Skolēnu dziesmu un deju svētki gandrīz klāt

Īsi pirms X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, kas saviļņos Rīgas iedzīvotājus un viesus no 6. līdz 11. jūlijam, pasākuma organizatori un atbalstītāji aicina apmeklēt koncertus un sniegt šādu iespēju arī citiem. Skolēnu dziesmu un deju svētki, kas šogad pulcēs vairāk nekā 30 000 dalībnieku, tiks atklāti 6. jūlijā, kad notiks arī Dziesmu diena, un piedāvās plašu un daudzveidīgu koncertu programmu ar vairāk nekā 20 koncertiem.

„Visi X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīcības komitejā pārstāvētie valsts un pašvaldības dienesti un par svētku mākslinieciskajiem jautājumiem un tehnisko norisi, par dalībnieku drošību un veselību atbildīgās amatpersonas ir apliecinājuši gatavību svētkiem, lai tie notiktu, kā plānots un iecerēts un lai tie priecētu mūsu visus! Tādējādi jauniešiem nodrošinot iespējas dziedāt, dejot, muzicēt," uzsvēra svētku rīcības komitejas priekšsēdētāja, izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe. Viņa pateicās pašvaldību un skolu vadītājiem; koru, deju kolektīvu, orķestru un folkloras kopu vadītājiem; ikvienam svētku sagatavotājam un atbalstītājam par to, ka dziesmas un dejas dod dzīvesprieku un dzīves sparu skatītājiem, klausītājiem, pašiem izpildītājiem. Atskatoties uz svētku tradīciju 50 gadu garumā, jo I Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki notika 1960. gadā, ministre īpašu paldies teica arī visu iepriekšējo svētku rīcības komitejām un organizatoriem, kas strādājušas, lai veidotu un koptu šo tradīciju, lai mēs to godam varētu pārmantot, vairot tās vērtību un skanējumu mūsdienās un nākotnei. „Tādēļ akcijas „Uzdāvini koncertu!" ietvaros biļetes uz svētku pasākumiem dāvināšu tiem rīcību komiteju vadītājiem, kuri organizēja svētkus 21.gadsimtā, nodrošinot to pārmantojamību ne vien šajā simtgadē, bet arī šajā tūkstošgadē - bijušajiem izglītības un zinātnes ministriem - Kārlim Greiškalnam un Inai Druvietei," teica T. Koķe, piebilstot, ka K. Greiškalns bija ministrs 2000.gadā, bet I. Druviete - 2005.gadā.

Biļetes uz daudziem pasākumiem vēl iespējams iegādāties, tādēļ svētku organizatori un atbalstītāji aicina iesaistīties akcijā „Uzdāvini koncertu!". „Tā ir mūsu iespēja iepriecināt savus tuviniekus, tos, kam visvairāk nepieciešams uzmundrinājums, un tos, kam vēlamies sniegt ko īpašu. Svētku koncertu repertuārs ir dzīvespriecīgs un radīs emocionālo pacēlumu ikvienam skatītājam," skaidro svētku izpilddirektore Agra Bērziņa, kuras dāvana tiks pasniegta bijušās darba vietas - Amatas pamatskolas skolotājiem.

Vēl var iegādāties biļetes uz visiem svētku koncertiem Biļešu Paradīze kasēs lielākajās Latvijas pilsētās un internetā www.bilesuparadize.lv, un to cena ir no 3 līdz 20 latiem, bet uz ģenerālmēģinājumiem - no 1 līdz 3 latiem. Plašāka Svētku programma un koncertu apraksti skatāmi svētku mājas lapā www.dziedundejo.lv.

Lielu atbalstu svētku organizēšanā sniedz arī Latvijas uzņēmumi: ģenerālsponsors ir O!Karte, koru programmu atbalsta Latvijas Dzelzceļš, deju programmu - Aldara bezalkoholiskais dzēriens Viva Fresh. LMT prezidents Juris Binde: „Esam šo svētku atbalstītāji jau daudzu gadu garumā. Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībniekiem vienmēr ir ko teikt, un O!Karte piedāvā skatuvi visiem, kuri vēlas izpausties. Šogad esam bijuši iniciatori arī kādai īpašai aktivitātei, kas ieskandinās Dziesmu svētkus - pirmajā svētku dienā, 6. jūlijā, notiks Dziesmu diena. Tā būs viena diena, kad ikvienam tiks dota iespēja ar dziesmu padarīt priecīgāku un skanīgāku savu un līdzcilvēku ikdienu. Šajā dienā Rīgas ielās svētkus ieskandinās vairāk kā 50 muzikālu aktīvistu, kuri, uzsākot dziesmas uz ielas, sabiedriskajā transportā, veikalā vai citur, ar savu piemēru aicinās apkārtējos iesaistīties kopīgā dziesmā."

Lai ikviens interesents varētu izjust Dziesmu un deju svētku noskaņu, ir gādāts par tiešraidēm Latvijas Televīzijā un Latvijas Radio.

X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkus organizē LR Izglītības un zinātnes ministrijas Valsts izglītības satura centrs www.visc.gov.lv. Svētku ģenerālsponsors ir O!Karte, kuras sauklis ir „Kam ir ko teikt!". Pirmo reizi svētku procesa vēsturē tie iekļauti UNESCO svinamo dienu kalendārā 2010. - 2011. gadam, atzīmējot skolu jaunatnes svētku 50. gadadienu un to nozīmi Baltijas dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanā un pārmantošanā.

X Latvijas skolu jaunatnes
dziesmu un deju svētku dalībnieku skaits
 

 Dalībnieku skaitsKolektīvu skaitsKori12687332Tautas deju kolektīvi13760689Folkloras kopas44431Orķestri155651Amatnieki (profesionālās izglītības iestāžu programma)46251Mazie mūzikas kolektīvi15120Vizuālā  un lietišķā māksla25544Mūsdienu deju kolektīvi61743Koncerts „Tā ir mana dziesma” bērniem ar speciālām vajadzībām30214Rīgas Tautas deju ansambļi (piedalās Koru koncertā Mežaparka Lielajā  estrādē)4806Teātri 24713Fotopraktikums1411Kopā:  309751305
 

 Pašvaldību skaitsDalībnieku skaitsKolektīvu skaitsVidzeme 4910108458Rīga16854236Kurzeme265880250Zemgale194171177Latgale183962184Svētku pasākumu programmas Koru programma:

Jaunrades kora dziesmu koncerts 6. jūlijā plkst. 20.00 LU Lielajā aulā

Finālskate koriem 7. jūlijā plkst. 9.00 Rīgas Latviešu biedrības namā

Koru koncerts "Mana zeme - zemīte jaukā!" 10. jūlijā plkst. 19.00 Mežaparka Lielajā estrādē

Deju programma:

Tautas deju kolektīvu laureātu koncerts "Saule sēja sidrabiņu" 6. jūlijā plkst. 15.00 VEF Kultūras pilī

Mūsdienu deju koncerti 9. jūlijā plkst. 12.00 un 19.00 Rīgas Kongresu namā

Tautas deju lielkoncerti "Deja kāpj debesīs" 11. jūlijā plkst. 11.00 un 16.00 Daugavas stadionā

Instrumentālās mūzikas programma:

Bērnu simfonisko orķestru koncerts 6. jūlijā plkst. 19.00 J. Vītola Mūzikas akadēmijā

Finālskate pūtēju orķestriem 7. jūlijā plkst. 10.00 Lielajā ģildē

Pūtēju orķestru koncerts "Priecīgs koncerts" 8. jūlijā plkst. 20.00 izstāžu centrā "Ķīpsala"

Pūtēju orķestru defile 9. jūlijā plkst. 15.00 laukumā pie Brīvības pieminekļa

Folkloras kopu programma:

Folkloras kopu koncerti "Kas kaitēja nedzīvot diža meža maliņā" 8. jūlijā plkst. 11.00 Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā

Folkloras kopu koncerts "Es mācēju, es mācēju, ko tie citi nemācēja" 9. jūlijā plkst. 20.00 Rīgas Tehniskajā universitātē

Tautas mūzikas koncerts "Saule sēja sidrabiņu" 9. jūlijā plkst. 18.00 Rīgas Latviešu biedrības namā

Svētku dalībnieku gājiens 10. jūlijā plkst. 9.00 Kaļķu iela, Smilšu iela - Dailes teātris

"Svētki Vērmanes dārzā" (radošās darbnīcas, skolu teātri, bērni ar speciālām vajadzībām, profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi, folkloras kopas, vokāli instrumentālie un instrumentālie ansambļi, pirmsskolas izglītības iestāžu deju kolektīvi, vieskolektīvi, amatnieku tirdziņi u.c.) no 8. līdz 11. jūlijam Vērmanes dārzā

Piemiņas pasākumi 6. jūlijā plkst. 12.00 Meža kapos un plkst. 15.00 Dziesmu svētku parkā

Skolēnu vizuālās un lietišķās mākslas izstāde "Ritmu spēles" no 6. līdz 11. jūlijam Rīgas Kongresu namā

Kultūra