Režisors: Ar "Dvēseļu puteni" atgādinām, ka Latvijas brīvība nav pašsaprotama

Filma "Dvēseļu putenis" ir atgādinājums tam, ka Latvijas brīvība nav pašsaprotama, bet gan smagās cīņās izcīnīta un daudzi cilvēki par to ir samaksājuši ar savu dzīvību, šodien filmas pirmizrādei veltītajā preses konferencē teica režisors Dzintars Dreibergs. "Brīvība attiecas uz katru Latvijas iedzīvotāju. Mūsu pienākums to ir nosargāt un nodot nākamajām paaudzēm. Mūsu pārvarētās grūtības filmēšanas laikā ir nieks, salīdzinot ar to, ko kaujās izturēja strēlnieki," atzina filmas režisors.

Galvenā varoņa Artūra lomas atveidotājs Oto Brantevics no Turlavas pauda cerību, ka "Dvēseļu putenis" iesēs patriotisma sēkliņu viņa vienaudžos. "Diemžēl patlaban jaunieši ir vienaldzīgi gan pret Latvijas nākotni, gan pagātni," atzina Brantevics, piebilstot, ka, pateicoties šai lomai, viņam ir radusies dziļāka izpratne par Latvijas vēsturi. "Filma man ir palīdzējusi kļūt pieaugušākam, atbildīgākam un izvērtēt savas kļūdas," sacīja Artūra lomas atveidotājs.

Aktieris Raimonds Celms uzskata, ka "Dvēseļu puteņa" nonākšana uz kino ekrāniem ir liels un priecīgs notikums, kas ir jāsvin. Viņš Latvijas Radio ir ierunājis fragmentus no Grīna romāna "Dvēseļu putenis" un pauž apbrīnu par rakstnieka bagāto valodu.

Martas lomas atveidotāja Grēta Trušiņa pateicās režisoram par lielas un nozīmīgas lomas uzticēšanu, jo viņai tā bijusi pirmā kino pieredze. Arī pārējie aktieri uzsvēra, ka filma viņiem katram personīgi palīdzējusi izprast Brīvības cīņas un to nozīmi Latvijas valsts vēsturē. "Valsts nav dota tāpat vien, kāds par to ir samaksājis," teica aktieris Gatis Gāga.

Filmas komanda pateicās bijušajam aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim (ZZS) par atbalstu filmas tapšanā, kā arī filmēšanos tajā.

Esošais aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP), kurš filmā soļo strēlnieku rindās, pauda pārliecību, ka filma "Dvēseļu putenis" ir svēts projekts Latvijas armijai, jo tās uzņemšanā piedalījušies vairāki simti Latvijas armijas karavīru, kuri to uzskatījuši "par svētu pienākumu".

"Filmā mēs redzam gan sērīgumu, gan varonību. Es ceru, ka filma ir izdevies nacionāls projekts, kas pacels patriotismu jauniešiem. Vēlu veiksmi filmai, jo tas ir mūsu tautas stāsts. Katrā latviešu ģimenē, kāds no senčiem ir bijis strēlnieks," teica Pabriks.

Paralēli apgāds "Jumava" ir izdevis Grīna romāna "Dvēseļu putenis" jaunu izdevumu, kas ilustrēta ar filmas kadriem.

Kā ziņots, vēsturiskā kara drāma pēc strēlnieka Grīna romāna motīviem vedīs 100 gadus senā pagātnē. "Sešpadsmitgadīgais Artūrs dodas strēlniekos un kopā ar draugiem cīnās par brīvību - pat tad, kad neviens nezina, kurā pusē tā meklējama. Saviļņojošais stāsts ļauj skatītājam pieaugt kopā ar Artūru un jaundibināto Latvijas valsti, vērojot dzīvi ierakumos zēna acīm, pašaizliedzīgi stājoties pretī ienaidniekam, meklējot īstu mīlestību un mācoties novērtēt brīvības cenu," stāstīja filmas veidotāju pārstāve Eva Šķēle.

Filmas kopējās izmaksas tiek lēstas 2,1 miljona eiro apmērā. Valsts budžeta finansējuma daļa projektā plānota 65% jeb 1,37 miljonu eiro apmērā.

Kultūra