Kurpnieka darbnīca Pils ielā 24

Kādā no iepriekšējām rubrikām stāstījām par īpašumu Pils ielā 26 Alūksnē. Turpinām par blakus esošo māju - Pils ielā 24, kura gan līdz mūsdienām nav saglabājusies.

“Pēc muzeja izrakstu kartotēkā pieejamajām ziņām, mūra māja, kas te kādreiz atradusies, bijusi viena no vecākajām šajā Pils ielas posmā. Mūsdienās ēkas vairs nav, tā nojaukta otrās brīvvalsts laikā. Savulaik ēka kalpojusi kā dzīvojamā māja, bet otrajā stāvā pirmās brīvvalsts laikā atradusies arī Jāņa Kļava - Kļaviņa kurpnieka darbnīca,” iepazīstina Alūksnes muzeja vēsturniece Zanda Pavlova.

Viņa zina stāstīt, ka sākotnēji Pils iela 24 un 26 bijis viens īpašums un piederējis jau pieminētajam Jānim Kļavam - Kļaviņam. Vēlāk Kļavs - Kļaviņš īpašumu sadalījis divās daļās. “Jau esošā dzīvojamā māja Pils ielā 24 iedalīta meitai Eiženijai, bet otra puse - meitai Olgai. Pēc tam, kad Olga apprecējusies ar tirgotāju un kurpnieku Oskaru Bērziņu, abi vēl kādu laiku dzīvojuši pie Kļaviem - Kļaviņiem Pils ielā 24, bet pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu beigās pārcēlušies uz jaunuzcelto māju Pils ielā 26, kur atvēruši arī savu tirgotavu un kurpnieka darbnīcu,” stāsta Z. Pavlova un piebilst, ka nav izdevies precizēt, vai otrās brīvvalsts laikā ēka sabrukusi vai tomēr nojaukta apzināti.


Kultūra