Vidzemes dienā – kāzas pēc senām ieražām

Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzeja Vidzemes sētā 14.augustā no pulksten 12.00 līdz 16.00 notiks pēdējais Novadu dienu Rīgā pasākums - Vidzemes diena. Tajā gandrīz īstas kāzas kopā ar skatītājiem piedzīvos 17 folkloras kopas, starp kurām būs Jaunlaicenes "Putnis".

"Katrā novadā kāzu rituāls ir bijis nedaudz atšķirīgs. Vidzemnieku kāzu godos būs iespēja redzēt precības, derības, izdevas, līgavas vešanu un sagaidīšanu, līdzināšanu, mičošanu, veltīšanu, apdziedāšanos un sadancošanu. Līgava un līgavainis, dižvedēji, vakaraiņi, panāksnieki, kūjnieki un citi kāzu norisēs iesaistītie būs folkloras kopu dalībnieki. Mūsu kopas dalībnieki būs starp līgavas radiem," stāsta Jaunlaicenes pagasta kultūras darba organizatore Māra Svārupe.


"Putnis" pirmo reizi iesaistās senajās kāzu tradīcijās, kas jaunlaiceniešiem ir jaunums. M.Svārupe atzīst, ka ir par tām lasīts, taču tas ir pavisam citādi nekā pašiem redzēt un piedalīties.

"Ņemsim līdzi videokameru, lai filmētu un pēc tam varētu izmantot. Mums tā būs pirmā pieredze," saka M.Svārupe.


Kā jau ierasts, Vidzemes dienā amatnieki demonstrēs dažādas prasmes un darinājumus, ko varēs iegādāties Zaļajā tirdziņā. Būs iespēja arī nogaršot Ziemeļvidzemes un kaimiņu - igauņu tradicionālos ēdienus un dzērienus, kaņepju sviestu, ķirbju sulu, kā arī Lizuma saimnieču ceptās kūkas.

"Folkloras kopas ved līdzi cienastu. Mēs cepsim pīrādziņus un smalkmaizītes, darīsim alu." atklāj M.Svārupe.


Šogad notikuši jau četri Novadu dienu pasākumi. Pavasarī rīdzinieki svinēja Ūsiņa dienu, latgalieši dziedāja Marijas dziesmas un rādīja pavasara darbus, kurzemnieki ielīgoja Jāņus, zemgalieši jūlija nogalē godināja saimniekus un saimnieces.

Kultūra