Vidzemē dzied, Latgalē atskan 17

No Alūksnes Pilssalas estrādes skanīgu dziesmu atbalsis pāri mežu galotnēm ir aizvijušās līdz pat Latgalei. Tās debesīs cēlās kā putni, kas uz saviem spārniem nes vēsti par to, cik skaista un dārga mums visiem ir Latvija. Atbalsis no Vidzemes un Latgales Dziesmu dienas sev līdzi aizveda 55 koru dalībnieki, kuru atmiņā paliks kopējie svētki.

“Mēs kopā pavadījām brīnišķīgu dienu Alūksnē. Mēs, alūksnieši, ļoti gribējām, lai atbraucat ciemos pie mums un dziedat skaistākās dziesmas no Vidzemes un Latgales, no visas Latvijas. Paldies, ka izvēlējāties mūsu pilsētu par dziesmoto vietu,” teica Alūksnes novada domes Kultūras un sporta nodaļas vadītāja Sanita Eglīte.

Ideja par kopīgu svētku rīkošanu bija radusies Alūksnes novada koru virsdiriģentam Robertam Liepiņam. To atbalstīja daudzi, tāpēc svētki ir izdevušies. Svētku organizēšanā bija iesaistīti brīvprātīgie, kultūras un tūrisma darbinieki. Ina Rubene bija uzņēmusies koncerta režiju. Viņa izvēlējusies kaleidoskopu kā koncerta simbolu, tāpēc tajā bija ietvertas gan koru dziesmas, gan Alsviķu pagasta deju kopas “Jandāls” dejas, kurām pavadījumu izpildīja Jaunlaicenes pagasta folkloras kopa “Putnis” un Eglīšu ģimene, gan Alūksnes mūzikas skolas koklētāju ansambļa un mūzikas kopas dalība, gan Krūmiņu un Eglīšu ģimenes priekšnesumi, gan E.Glika Alūksnes valsts ģimnāzijas pūtēju orķestra defilē. Draiskuma dzirksti svētku programmai piešķīra divas vietējās dzīves zinātājas no Ilzenes pagasta – Vizma un Zelma, kuru lomās iejutās Inese Pušpure un Santa Melece.

 

Skanēja Atzeles novads, kur dziedātāji bija sabraukuši no vietām, kas krietni pārsniedz senā novada robežas. Svētkos Vidzemi pārstāvēja ne tikai četri Alūksnes novada un divi Apes novada kori, bet arī Aizkraukles, Cēsu, Gulbenes, Kokneses, Ķeguma, Limbažu, Ogres, Pļaviņu, Rūjienas, Siguldas, Smiltenes novada un Rīgas dziedātāji, savukārt Latgali – Aglonas, Balvu, Baltinavas, Ilūkstes, Kārsavas, Krāslavas, Ludzas, Preiļu, Rēzeknes, Rugāju, Viļānu, Daugavpils novada un Daugavpils pilsētas kori, kā arī Daudzes pagasta sieviešu koris no Jaunjelgavas novada Zemgalē. Svētku virsdiriģentiem Jānim Baltiņam, Ērikam Čudaram, Ilzei Duberei, Uldim Kokaram, Robertam Liepiņam, Andai Lipskai, Jevgeņijam Ustinskovam un Edgaram Znotiņam par atmiņu no kopējās Dziesmu dienas tika dāvāti Alūksnes mākslinieka Ivara Vecāna apgleznoti zīda lakatiņi. Koncerta kulminācija bija veltījums Alūksnei un skolotāju korim “Atzele” - Edgara Račevska komponētais skaņdarbs “Ezerlāse” ar novadnieka Aleksandra Pelēča vārdiem. Tomēr kā punkts uz “i” bija koru un klausītāju kopīgi dziedātā “Pūt, vējiņi!”, kuru mainoties diriģēja visi virsdiriģenti. Debesīs pacēlās aizdegti lukturi un krāsaini baloni.

“Skan vecās Marienburgas pils mūri, skan pāri attālumiem, laika lokiem un notikumiem!” secināja koncerta vadītāji Aigars Veldre un Agita Līdumniece. Turklāt kora dalībniekiem tika dota iespēja iepazīt Alūksni – Ziemeļvidzemes pērli, dodoties ekskursijās pa pilsētu, kā arī klausoties dziedošo Eglīšu, Eriņu un Krūmiņu ģimeņu koncertu Alūksnes ezera krastā. ”Alūksne ir ne tikai skaista pilsēta, bet arī bagāta ar kultūras tradīcijām. Vidzemes un Latgales Dziesmu diena ir pierādījums maniem vārdiem,” teica Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Aivars Fomins. Viņš izteica vēlējumu, lai ciemiņi iemīlētu pilsētu tikpat stipri kā alūksnieši un lai viņi gribētu te atkal atgriezties.

Vairāk foto šeit .

Komentāri 17

arī biju

Visi nevar noorganizēt. Tāpat kā visi nevar kleitu pašūt, torti uzcept vai zābaku salabot. Tas jādara tā aroda meistaram. Tas pats tiek sagaidīts no kultūras darbinieka, dotajā gadījumā šī pasākuma organizatoriem. JĀBŪT IZCILAM DARBAM, par kuru arī saņēma samaksu. Un nevajag sāpīgi uztvert to, kas cilvēkiem nav licies izdevies. No kļūdām jāmācās ! Ja nebūtu šī ''fēlera'' noslēguma koncertā un vēl dažas man nepieņemamas lietas attiecībā uz gājienu, tad visumā nevar gausties!

pirms 9 gadiem, 2011.07.05 10:32

Rodas viens jautājums- VAI ALŪKSNIEŠIEM VISPĀR KĀDS KAUT KO VAR NOORGANIZĒT PA PRĀTAM???- NU tad būtu visi šie lielie runātāji sagājuši kopā un uzrīkojuši svētkus - Aiziet! jums pat nav vismazākās nojēgas cik tas prasa laika un zināšanu....MAlači organizatori- ka devāt manai ģemenei vēl vienu skaistu dienu skaistajā Alūksnē!

pirms 9 gadiem, 2011.07.05 09:31

ex

A vai kāds ''dzīves zinātājām'' ielēja?Ja nē,-tad dabūjāt,ko bijāt pelnījuši!!!

pirms 9 gadiem, 2011.07.05 09:23

Koriste

Paldies par jaukajiem svētkiem dziedātājiem! Jābrīnās gan, ka dažiem ir tik šaurs skatījums, mūsu koristi bija sajūsmā par tām divām tantītēm, jo joki taču piederas pie svētkiem!

pirms 9 gadiem, 2011.07.04 18:26

nonsenss

dzīves zinātājas -lēti,prasti un brīžam pat nepiedienīgi (kad sēdēja nepieklājīgā pozā, portāla bildēs nu baigais paskats), un viena vēl esot skolotāja, vājprāts!

pirms 9 gadiem, 2011.07.04 17:44

ILZE

Pasākums skaists, koru mākslinieciskais līmenis diezgan augsts, v ā j š režisores darbs, nesaprotami, neizprotami skaļš pavadījums - un tieši ejot uz koncerta kulmināciju tā izpalika, - kopkori nevarēja dzirdēt, jo dominēja uzmācīgs instrumentālais pavadījums. Kulminācija izdevās tikai pateicoties baloniem - žēl, ka tā, jo pasākuma nosaukums taču bija - D Z I E S M U DIENA. Labs bija orķestra defilē. Kam jāpateicas par balagānu - te domāju tās divas tantes - tas bija lēti , prasti, kam tā doma ienāca prātā - koru svētkos nolaisties līdz ...... līmenim. A b s o l ū t a n e c i e ņ a pret dziedātājiem, kuri jau nostāvējušies kājās mēģinājumā, koncerta laikā bija spiesti - atkal kājās stāvot - klausīties lētos jokus.!!! Gājiens - nebija nekā no iepriekš solītās alūksniešu sajūsmas un uzgavilēšanas koncerta dalībniekiem.

pirms 9 gadiem, 2011.07.04 13:25

Ļoti skaists bija arī koncerts baznīcā Vienīgi no tās pieteicējas gan nevarēja nevienu vārdu saprast, pilnīgs murgojums.....kaut ko zem deguna.

pirms 9 gadiem, 2011.07.04 12:15

Svētki kopumā bija ļoti jauki! Tikai tādi sīkumi, kas krita acīs. Piesaka, ka uzstājas Alsviķu dejotāji un pavadījumu spēlē Jaunlaicenes folkloras kopa, bet laiž fonogrammu dejai. Tad arī tās dzīves stāstītājas bija galīgi nevietā un, ja viņas bija domātās kā malēnietes, tad vispār.....

pirms 9 gadiem, 2011.07.04 10:51

fakts

Ina Rubene- Sanitas Eglītes favorīte! Tas visu izsaka.

pirms 9 gadiem, 2011.07.04 10:44

Tik daudz tika diskutēts par Inu Rubeni kā profesionāli,bet šis pasākums par to neliecināja.Režija bija ļoti vāja,var teikt,ka pat nekāda.Gājiens vienmuļš,bez "odziņas",koncerts gluži tāds pats.Nebija saprotams.ko tās divas sievietes tur ņēmās tāda mēroga koncertā?

pirms 9 gadiem, 2011.07.03 22:57

Ļoti baudāms pasākums. Bet meinenēm teksti mazliet jāpieslīpē, nu tā atbilstošāk repertuāram mazliet.Arī ciemiņi priecīgi bija .

pirms 9 gadiem, 2011.07.03 22:32

:))

Interesanta doma bija pie ''Martas'' pieaicināt folkoras kopu. Viņu žiperīgais dziedājums tiešām bija foršs. Par koncertu tomēr es arī piekrītu Kārlim. Nebija vietā šīs divas dāmas. Nebūt nevēlos viņas noniecināt. Viņas darīja to, ko bija iecerējusi režisore. Bet man nelīmējas kopā koru dziedātais repertuārs ar tiem seklajiem jociņiem, ko pūlējās plēst kundzes no Ilzenes. Ļoti patika ģimeņu uzstāšanās, dejas un defilēšana. Kopumā gribu pateikt paldies !

pirms 9 gadiem, 2011.07.03 22:28

Patiešām jauks pasākums, paldies visiem, kas mums to sarūpēja. "vietējās dzīves zinātājām" nebija ne vainas, nākamreiz būs vēl labākas, bet kādam jau varēja nepatikt... Žēl, ka publikas tā pamazāk bija.

pirms 9 gadiem, 2011.07.03 22:21

Paldies par koncertu. Tas bija ļoti jauks. Viss. Par gājienu var piekrist, bet orķestru ir tik cik ir, varbūt arī šīs teātra mākslinieces varēja nedaudz īsākus tekstus , bet visā visumā viss ok. Paldies visiem, kas iesaistījās pasākuma organizēšanā.

pirms 9 gadiem, 2011.07.03 21:41

Skatītāja

Šādos pasākumos, t.i. gājienos ĻOTI jādomā par stacionāru orķestri kaut kur gājiena vidū, AVĢ pūtēji kā aizgāja, tā pazuda gājiena svinīgums, daži kori kaut ko centās dziedāt, lai būtu dzīvāk, savādāk gājiens būtu bijis vēl nebaudāmāks. Tāda mēroga koncertos vadītājiem jābūt profesionāļiem, piekrītu Kārlim. Citādi paldies par uzdrīkstēšanos šādu pasākumu uzņemt un rīkot Alūksnē!

pirms 9 gadiem, 2011.07.03 20:51

Kārlis

Koncerts būtu bijis baudāms, ja to neizkropļotu rakstā apjūsmotās 'dzīves zinātājas''. Tas bija kaut kas briesmīgs.

pirms 9 gadiem, 2011.07.03 20:40

Kultūra