Ko redzēt Alūksnes muzejā novembrī?

Mainīgās izstādes

Ceļojošā izstāde “Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt”. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) un plānošanas reģioniem 2018. gadā ir izveidojusi ceļojošu izstādi “Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt”. Tā stāsta par 50 Latvijas ainavu dārgumiem, kas izraudzīti, iesaistot sabiedrību. Izstādē ir iekļautas mums visiem nozīmīgo Latvijas ainavu fotogrāfijas, vēsturiski fotoattēli no iedzīvotāju un LNB krājumiem. Alūksnes muzejā apskatāmas Vidzemes reģiona ainavas. Aicinām izstādi apmeklēt no 14. novembra.

Kristiana Brektes darbu personālizstāde “MONSTER”. Jaunajā gleznu sērijā "Monster", kas radīta speciāli izstādei Alūksnes muzejā, mākslinieks Kristians Brekte pievērsies šausmu un realitātes metafizikai, kurā nenoliedzama vieta ir paša mākslinieka subjektīvajam personības tēlojumam. Izteiksmīgajos darbos Kristians Brekte radījis savu pasauli, kas mērķtiecīgi izaicina skatītāju iedziļināties autora tēlu sistēmā un atrast tur ko atpazīstamu un sev svarīgu. Izstāde apskatāma līdz 25. novembrim.

V. Blūma foto izstāde “Alūksne toreiz un tagad”. Izstādē Alūksnes vecmeistaru fotogrāfijās redzama Alūksne gan 20. gs. sākumā, gan Pirmās brīvvalsts laikā, savukārt alūksnietis fotogrāfs Vilnis Blūms uzlūko šīs vietas ar šodienas skatījumu. Izstādē vienuviet skatāmas pilsētas ainavas toreiz un šodien.

J. Medmana privātā mēbeļu kolekcijas izstāde “19.gs. muižkungu guļamistaba”. Izstādē apskatāmas 19.-20.gs. eklektikas un bīdermeijera stila interjera mēbeles.

Tematiskā izstāde

Izstāde “No trimdas Latvijā – Austras Lindes 120 tautu meitu miniatūras”.
Izstādi veido 120 tautumeitu miniatūras etnogrāfiskajos latviešu tautas tērpos, kurus pagājušā gadsimta astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados darinājusi trimdā ASV dzīvojusi novadniece Austra Linde (dz. Ķauķis).
Pastāvīgās ekspozīcijas

Alūksnes vēsturiskā un arheoloģiskā ekspozīcija „Laikmetu mielasts”
Vienotā vēstures un arheoloģijas ekspozīcija, kur pie lielā mielasta galda satiekas laika periodi no aizvēstures līdz Latvijas valsts neatkarības atjaunošanai.

“Fītinghofu zelta dzīsla Alūksnē”
Ekspozīcijas pamatā fotomateriāli un citas vizuālas un tekstuālas liecības par Fītinghofu dzimtu un tās devumu Alūksnei.

„Leo Kokle. Mākslinieka istaba”
Izcila, tautā populāra un mīlēta gleznotāja un portretista piemiņai veltīta ekspozīcija, kurā apskatāmi mākslinieka darbi un personīgās lietas.

„Totalitārajā režīmā cietušo piemiņas istaba”
Ekspozīcija veidota represiju atcerei un atspoguļo Alūksnes novada iedzīvotāju likteņgaitas Sibīrijā un Tālajos Austrumos. Tajā apskatāmi dokumenti, priekšmeti, fotogrāfijas un atmiņu stāsti.

„Skulptūras un citi nesenās pagātnes liecinieki”
Daudzveidīgu tēlniecības darbu ekspozīcija, kurā apskatāmi gan profesionālu tēlnieku, L. Līces un G. Grundbergas darbi, gan padomju gados neatzītu autoru darbi.

Digitāla izstāde “100 vēsturiski mirkļi Alūksnē”.
Izstāde ļauj ieskatīties un saprast, kā vēsturiskās norises ietekmējušas un mainījušas pilsētas dzīvi un tēlu, vēstot par norisēm dažādās dzīves jomās laika posmā no 1918. – 2017. gadam.

“Pa 7. Siguldas kājnieku pulka pēdām”.
Izstāde veltīta pulka dibināšanas simtajai gadadienai un tajā apskatāmas Alūksnes muzeja, Latvijas Kara muzeja, privātkolekcionāru, kā arī alūksniešu deponētās vēstures liecības par pulka dibināšanu, cīņām Latvijas Neatkarības karā un miera gadiem Alūksnē.


PASĀKUMI

11.11.2019. plkst.10:00 un plkst.13:00 Alūksnes muzejs aicina uz lekciju „7. Siguldas kājnieku pulka devums Latvijas valsts veidošanā”, ko vadīs Alūksnes muzeja vēsturniece Zanda Pavlova. Uz lekcijām lūdzam pieteikties līdz 8. novembrim pa tālr. 25665538. Valsts svētku nedēļas ietvaros lekciju apmeklējums ir bez maksas.

18.11.2019. Latvijas Republikas proklamēšanas dienā no plkst.10:00- 14:00 Alūksnes muzejs saviem apmeklētajiem dāvina brīnišķīgu iespēju iepazīt jaunās izglītojošās spēles izstādē “Pa 7. Siguldas kājnieku pulka pēdām” un apmeklēt visas muzeja ekspozīcijas bez maksas!

19.11.2019. plkst. 16:00 Alūksnes muzejā tikšanās ar mākslinieku Kristianu Brekti un izstādes “Monster” idejas autori Augusti Petri sarunā par laikmetīgo mākslu.


Jaunums muzejpedagoģisko programmu piedāvājumā:

Teatrāli- izglītojošs uzvedums ar līdzdarbošanos “Pieci likteņstāsti”– muzejpedagoģiskās programmas laikā skolēni tiek iesaistīti piecu dažādu deportācijas notikumus piedzīvojušu personāžu likteņstāstu izzināšanā, ko vada režisores Daigas Bēteres Alūksnes BJC teātra “SnulliS” jaunieši. Stingrā kontrolē, sarkanarmieša uzraudzībā skolēniem jāatrod represēto dienasgrāmatās iztrūkstošie fragmenti, jāorientējas krievu valodā uzrakstītajā spriedumā, jālasa spoguļraksts, jāanalizē foto materiāls, jāmeklē atbildes uz neskaidriem jautājumiem. Programmas mērķis ir veicināt skolēniem izpratni par padomju varas īstenoto deportāciju norisi, latviešu dzīvi izsūtījumā, akcentējot nacionālās identitātes saglabāšanu un deportāciju radītās sekas Latvijas vēstures un kultūras attīstībā. Programma paredzēta pamatskolas un vidusskolas vecuma skolēniem.

Kultūra