„Rudens rozes”- veltījums pieminekļa atjaunošanai

Otrajā adventē, 4.decembrī, pulksten 15.00 Apes tautas namā viesosies Smiltenes Tautas teātra kolektīvs ar režisora Agra Māsēna iestudēto mūsu novadnieces Elīnas Zālītes lugu „Rudens rozes”, kuru pati autore savulaik nodēvējusi par komēdiju. 

Šovasar teātra kolektīvs ekskursijā apciemoja Api un viesojās arī Elīnas Zālītes memoriālajā mājā. Viņi ar lielu interesi uzklausīja erudītās muzeja pārzines Mudītes Kaktiņas sirsnīgo stāstījumu par rakstnieces dzīvi un daiļradi. Uzzinot, ka 2009.gada rudenī nozagts E.Zālītes  piemineklis, māksliniekiem radās iecere veltīt izrādi Apē tā atjaunošanai.

Režisors, Valmieras teātra aktieris Agris Māsēns stāsta: „Esmu pa pusei jūsējais: brālis dzīvo pie Zvārtavas ezera, neilgu laiku esmu vadījis teātri Gaujienā, turklāt agrāk bieži ciemojos pie radiem un draugiem Apē. Pārcilājot agrākos gados Smiltenē iestudētās izrādes, redzējām, ka tolaik tai bijuši labi panākumi, un radās doma atjaunot šo izrādi. Smiltenē mazajā zālē esam jau nospēlējuši gandrīz 30 izrādes, tās noskatījušies vairāk nekā 1000 skatītāju.”

Jāpiebilst, ka iestudējums jau izpelnījies Smiltenes novada amatierteātru skates žūrijas atzinību par izcilu režisora un aktieru darbu un izvirzīts uz Vidzemes reģiona  skati, pretendējot uz nomināciju „Gada izrāde 2011”.

Runājot par mūsu novadnieces daiļradi, A.Māsēns uzskata, ka E.Zālīte kā dramaturģe mūsdienās ir mazliet piemirsta. Režisors atgādina, ka tieši Zālīte Dailes teātrī Eduardam Smiļģim bijusi „labā roka”, ieteikusi un veidojusi dramatizējumus izrādēm. ”Rakstniece visu mūžu savā daiļradē cīnījusies par augstiem morāles kritērijiem, ideāliem - tas šodien nav novecojis. Diemžēl, ja mūsdienās kāds tur mīlestības ideju un morāli tīru, to bieži vien uzskata par muļķi. Ja bez sievas nav vēl trīs mīļākās, tad neesi cilvēks,” secina A.Māsēns. Viņš augstu vērtē Elīnas Zālītes dzeju, kas ir ļoti emocionāla ar savu iekšējo pārdzīvojumu atklāsmi. ”Izrādes programmā nodrukātais dzejolis izsaka lugas ”Rudens rozes” būtību. Pārlasot lugu, mums gan likās, ka tur ir par daudz sentimenta, tomēr svītrojām minimāli, cenšoties saglabāt autores stilu,” saka režisors.

Savukārt Apes iedzīvotāju atmiņā saglabājusies izrāde „Rudens rozes” vietējā pašdarbības teātra aktieru izpildījumā apmēram 1980.gadā. „Skatītāju zāle bija pilna, jo visi gribēja redzēt, kā spēlē vietējie cilvēki - mūsu „primadonna” Irēna Šalajeva, Skaidrīte Jencīte, Andris Bergmanis, Manzars Karro, Nora Bērziņa, Žanis Freimanis un citi,” stāsta Alda Kalekaure, kura tolaik iejutās Ritas lomā.

„Izrāde nāk pie mums tagad, Ziemassvētku gaidīšanas laikā, kad pār Latviju laižas eņģeļi, darot labu, un arī mēs visi vēlamies darīt labus darbus, domāt labas domas,” saka Apes tautas nama vadītāja Ilva Sāre. Viņa aicina visus izmantot šo lielisko iespēju atnākt un noskatīties skaistu teātri, vienlaikus ziedojot līdzekļus zudušā pieminekļa atjaunošanai. Svētku noskaņai šajā dienā pirms izrādes turpat Apes tautas namā, „Radošo ideju centrā”, būs atvērta arī radošā darbnīca „Lai top gardumi!”

Kultūra