Vasarā būs daudz nebijušu pasākumu

Šovasar Alūksnē un novadā gaidāmi daudzi pasākumi dažādu vecumu iedzīvotājiem. Galvenokārt organizēs jau tradicionālus pasākumus, bet būs arī jauninājumi, piemēram, Ģimeņu gājiens un Alūksnes Muižas parka svētki Pilsētas svētku laikā.


Alūksnes novada Kultūras un sporta nodaļas vadītāja Sanita Eglīte norāda – šovasar visu pasākumu moto ir “Atspulgi iedzirkstī Alūksnē”, ar to saprotot atspulgus gan vēstures notikumos, tradīcijās, cilvēkos. Jau tagad pilsētā vietām redzams atbilstošs noformējums ar spoguļiem, ko vēl papildinās. “Tā, kā iedzirkstīsim paši, tā arī savā pilsētā jutīsimies!” pārliecināta S.Eglīte.


Līgo lustes un zušu svētki

Aizvakar, 13.jūnijā, estrādē bija tradicionālā 9.klašu izlaiduma balle ar Latvijā pazīstamu mūziķu piedalīšanos “Summer season opening”. Jūnija lielākais notikums būs “Lielās Līgo lustes Alūksnē” Pilssalā 21.jūnijā, kad vienlaikus risināsies vairāki pasākumi – Zušu svētki, Lielās Līgo lustes un pludmales volejbola sacensības “Katrīnas kauss”. Šajā dienā Pilssalā iedzīvotājiem jārēķinās ar ieejas maksu, jo par brīvu laidīs tikai bērnus līdz 12 gadu vecumam. Alūksnes tautas nama direktore Sanita Bērziņa norāda – šovasar katrā estrādes pasākumā būs nodrošināti kafejnīcas pakalpojumi.

“Zušu svētkus vadīs Valters Krauze. Varēs sastapt gan zušus, gan nāras un Latvijā pazīstamus māksliniekus. Būs jūras, ezera velšu un lauku labumu tirdziņš. Ceram, ka varēsim tirgot arī Alūksnes ezera zušus – ja nē, zuši tāpat būs, bet ievesti no citurienes. Tiesa, to cena noteikti būs augstāka, nekā pērn, un arī nopērkamais daudzums būs ierobežots. Būs dažādas atrakcijas – par garākajām ūsām, lielāko alus vēderu, zušu ēšanas sacensības un citas. Būs zušu zupas vārīšanas konkurss un cienāšanās ar zupu,” stāsta S.Eglīte.

Alūksnes tautas nama pasākumu organizatore Evita Bogdanova piebilst - zupas konkursam aicinātas pieteikties ģimenes – katrai ģimenei būs jāizvāra zušu zupa pēc savas receptes. Galvenās sastāvdaļas zupai nodrošinās pasākuma rīkotāji, bet īpašās garšvielas gan jāsarūpē pašiem. Konkursa balvās – zuši.

“Šogad pasākums sāksies pulksten 13.00. Līdz pat rīta gaismai būs koncerti un dažādas aktivitātes, izklaides. Vakarā estrādē būs “Slavenā Jersikas orķestra” koncerts ar jauno programmu, kā arī balle kopā ar Ati un Jāni Auzāniem,” saka S.Bērziņa.


Pirmie Malēniešu svētki

Tiem alūksniešiem, kuri vasaras īsāko nakti nedodas pavadīt ārpus pilsētas, 23.jūnijā būs iespēja Pilssalā pie “Aljas” par brīvu apmeklēt Līgo nakts pasākumu jau no pulksten 19.00, kur būs nodrošināta mūzika un ugunskurs, līdzi ņemot segas un cienastu. Jūlijā Pilssalā notiks vairāki atpūtas pasākumi – balles, diskotēkas dažādām gaumēm. 18.jūlijā būs muzikālā komēdija “Gribu bērnu”. Savukārt 26.jūlijā Jaunlaicenē būs pirmie Vispasaules Malēniešu svētki, kurus rīkos gan kā izklaides un atpūtas pasākumu, gan kā izglītojošu, jo sadarbībā ar Latvijas Zinātņu akadēmiju un Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju rīkos zinātnisku konferenci par malēniešiem.

“Būs arī koncerts ar viesmāksliniekiem un pašmāju māksliniekiem caur jautrību, malēniešu vieglumu un asprātību. Var teikt, ka šis pasākums kļūs par tradīciju un aizstās agrāk rīkotos Alūksnes novada svētkus, jo no to rīkošanas esam atteikušies,” atklāj S.Eglīte. Malēniešu svētkiem katru gadu meklēs citu norises vietu.


Pilsētas svētkos – daudz interesanta

1.augustā tradicionālie Alūksnes Pilsētas svētki sāksies vakarā ar krāšņu, interaktīvu koncertuzvedumu “Gadalaiki” Pilssalā, kas uz skatuves apvienos vairākas dabas stihijas, muzikāli un horeogrāfiski vijoties cauri četriem gadalaikiem. To veidojuši “Muzikālo strūklaku” autori, iesaistot Latvijā populārus dziedātājus un dejotājus. Būs arī svētku ieskaņas balle un salūts.

“Jauninājums ir tas, ka projektā „Divas ainavu parku pērles Austrumeiropā” kopā ar Sanktpēterburgas Pavlovskas muzejrezervātu sestdien notiks Alūksnes Muižas parka svētki, kad parks pārvērtīsies par atrakciju, izklaižu un sportisku norišu vietu. Dienā pilsētā notiks koncerti, amatnieku tirdziņš. Gribam izcelt novada ģimenes, tādēļ būs ģimeņu gājiens un gada laikā dzimušo bērniņu un viņu vecāku sumināšana. Šajā dienā pilsētā ieradīsies “Orķestropēds” jeb “Braucošās klavieres” – Latvijā radīta vienīgā mobilā mūzikas palaišanas platforma. Sestdienas vakarā estrādē būs brīvdabas mūzikls “Vella kalpi”, bet nakts balle – iepretim Jaunajai pilij uz jaunatklātās Pils ielas asfalta,” stāsta S.Eglīte.

S.Bērziņa piebilst, ka Pilsētas svētkos alūksniešus priecēs grupa “Roja”, Roberts Lejasmeijers, Nikolajs Puzikovs, burvju mākslinieki Pecolli un citi, uzstāsies arī pašmāju kolektīvi ar jaunākajām koncertprogrammām. Iecerēts, ka pirms Pilsētas svētkiem Alūksnē notiks mākslinieku simpozijs, radot jaunus, interaktīvus vides objektus.


Bānīša svētkos balles nebūs

Augustā uz Alūksnes ezera notiks ūdens motosporta sacensības, būs arī koncerts, Jūrmalas ūdens slēpotāju klubs “Partizānu ugunskurs” ar paraugdemonstrējumiem un jauno programmu. 22.augustā estrādē notiks rokpasākums, kurā muzicēs gan leģendāras, gan jaunas rokgrupas, bet Pilssalas sezonas noslēguma balle būs 30.augustā.

S.Bērziņa rosina iedzīvotājus apmeklēt vasaras pasākumus, laikus plānojot biļešu iegādi. “Jo populārākus māksliniekus aicinām, jo augstākas ir izmaksas, tādēļ aicinām biļetes iegādāties iepriekšpārdošanā, kad cenas ir izdevīgākas. Septembrī rīkosim arī tradicionālos Bānīša svētkus, bet šogad ierastās balles vairs nebūs. Vasaras pasākumu piedāvājums ir tik bagātīgs dažādām vecuma grupām, ka Bānīša svētkos rīkosim tikai jauku koncertu un bānīša sagaidīšanu,” saka S.Bērziņa.


Nākotnē šiem svētkiem ir iecere rast citu veidolu. E.Bogdanova norāda – visi pasākumi Pilssalā tiks rīkoti par godu estrādei, kam šogad aprit 35 gadi. Kultūras darbinieces pauž cerību, ka līdz 2015.gada sezonai estrāde tiks izremontēta, vizuāli iegūstot mūsdienīgāku izskatu.

Kultūra