Svin 45 gadu jubileju 3

Mums, cilvēkiem, patīk salīdzināt cilvēka dzīvi ar dažādām lietām. Visbiežāk tā tiek salīdzināta ar sveci vai kamolu, taču cilvēka dzīve var būt arī kā raibs, rakstiem bagāts audekla gabals vai sega, kuras sākuma pavediens meklējams senākos laikos. Mainās laiki un paaudzes, taču nemainīgas paliek tajā ieaustās vērtības, kuras ir jākopj un jātur godā.

Ar šādiem vārdiem sestdienas pēcpusdienā tika atklātas Alūksnes pilsētas tautas nama Tautas lietišķās mākslas studijas „Kalme” jubilejas svinības. Jau 45 gadus tā rūpējas par seno rokdarbu un amatniecības prasmju saglabāšanu, kopjot, attīstot un nododot šīs zināšanas nākamajām paaudzēm. „Ir patiesi liels gandarījums un lepnums stāvēt šeit un sumināt jūs – vienīgo tautas lietišķās mākslas studiju novadā,” saka Alūksnes pilsētas tautas nama direktore Sanita Bērziņa. „Jūs esat tie, kas visapzinīgāk un sirsnīgāk glabājat, vairojat, nododat tālāk, esat zinošākie par kultūras mantojumu, tajā visā iesaistot visas paaudzes.”

Ja katram kolektīvam, kas darbojas tautas nama paspārnē, ir sava veiksmes atslēga, tad „Kalmei” tie ir radošie darbi, kuri to skatītājiem raisa gan nopietnas pārdomas, gan ikdienā nepieciešamo prieku. Ieskatu šajos darbos ikviens varēja gūt tautas nama foajē iekārtotajā jubilejas izstādē „Labirints. Laikā. Formā. Krāsā”. „Kalmes” dalībnieku darbošanos S.Bērziņa salīdzina ar uzticību savai sirdslietai, kas ielikta jau šūpulī.

Pašas studijas šūpuli kārusi Uldze Jansone. Alūksnē viņa ieradās 1966.gada rudenī kā Rīgas lietišķās mākslas vidusskolas absolvente. Alūksnietes iepazītas jau iepriekš Gulbenē, kur viņa viesojusies saistībā ar visā valstī vadītajām aušanas tehnikas nodarbībām. Gadu vēlāk U.Jansone uzaicināta vadīt nodarbības rajona tautas lietišķās mākslas pulciņa vadītājām. Uz šīm nodarbībām ieradušās ne tikai vadītājas, bet arī vairākas dalībnieces. Ar šo brīdi aizsākās savstarpējā sadarbība, kas jau 1968.gadā vainagojusies ar pirmo izstādi.

Šai izstādei sekojušas daudzas citas, kas ar katru reizi kļuvušas arvien krāšņākas un daudzveidīgākas. Studijas nosaukumu izdomājusi žurnāliste Anna Celmiņa. Viņas publikācijās, „Kalmes” vārds izskanējis ārpus rajona robežām. Pamazām studijā iesaistījušies dalībnieču bērni un mazbērni, no kuriem daļa tur darbojas joprojām. Klāt nākušas jaunas prasmes un jaunu amatu meistari, kas studijas darbību tikai bagātinājuši. Pēc 20 gadu darba U.Jansones pienākumus pārņēma Līga Biete, bet, kopš 1998.gada studiju vada Renāte Pilipa.

Šobrīd „Kalmē” darbojas gandrīz 30 dalībnieki. Par to, kā viņi nokļuvuši studijā, ko tā viņiem devusi un nozīmē, klātesošie varēja uzzināt pasākumā demonstrētajā filmā. Tajā atspoguļoti trīs „Kalmes” darbības periodi jeb katras vadītājas laikā padarītais un piedzīvotais. Bez bijušajiem un esošajiem studijas dalībniekiem uz jubilejas svinībām bija ieradušies arī „Kalmes” sadarbības partneri un kolēģi. Visvairāk apsveikuma vārdu izskanēja no Alūksnes pilsētas tautas nama kolektīviem. Vairums no tiem staigā „Kalmes” dalībnieču darinātajos tautas tērpos.

Īpašs sveiciens saņemts no Alūksnes muzeja. Ne reizi vien „Kalme” atvērusi studijas pūralādi, lai bagātinātu ar saviem darbiem kādu no muzejā iekārtotajām izstādēm. Savukārt Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Aivars Fomins pasniedza kultūras ministres Sarmītes Ēlertes parakstītu pateicību par nozīmīgu ieguldījumu Alūksnes novada nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā un popularizēšanā, vēlot „Kalmei” vēl ilgu un radošu darba mūžu.

Komentāri 3

Jānis

Šie zīmīgie dzīves skaitļi-Kalmei 45,arī studijas vadītājai.Ar studiju kā fotogrāfs un šoferis biju saistīts 7 gadu garumā.Vizināju gan uz izstādēm,gadatirgiem pa visu Latviju.Redzēju sieviešu prieku, vēlmi smelties un uzņemt mantojumā atstāto senču dvēseles enerģiju.Trapenē tika izdzīvots ULDZES JANSONES dzīves gudrību stāsts.Bejā lūkojos audēju un vērpēju acu mirdzumā pie lupatdeķa tapšanas.Tas ikdienas solis,lai tiktu līdz stellēm ir mazāk redzams,lai gan daudz atbildīgāks,līdz nonākam ,turot rokās dzijas kamolīti-sava darba un dvēseles siltuma kamolīti.Nesen nemākulīgs jauneklis,tinot kamolīti , to noripināja dubļos,saņemot no zemes dāsno devu.Tinējs savu kļūdu noslēpa,uztinot nesmukumam virsū jaunas dzijas kārtas.Ja audēja nepamanīs,tas ieaudīsies segas rakstā-sanāks tāda viltusprece. ....izpalikuši paldies vārdi.Veiksmi,mīlestību Jums KALMES meitenes!

pirms 9 gadiem, 2011.10.21 15:40

??

jā, es arī nesapratu vai un cik ilgi izstāde skatāma????

pirms 9 gadiem, 2011.10.18 20:36

adītāja

Kur skaisto segu fotogrāfijas? Kur aicinājums apmeklēt izstādi Tautas nama foajē? Ļoti pliekans un virspusējs( bez iedziļināšanās ) raksts priekš tik bagātīga,vēsturiska, jēgpilna un nozīmīga novada ( rajona) pasākuma.Atvainojos par kritiku, bet.........

pirms 9 gadiem, 2011.10.18 15:33

Kultūra