Sajūti gadsimtu Alūksnē!

Nākamais gads Alūksnei būs īpašs – 2. janvārī apritēs 100 gadi, kopš tā ieguvusi pilsētas tiesības. Taču jāuzsver, ka Alūksnes simtgades programma visu gadu būs dzīva – to nemitīgi papildinās dažādi notikumi pilsētā un to visu laiku varēs arī papildināt par prieku pilsētai.

Svētku dienā
Svētku rīkotāji vēlas šo dienu veidot sadarbībā ar darbīgiem, radošiem alūksniešiem, novadniekiem, kā arī iesaistīt ikvienu svētku atmosfēras radīšanā pilsētā. Par svētku moto izvēlēts sauklis “Sajūti gadsimtu Alūksnē!”.
Bijušie un esošie alūksnieši, novada iedzīvotāji aicināti svētku dienu sākt, piedaloties aizlūgumā – ekumēniskā dievkalpojumā par Alūksni, kas 2. janvārī pulksten 16.00 notiks Svētā Bonifācija Romas katoļu baznīcā. Alūksnes novada pašvaldības Kultūras un sporta nodaļas vadītāja Sanita Eglīte uzsver - jau izskanējis jautājums par to, kādēļ dievkalpojums nenotiks luterāņu baznīcā: tas tādēļ, ka luterāņu baznīca ziemā ir slēgta un dievkalpojumi tur nenotiek. “Lai nebūtu auksti, viņi sadarbojas ar katoļu draudzi, un ekumēniskais dievkalpojums notiks katoļu baznīcā, bet, kā ekumēniskā dievkalpojumā, pārstāvētas būs daudzas konfesijas. Gads ir garš, un pavisam noteikti arī luterāņu baznīcā pilsētas svētku ietvaros organizēsim dievkalpojumu un aizlūgumu par pilsētu.  Pēc ekumēniskā dievkalpojuma visas baznīcas iezvanīs Alūksnes dzimšanas dienu. Tas arī būs emocionāli un dos svētību pilsētai šajā dienā. Bet tā būs tikai ieskaņa,” stāsta S. Eglīte.

Koncertēs savējie

Nākamais pasākums 2. janvārī, kad tika parakstīts akts, ka Alūk­snei piešķirtas pilsētas tiesības, būs pulksten 18.00, kad Kultūras centra foajē atklās alūksnietes, fotogrāfes Janas Rāgas fotoizstādi “Manai pilsētai 100. Starp mirkļiem un vietām vienā telpā”, kas īpaši veltīta Alūksnes simtgadei. Pulksten 19.00 dzimšanas dienas koncertā “Veltījums savai pilsētai”, uz kuru, kā zināms, bezmaksas ielūgumi jau izņemti, klausītājus priecēs mūziķi, kuru dzimtā puse ir Alūksne, amatierkolektīvi, jaunie Alūksnes mūziķi.
“Koncerts veidots divās daļās. Pirmajā daļā izskanēs priekšnesumi no solista līdz korim, no bērnudārza līdz senioru dejām. Arī skolas, tautas nami ar saviem kolektīviem ir pieteikuši dalību. Otrajā daļā uzstāsies novadnieki, kuri mīļuprāt pieteicās un tika uzrunāti piedalīties. Prieks par brāļiem Amantoviem, kuri atsaucās. Būs arī māsas Molleres, Sandija Dovgāne, Zintis Žvarts,  Romāns Vendiņš, Ivita Dorofejeva un Ita Pušpure,” atklāj S. Eglīte.

Rindā uz ielūgumiem
Lielu satraukumu alūksniešos radīja tas, ka bezmaksas ielūgumi uz pasākumu izņemti divu dienu laikā, taču S. Eglīte mierina, ka šis koncerts nebūs vienīgais pasākums pilsētas simtgadē. “Koncerts būs tikai kā ieskaņa simtgadei. Ļāvām tam veidoties pašam, iesaistot sabiedrību. Neviens neprognozēja šādu iznākumu, mēs paši bijām apjukuši,” viņa saka.
Alūksnes Kultūras centra direktore Sanita Bērziņa piebilst: “Ielūgumi “izkusa”. Sestdienas rītā piecas minūtes pirms 11.00  bija rinda ar astoņiem cilvēkiem. Protams, liels prieks, ka cilvēki izrāda interesi. Tas ir svarīgi, bet iedzīvotājiem jāsaprot, ka tās nav galvenās svinības. Diemžēl nevaram piedāvāt vairāk ielūgumu. Ja Kultūras centrā ir apstiprinātas 560 vietas ar papildvietām un ne vairāk, tad tā arī ir, jo jāievēro drošības apstākļi. Šī notikuma vienreizīgums ir tas, ka tas būs 2. janvāris, bet gada griezumā visi varēs izpriecāties!”.
S. Bērziņa rosina: gadījumā, ja kāds tomēr pasākumu nepameklēs, aicināts zvanīt uz kases tālruņa numuriem: 64322833, 27334489, atsakot savu vietu. Tiks pieņemti arī mutiski atteikumi konkrētajai vietai, lai Kultūras centra darbinieki varētu zvanīt tiem, kuri vēlas ierasties, jo šādu cilvēku saraksts ir garš.

Otrā daļa - saldā daļa

Kas ir dzimšanas diena? Svētkos parasti ir viesi un, protams, kūka. Tā arī Alūksnes novada pašvaldībai radusies ideja par svinību galdu. Kultūras darba speciāliste Valda Zeltiņa uzsvēra: “Gribējām vienkāršu svinēšanu, priecāšanos. Pašvaldība pilsētas simtgadē dāvinās lielu, skaistu kūku visiem viesiem. Arī Alūksnes novada uzņēmēji atsaukušies kūku dāvināšanā, tostarp tādi, kuri nekādā mērā nav saistīti ar ēdināšanu, nāks uz jubilejas svinībām ar kūku. Protams, arī liela daļa ēdināšanas uzņēmumu pārstāvju nāks uz svinībām ar savām ceptām kūkām, būs arī privāti cepēji. Pašlaik plānotas 20 kūkas. Visi, kuri vēlas, protams, var nākt ciemos ar kūku. Savukārt SIA “Alūksnes putnu ferma” cepējām dāvina olas, tādējādi atbalstot šo cēlo mērķi.”
Kūku parāde paredzēta Kultūras centra foajē pulksten 18.00, kad arī atklās J. Rāgas fotoizstādi. Izstāde būs skatāma divus mēnešus un būs Kultūras centra dāvana Alūksnei. Ilgāk nekā stundu, mielojoties ar kūkām, Lielajā zālē varēs skatīties Alūksnes muzeja krājuma video, foto par Alūksnes pilsētu.


Vairāk lasi 17.decembra laikrakstā "Alūksnes un Malienas Ziņas".

Kultūra