18.novembris kļūst arvien populārāks

Pagājušajā ceturtdienā Latvijas valsts atzīmēja proklamēšanas 86. gadadienu. Kā apgalvo masu saziņas līdzekļi, 18.novembra svētki arvien vairāk iekaro Latvijas iedzīvotāju sirdis.

Pagājušajā ceturtdienā Latvijas valsts atzīmēja proklamēšanas 86. gadadienu. Kā apgalvo masu saziņas līdzekļi, 18.novembra svētki arvien vairāk iekaro Latvijas iedzīvotāju sirdis. Diemžēl daudziem iedzīvotājiem valsts svētki ir tikai pamats kārtējai iedzeršanai.
Lai gan 18.novembra svētkiem jābūt Latvijas iedzīvotājus vienojošam faktoram, jo lielākā vai mazākā mērā ikvienam iedzīvotājam jāizrāda solidaritāte ar valsti, kurā viņš dzīvo, tomēr ne visi piekrīt šim apgalvojumam. Domāju, ka skolu reformas pretinieki rīkojās nekorekti, bļaustoties pie Brīvības pieminekļa, kad prezidente un citas amatpersonas tur nolika ziedus Latvijas brīvības cīnītāju piemiņai. Domāju, ka tas nebija piemērotākais laiks un vieta, lai paustu savu neapmierinātību ar valdības politiku.
Enerģētikas komisārs -Latvijas trumpis
Pagājušajā nedēļā Eiroparlaments apstiprināja jauno Eiropas komisijas (EK) sastāvu. Tagad Latvijai ir pilntiesīgs komisārs, kas darbosies enerģētikas jomā. Andrim Piebalgam būs nozīmīga loma Eiropas Savienības (ES) energoresursu politikas veidošanā. Salīdzinot ar Ingrīdas Ūdres iztaujāšanu Eiroparlamentā, A.Piebalga apstiprināšana drīzāk līdzinājās vakara pastaigai pirms iešanas gulēt. Lai gan A.Piebalgam pēdējās divas nedēļas bija vienas no saspringtākajām viņa diplomāta karjeras laikā, tomēr jau no viņa nominācijas brīža bija skaidrs, ka Eiroparlamenta deputāti neiebildīs pret viņa kandidatūru. Izpalika arī realitātes šovs kā I.Ūdres gadījumā, kad Latvijas televīzija (LTV) rādīja viņas iztaujāšanu tiešraidē. Varbūt LTV reitingu šādas pārraides neceļ.
Iespējams, ka Krievijas attieksmes maiņu pret Latviju ietekmē ne tikai tas, ka mūsu valsts ir ES un NATO dalībvalsts, bet arī nesen A.Piebalgam piešķirtais enerģētikas komisāra portfelis. Latvijai attiecībās ar Krieviju izdevīgāks ir enerģētikas komisārs, nevis EK komisāra postenis. Tas saistīts ar labu kaimiņattiecību nodrošināšanu ar ES blakus esošajām valstīm. Šobrīd iespēja koriģēt vai pat ietekmēt energoresursu plūsmu no Krievijas uz ES ir ļoti nozīmīgi, tas Krievijai liek rēķināties ar Latviju. Diemžēl jaunā Krievijas vēstnieka Latvijā Viktora Kaļužnija pirmo darba nedēļu aktivitātes vēl neliecina, ka starpvalstu attiecībās kaut kas radikāli mainījies.
Neizbēgami tuvojamies eiro
Sākot ar nākamo gadu, Latvijas lats būs tieši piesaistīts eiro kursam finanšu tirgū. Tas nozīmē, ka eiro stabilitāte nepastarpināti ietekmēs lata vērtību. Tādējādi ES Eirozonas valstu dienas un nedienas tieši atsauksies uz Latvijas finanšu tirgu un ekonomisko izaugsmi. Domāju, ka šis ir loģisks turpinājums fiskālajā politikā, ja Latvijas valsts vēlas pievienoties ES valstīm, kas ieviesušas eiro. Tādējādi mūsu valsts ekonomiskās struktūras var pierast pie jaunajiem apstākļiem, kad lata vērtību nosaka eiro vērtības svārstības.
Latvijas sabiedrībā izskanējuši minējumi, ka lata un eiro piesaistē lata kurss būs viens eiro, tādējādi paužot bažas par Latvijas lata straujo vērtības samazināšanos. Domājams, ka daudzi iedzīvotāji vēl atceras Latvijas rubļa nomaiņu ar latu, kad liela sabiedrības daļa zaudēja padomju laikos iekrātos ietaupījumus. Jāsaka, ka lata piesaiste vienai valūtai nenozīmē, ka uzreiz mainīsies tās tirgus vērtība. Kā iepriekš lata vērtību noteiks pasaules ekonomiskās tendences, nevis Latvijas Bankas vai valdības iegribas. Šobrīd nosakot lata kursu ar eiro viens pret viens, Latvijas ekonomika piedzīvotu lielu lejupslīdi. Domāju, ka šajā sakarā nav jāmeklē slēptas sazvērestības, kā no iedzīvotājiem godīgi izkrāpt naudu.
Ziemas prieki uz autoceļiem
Trešdienas vakarā, braucot pa lielceļu, ik pa brīdim pavērās interesants skats, kas atkārtojas gandrīz vienmēr, kad uz Latvijas autoceļiem atgriežas ziema. Ik pēc pārdesmit kilometriem varēja ieraudzīt nelaimīgu autobraucēju, kurš ievadījis savu spēkratu aizsnigušā grāvī vai, ja nav paveicies, pretimbraucošā autotransportā. Daži vadītāji pēkšņi uzsnigušo sniegu un apledojušos ceļus uzskata par iespēju parādīt savu autovadīšanas prasmi. Īpaši uzjautrinoši, ja to mēģina izdarīt mazgabarīta autobusa vadītājs, kas tikko piegādājis preces veikalam. Interesanti, ko par to teiktu viņa darba devējs.
Nepietiek tikai ar savu pārspīlēto izrādīšanos, daži braukšanu ar vasaras riepām pa apledojušu ceļu papildina ar spolēšanu un griešanos. Protams, es nenoliedzu, ka "spēlēšanās" ar automašīnu uz sniegainiem ceļiem ir aizraujoša, tomēr diezin vai tas piedienas pilsētā, kur automašīnu plūsma palielinās ik dienu.

Citu datumu laikraksti

 • Mani liktenis ir ļoti sargājis

  Apē bieži var sastapt sirmu, staltu vīru, kas uz velosipēda vai kājām mēro patālo ceļu no savām mājām Vaidavas malā, “Maziņos”. Citreiz rosīgais vīrs...

 • Palielinās maksu

  SIA “Alūksnes nami” paredz nākamā gada pavasarī palielināt maksu par dzīvokļu apsaimniekošanu.SIA "Alūksnes nami" paredz nākamā gada pavasarī...

 • Mārkalnē sumina Gada ģimeni

  Mārkalnē pirmo reizi par godu Latvijas valsts svētkiem sumināja “Gada ģimeni Mārkalnē 2004”. Šai nominācijai iedzīvotāji izvirzīja Līču...

 • Turpinās kompensāciju izmaksa

  Latvijā sākas Vācijas fonda “Atmiņa, atbildība un nākotne” kompensāciju 2. kārtas izmaksa nacionālsociālisma upuriem.Latvijā sākas Vācijas fonda...

 • Līdz brīnumam vēl jāpaciešas

  Šobrīd lielās partijas nav nominējušas savu kandidātu premjera amatam, ne arī vienojušās par jaunās koalīcijas aprisēm.Šobrīd lielās partijas nav...

 • Būs “Zaļās karotītes” produktu degustācija

  Alūksnes Jauno māmiņu skola sadarbībā ar laikrakstu “Alūksnes Ziņas” aicina visas māmiņas, kā arī citus interesentus uz tikšanos par kvalitatīva...