Tautas deju ansamblis „Ačkups” sniegs koncertu Alūksnē

Kad rudens notrauc kokiem pēdējās lapas, pagalmos iededzas spožas gaismiņas un mājās tiek klāti svinīgi galdi, lai sagaidītu Latvijas Neatkarības proklamēšanas dienu, tad Rīgas Stradiņa universitātes Tautas deju ansamblis „Ačkups” dodas uz Alūksni, lai svinētu svētkus, izdejojot skaistu koncertu „Mirklis vienā elpā” 19. novembrī plkst. 18.00, Alūksnes kultūras centrā.

Rīgas Stradiņa universitātes studentu deju kolektīvs “Ačkups”, kurš nosaukts senas latviešu tautas dejas vārdā, ir dibināts 1951. gadā. 1975. gadā kolektīvam piešķirts Tautas deju ansambļa nosaukums. Gandrīz trīsdesmit gadu – no 1967. līdz 1995. gadam – tā vadītājs un dvēsele bija Juris Bērziņš. No 1995. gada deju kolektīvu vada Elita Treilone. Repetitore – Sanita Misika, koncertmeistare – Sarmīte Plaude.

Ar šo koncertu ansamblis atklās deju sezonu. Var teikt, ka tas šogad ir vēlāk kā parasti, taču tam ir pamatots iemesls, jo TDA „Ačkups” no 28.09.2016 - 2.10.2016 piedalījās "Cheonan World Dance Festival 2016" Dienvidkorejā, Čeonanas pilsētā, kas ir  viens no vērienīgākajiem deju konkursiem - festivāliem Āzijā. Jāpiemin, ka festivālā piedalījās gan tautas deju ansambļi, gan arī profesionālas deju grupas no 17 valstīm, tai skaitā no ASV, Brazīlijas, Čehijas, Krievijas, Ķīnas, Ziemeļīrijas u.c. Piecu dienu laikā FIDAF (Federation of International Dance Festivals) starptautiska žūrija vērtēja ne tikai uzstāšanos koncertos, bet arī punktualitāti, uzvedību, izskatu, kolektīva koptēlu. Šajās dienās tika izdejoti 5 koncerti, kur 3 no tiem vērtēja žūrija. Kolektīvam bija jāpiedalās arī pāru deju un brīvā stila deju konkursos. Kopvērtējumā TDA „Ačkups” 18 grupu konkurencē ieguva godalgoto augsto 3.vietu. Kā arī festivāla gājiena – parādes laikā, ar deju „Pērtiņš” saņēma veicināšanas balvu- prēmiju. Nenoliedzami, TDA „Ačkups” šis bija pozitīvs piedzīvojums starptautiskā deju vidē un, atgriežoties Latvijā, ansambļa dejotāji ir pārliecināti, ka Dienvidkorejā tagad zina, kas ir latviešu tautas dejas, skaistās latviešu tautu meitas un staltie latviešu tautu dēli.

Alūksnē TDA „Ačkups” ieskandinās arī savas 65. jubilejas svinības, jo koncertā tiks izdejotas tieši tās dejas, kas ansamblim ir īpaši tuvas un mīļas, un tās tiek gatavotas jubilejas koncertam 3. decembrī.

Kultūra