Valmieras teātrī pirmizrāde Īva Žamiaka „Acālijai”

29.maijā Valmieras Drāmas teātrī notiks pirmizrāde franču dramaturga Īva Žamiaka komēdijai „Acālija”  Braslas režijā.  Lugas centrā ir divu ne vairs gluži jaunu cilvēku Leas (Anna Putniņa) un Davida (Tālivaldis Lasmanis) sastapšanās, kas liek abiem  skaidrāk apzināties, ko viņi vēlas un ko ir gatavi upurēt, lai drīkstētu palikt otra cilvēka dzīvē. 

Valmieras Drāmas teātra Literārās daļas vadītāja Edīte Tišheizere stāsta, ka katram no viņiem ir pagātne: Leai – pieaudzis dēls, Davidam – darbs. Viss, kas ir noticis, ir veidojis šos cilvēkus ļoti atšķirīgus. „Viņiem ir dažādi uzskati par to, kas ir patiesība, jūtas, galu galā – viens no viņiem par dzīvi spriež no vīrieša, otra – no sievietes pozīcijām, un tās ir grūti savienot,” saka Varis Brasla.  Abās galvenajās lomās ir aktieri, kuru personība un profesionālā daba ļāvusi iemiesot režisoram ļoti svarīgus tēlus. Anna Putniņa bijusi Patrīcija Helmane izrādē „Trīs draugi” un Helmī   „Gredzenā uz tilta”, bet Tālivaldis Lasmanis spēlējis gan skarbo igauni  Johanu leģendārajā „Sōlas” iestudējumā, gan pirmo viltus donnu de Alvadoresu „Krustmātē no Brazīlijas”. Izrādes scenogrāfiju veido Kristaps Skulte, kostīmus – Ieva Kundziņa. Pārējās lomās aktieri Ingus Kniploks, Inga Siliņa un Māra Mennika.

Īvs Žamiaks ir viens no pasaulē visvairāk uzvestajiem 20. gadsimta franču dramaturgiem, jo viņa lugām „Hamilkāra kungs”, „Acālija”, „uz Akapulko, kundze!” u.c. piemīt spēja izklaidējošu saturu savienot ar smeldzīgām pārdomām par cilvēku jūtām un raksturiem. Viņa lugas uzvestas arī Latvijā, taču Valmieras teātrī šis ir pirmais Žamiaka iestudējums.

Kultūra