Alūksnes muzejā jauna izstāde “Barons un porcelāna stāsti”

No 3. augusta Alūksnes muzejā vasaras izstāžu zālē "Ledus pagrabs" apskatīt izstādi “Barons un porcelāna stāsti”!

Izstāde “Barons un porcelāna stāsti” ir veidota sadarbojoties Alūksnes muzejam un Piebalgas Porcelāna fabrikai, kas ir vienīgā porcelāna ražotne Latvijā. Izstādē liela vērība tiek pievērsta porcelāna vēsturei, izgatavošanai, iezīmēm, īpašībām, kā arī tā ražotnei Latvijā, kuras daudzveidīgie priekšmeti arī ir skatāmi izstādē.

Piebalgas Porcelāna fabrikas izstrādājumu klāsts ir plašs – porcelāns ir veidots jūgendstilā, uz tā ir dažādi austrumu motīvi, tēli no pasakām, turklāt izstādē var redzēt arī pavisam neparastu formu un pavisam mūsdienīgus porcelāna priekšmetus. Rodas jautājums – kāpēc tieši “Barons un porcelāna stāsti”? Piebalgas Porcelāna fabrika ir ieradusies ciemos pie Barona – Alūksnes muzeja un pils personāža, kas vienmēr apmeklētājus sagaida dažādos svinīgos un saviesīgos brīžos, turklāt tā klātbūtne caurvij Alūksnes puses kultūru un vēsturi. Kāda ir bijusi Barona laiku vēsture? Tieši tikpat plaša un daudzveidīga kā porcelāns, kas apskatāms izstādē!

Izstādē kā lieli, tā mazi var iegūt daudzveidīgas zināšanas par un ap porcelānu, arī jūgendstilu, kurā ir risināta daļa izstādē apskatāmo porcelāna izstrādājumu un tam visam klāt ir piesaistīts kāds aspekts no Baronu tematikas. Tā ir sadalīta četrās daļās:

Porcelāns, kuru rotā jūgendstils, ļaus apmeklētājiem tuvplānā ieraudzīt tā pazīmes uz dažādām vāzēm, krūzēm, bļodiņām un citiem priekšmetiem. Kā jūgendstils saistīts ar Baronu? Gandrīz katrs alūksnietis būs pamanījis atjaunoto ēku Jāņkalna ielā 51, kas tāpat kā pirms 100 gadiem, arī šobrīd pilda viesnīcas ēkas lomu. Un interesanti, ka tās būvniecību savulaik pasūtīja tieši baronese Helēna, kas pārstāv vienus no pils pēdējiem baroniem šeit Alūksnē. Šo cilvēku dzīves laikā aktuāls mākslas virziens bija tieši jūgendstils un, iespējams, arī viņu kolekcijās bija dažādi porcelāna priekšmeti ar jūgendstila iezīmēm.

Viena no patiesi interesantākajām leģendām, kas saistīta ar Baronu ir nostāsts par Otto Hermaņa fon Fītinghofa ceļojumu uz tālo Indiju, kur tas saticies ar milzīgu čūsku un spējis no tās izglābties. Kā vēsta leģenda – O. H. fon Fītinghofs Alūksnē uzceļot luterāņu baznīcu, esot izpildījis savu solījumu – ja izglābšoties no čūskas, uzcels skaistāko dievnamu visā Vidzemē. Lai arī cik patiesi vai nepatiesi būtu nostāsti, baznīca ir turpat, kur vienmēr bijusi un noteikti arī šobaltdien ir viena no skaistākajām visā Vidzemē. Un porcelāns? Uz tā redzami dažādi stilizēti Tālo Austrumu motīvi un mandalas. Iespējams, ka barons sava ceļojuma laikā paglābies ne tikai no čūskas, bet redzējis un iepazinis arī krāšņo Indijas un Tālo Austrumu kultūru.

Daļa porcelāna izstrādājumu ieguvuši sevišķi sirsnīgu tēlu – uz tiem ir redzami dažādi pasaku tēli un brīnišķīgi dzīvnieku zīmējumi. Ir zināms, ka pils pēdējo baronu bērni Alūksnē esot pavadījuši vienas no skaistākajām savas bērnības vasarām. Savukārt Alūksnes Jaunās pils otrajā stāvā bijušas bērnistabas. Lai vai kā būtu bijis, iedomāsimies, ka arī barona bērniem patika pasakas un tajās darbojās dzīvnieku personāži, kas mācīja to lasītājiem vienkāršas un nozīmīgas dzīves patiesības un gudrības.

Jūsu un Barona priekam, izstādē ir apskatāms sevišķi neparasts porcelāns, kas parāda vienu no savām humoristiskākajām sejām – spēju būt mūsdienīgam un amizantam. Porcelāns nereti tiek asociēts ar klasiskām un izsmalcinātām servīzēm, tomēr tas ir tik daudzveidīgs keramikas materiāls, ka pieļauj plašas variācijas. Ir tikai jāiet un jāapskatās!

Izstāde ir kā radošs fantāzijas lidojums, kuras mērķis ir popularizēt Barona tēlu, Alūksnes pili un muzeju, kā arī veidot kopdarbu ar uzņēmumu, kas Latvijā pārstāv unikālus materiālus un tā izgatavošanas tehnikas. Izstādes tapšanā iesaistījās un palīdzēja Rīgas Jūgendstila centrs un Piebalgas Porcelāna fabrika. Alūksnes muzejs saka lielu paldies par uzziņu informāciju, interviju ar fabrikas īpašnieku Jāni Roni, fotoattēliem un konsultācijām! Informācija par jūgendstilu no S. Grosas grāmatas “Jūgendstils. Laiks un telpa”.

Izstāde būs aplūkojama līdz 2019. gada 30. septembrim.

Kultūra