebaidāmies,jo konkurence veicina attīstību.

Jatājums ###
Kāpēc vēl aizvien republikas mēroga festivāli kas notiek Jaunalūksnes pagasta Sprīdīšos nav iekļauti Alūksnes novadā notiekošo pasākumu sarakstā?

pirms 10 gadiem, 2011.04.13 11:10

###

Žēl, ka novada deputāti nav uzaicināti! Rīkotāji baidās no konkurences?

pirms 10 gadiem, 2011.04.13 10:49

Lilija Kukle

Aicinu visus atnākt izbaudīt pasākumu!

pirms 10 gadiem, 2011.04.12 19:56

Kultūra