Svētkos tiekas folkloras draugi 4

Jaunlaicenes pagastā par vienu no skaistākajām tradīcijām pēdējos gados ir kļuvuši Muižas svētki, kas šogad norisinājās ar nosaukumu “Folkloras draugu tikšanās Jaunlaicenes Muižas svētkos”. Pasākuma īpašā vēsturiskā aura šurp aicināja ne vien viesus no apkārtējiem pagastiem, bet arī no tālienes.

Pārapbedī baronu senčus
Svētki šoreiz sākās neierasti – ar baronu fon Volfu senču mirstīgo atlieku pārapbedīšanu no Vācijas kapsētas uz atdusas vietu dzimtas kapsētā Jaunlaicenē. Šajā kapsētā atdusas sešas dzimtas paaudzes. Baronu fon Volfu dzimtas pārstāvjiem klātesot, tika izpildīta vēlme senču - Edītes, Ralfa, Madelēnas un Veras pīšļus pārapbedīt vietā, kur viņi dzimuši un auguši, vietā, kur sešās paaudzēs apglabāti viņu dzimtas cilvēki. Volfu dzimtas pārstāvji izteica pateicību Jaunlaicenes pagastam par  sadarbību un senču pīšļu pārapbedīšanas dienu nosauca par vienu no laimīgākajām pēdējo gadu laikā. Baronu fon Volfu dzimtas muiža, parks, kapi un skaistā kapliča ir kļuvusi par tūrisma apskates objektu un ierakstīta Latvijas kultūras mantojuma aizsargājamo pieminekļu sarakstā kā vietējās nozīmes kultūras piemineklis. Tas ir visu jaunlaiceniešu lepnums.

Tirgojas lieli un mazi

Pagasta skaistākie svētki turpinājās plašajā muižas parka teritorijā. Pēc runām un laba vēlējumiem katrs devās turp, kur sirds lika.  Jāatzīst, ka piedāvājums spēja apmierināt katra gaumi. Parkā amatnieku tirdziņā varēja iegādāt visdažādākos darinājums – tējas, koka karotes, grozus, gardu medu un rotas. Tirgotāju vidū ar visplašāko un visdažādāko piedāvājuma klāstu izcēlās Ziemeru pagasta mazpulcēni un Apes ļaudis. Apenieši tirgoja lina izstrādājumus, rotas, kartītes, glezniņas, medu, apģērbus, pītus grozus, turpretim ziemerieši tirgošanai izlika pašu darinātus koka dēlīšus, dekorus, pat dzīvus trušus un vistas. Nopirkt varēja ne vien mazpulcēnu dārzā izaudzēto, bet arī pašu gatavotus saldumus.

Lustējas līdz rīta gaismai
Paralēli pirkšanai un pārdošanai muižas parka teritorijā varēja nodoties senlaicīgām atrakcijām – maizes cepšanai, zāles pļaušanai ar izkapti, cept un baudīt pankūkas, lustēties krogā, šaut ar loku un bultām, piedalīties vietējās autobusa pieturas pārvērtībās, gludināt veļu, kā arī braukt ar prāmi pāri parka dīķim. Pasākuma apmeklētāji ne vien skatījās seno latviešu ikdienas rosībā un darbos, bet arī paši drosmīgi vēlējās tos izmēģināt, lai iejustos senču ādā. Daudzu sejās varēja vērot nezūdošu smaidu, kas liecināja, ka jaunlaiceniešiem bija izdevies radīt skaistus svētkus sev un citiem.
Vakarā lustēšanās turpinājās svētku koncertā, kurā uzstājās deju kopa “Jandāls” no Alsviķiem,  vietējā folkloras kopa “Putnis” un dziedošā Eglīšu ģimene no Alūksnes, kā arī nakts ballē.

Vairāk foto

Komentāri 4

alksnite

es protams atvainojos grietai jau laicigi,bet tad saki ludzu-kapec vajadzeja ta izreklamet to vitolu gimeni-nu ja nav,tad nav-ta ari pasaki,nevis manat iedzivotajus!vitolus nomainija musu pasu eglisi-nesaku ka bij slikti,bet tomer gribejas redzet vitolu gimeni!!!Varbut pie sis nolaidibas ir vainojama kluba vaditajas izglitiba,jo apsaubu vaj ar tadu izglitibu ka ir sai kluba vaditajai var sarikot kadu normalu un profesionalu pasakumu!
tas protams ir tikai manas domas!

pirms 10 gadiem, 2010.08.01 19:07

Grieta

Ansi! Lai realizētos tāds pasākums ir nepieciešams komandas darbs. Bet Tu iespējams, to nevari saprast, jo pats to neesi darījis. Vēl gribu piebilst, ka darba procesā bieži no iecerētā daudz kas mainās, jo dzīvē ne vienmēr notiek tā, kā cilvēks ir ieplānojis. Lai Tev , Ansi, šovasar izdodas piedzīvot brīnišķīgus notikumus pēc kuriem nevajadzētu radīt mieles cilvēkiem, kuri cenšās tādu anšu dēļ!

pirms 10 gadiem, 2010.07.27 10:02

Ansis

Kur Bija Pededze un pārējās folkloras draugu kopas, it kā bija rakstīts tik skaiti ka piedalās vecie un jaunie draugi, bet .....
Sandaras nopelns pie dienas pasākuma, bet vakarā no izreklamētā nekā....
Un izslavētā Vītolu ģimene arī pasūtījusi vienu māju tālāk...

pirms 10 gadiem, 2010.07.26 21:34

Kultūra