Top grāmata par Delvigu dzimtu 11

Saglabājot vēstures mantojumu, apeniešiem ir iecere sagatavot grāmatu par Apes muižniekiem  Delvigiem-Vāliem, kurā būs lasāmi gan barona mazmeitas atmiņu stāsti, gan arī plašāks materiāls par šīs dzimtas cilvēkiem.

Izpētes darbā var iesaistīties ikviens
Apes tūrisma darba organizatore Astra Binde informē, ka Apes  novadpētnieki vāc materiālus par Apes pilsētas pamatlicēju, Hoppenhofas muižas baltvācu baronu Delvigu-Vālu dzimtu. “Plānotās  grāmatas pirmajā daļā būs barona Aksela fon Delviga mazmeitas Barbaras Pauli fon Tīzenhauzenas  bērnības atmiņu stāsti ar autores zīmējumiem, kuru no vācu valodas iztulkojusi Irēna Meistere. Grāmatas otrajā daļā tiks apkopoti jauniegūtie materiāli par Delvigu-Vālu dzimtu un to atstātā kultūrvēsturiskā mantojuma likteni,” stāsta A.Binde.

Apes  materiālu vācēji jau bijuši ekspedīcijā uz Karulas (bijusī  Carolen) muižu Igaunijā, apmeklējuši Alūksnes un Jaunlaicenes muzejus, tikušies ar vēsturnieku Jāni Līci. Plānots doties arī uz Jaunannu, Vecannu un Ērmaņiem, kas arī savulaik bijuši barona Delviga īpašumi.
“Meklējam informāciju internetā, kā arī sadarbojamies novadpētniecībā ar igauņu kolēģiem. Darba ir daudz, bet tas ir aizraujošs, jo vēsture uzdod interesantas mīklas. Tiek pētīta Delvigu saistība ar Sāmsalas bīskapiju, dekabristu kustību Krievijā, Aizkraukles muižu,” stāsta A.Binde.

Izveidojis paraugmuižu
Apes muižas ēkas  kalpu māja, klēts un kūts celtas 19.gadsimta beigās, bet kungu māja un personāla dzīvojamā ēka - 20.gadsimta sākumā. Mainoties dažādām lielvarām, arī Apes muiža gājusi no rokas rokā, līdz 1889.gadā par muižas īpašnieku kļuva brīvkungs Aleks fon Delvigs (1851-1916). Viņš sācis saimniecisko darbību ar septiņiem zelta rubļiem kabatā un īsā laikā izveidojis paraugmuižu ar plašu saimniecību: lopu muižiņu, pienotavu, siera pagrabiem, diviem kaļķu cepļiem. Līdz ar saimniecisko attīstību pie muižas sāka veidoties tirdzniecības un amatniecības centrs, kam barons Delvigs pasūtīja pat apbūves plānu. Caur Api tika izbūvēta šaursliežu dzelzceļa līnija un stacija Apē.

Ikviens aicināts informēt, ja ir kādas ziņas par barona Aksela fon Delviga, kā arī Vālu dzimtas muižnieku pēdām Baltijā. “Varbūt ir dzirdēti nostāsti no vecvecākiem, kā noritēja dzīve minētajās muižās vai saglabājušies agrāko gadu fotomateriāli. Mēs būtu ļoti pateicīgi par jebkuru palīdzību, kas papildinātu Apes vēsturi,” teic A.Binde.

Komentāri 11

fon

Lai veicās! Delvigu dzimta ļoti plaša un daudz atstājusi liecību -muižu daudz un tikpat daudz stāstu par Delvigiem.

pirms 5 gadiem, 2016.01.04 14:04

Apenietis

Vai tad mantininieki nevarēja sakārtot Apes muižu (kur bija pansionāts, kas nodega), un droši vien HARIJU KLANS varēs nosponsorēt grāmatas izlaišanu par APES Nodokļu maksātāju naudu! Kāpēc arodvidusskolas ēkā nevar APES DOME izveidot novada muzeju!? Bet savu DOMES ēku gan var uzspodrināt! Kauns Hariju Klanam!

pirms 5 gadiem, 2016.01.04 20:47

Apeniete

Ļoti laba un atbalstāma ideja par Apes novada muzeja izveidi!

pirms 5 gadiem, 2016.01.05 07:13

alūksnietis

Malači apenieši! Kad Alūksnes muzejs sāks strādāt un izdos grāamatu per Fītinghofu un Volfu dzimtām un to kultūrvēsturisko devumu?

pirms 5 gadiem, 2016.01.06 13:59

vēst

Vienīgi Polis raksta grāmatas par Alūksnes puses vēsturi. Bet vai novads un viņa Alsviķu pagasts to novērtē un atbalsta?

pirms 5 gadiem, 2016.01.06 19:05

cits apenietis

Labi,ka mums ir tādi novadpētnieki,kuri pēta Apes vēsturi.Šomēnes visā Latvijā atcerēsies pirms 25 gadiem notikušās Barikādes.Gribētos zināt,ko par Apes iedzīvotāju dalību Barikādēs izpētījuši novadpētnieki,tas tā kā būtu svarīgāk par baronlieskunga gaitām.Kādi pasākumi notiks lai izrādītu cieņu mūsu iedzīvotājiem,kuri cīnījās par Latvijas neatkarību?

pirms 5 gadiem, 2016.01.06 19:54

padomājiet

Vai nav par daudz gribēts no viena darbinieka, kurš strādā uz nepilnu slodzi, bez telpām un vēl dažiem brīvprātīgiem novadpētniekiem? Barikāžu notikumus vajadzētu pētīt skolēniem vēstures skolotāja vadībā, un skolā pasākumi arī notiek katru gadu. Cik interesentu atnāca uz iepriekšējai barikāžu jubilejai veltīto pasākumu tautas namā, atceraties?...
Apes Delvigs ir pelnījis, lai viņu un viņa darbu pieminam. Jo var tikai apbrīnot viņa saimniecisko vērienu, veidojot Hoppenhofu , bez liekas greznības un dižošanās, un arī reti sastopamo cilvēcīgo attieksmi pret muižas ļaudīm.

pirms 5 gadiem, 2016.01.07 16:17

piekrītu

Varbūt padomā, kas tev liek tādu krustu uzņemties, ja nevari vilkt? Šodienai ir lielāka nozīme! Par Delvigiem vēsture ir uzrakstīta- darbs apkopot! Jaunu neko neatklāsi. Pārāk esam aizrāvušies ar pagātni! Vajag atrast vietu jaunajiem!

pirms 5 gadiem, 2016.01.11 12:52

cits apenietis

Tik balti un pūkaini jau tie baroni nebija,visu viņu godību nopelnīja latvieši ar savu darbu.Ne no labas dzīves notika 1905.g.revolūcija un tai sekojošie notikumi.Mēs,latvieši,esam tepat savā zemē,bet kur ir šie baronu pēcteči?

pirms 5 gadiem, 2016.01.08 10:24

vx

kungi un kalpi ir bijuši vienmēr, arī tagad.

pirms 5 gadiem, 2016.01.09 20:22

Kultūra