36 stundas bez elektrības, ūdens un apkures

Alūksnes rajonam stiprais vējš nodarījis lielus postījumus. 36 stundas nebija elektrības, ūdens, nedarbojās apkures sistēma, tikai vakar pulksten 14.00 Alūksnē iedegās gaisma.

Alūksnes rajonam stiprais vējš nodarījis lielus postījumus. 36 stundas nebija elektrības, ūdens, nedarbojās apkures sistēma, tikai vakar pulksten 14.00 Alūksnē iedegās gaisma.
Kopumā rajonam ir nodarīti lieli zaudējumi, kuru apmēru pašlaik neviens precīzi nevar nosaukt. Apjomīgi postījumi nodarīti Alūksnes parkam, kur stiprais vējš nolauzis vai izrāvis ar saknēm apmēram 100 koku - pārsvarā egles. Torņa iela Alūksnē bija pirmā, kas naktī no sestdienas uz svētdienu palika bez ūdens apgādes. Citviet pilsētā ūdens pazuda svētdien ap pusdienlaiku. Arī centrālapkures mājās bija auksti, jo akciju sabiedrība "Simone" nevarēja piegādāt siltumu. "Latvenergo" strādniekiem elektroenerģijas padevi Alūksnē izdevās atjaunot tikai pirmdien pusdienlaikā.
No svētdienas ugunsdzēsēji kopā ar Alūksnes MSB sāka Alūksnes pilsētas daudzdzīvokļu mājām piegādāt dzeramo ūdeni. Arī pirmdien ūdeni daudzdzīvokļu māju pagalmos ikviens varēja saņemt no ugunsdzēsēju automašīnām.
Kad "Latvenergo" Alūksnes elektrisko tīklu rajona strādnieki elektroenerģijas padevi Alūksnē atjaunoja tikai pirmdien pusdienlaikā, tas daudz ko atrisināja, jo tagad atbildīgie dienesti var vairāk uzmanības veltīt citām rajona pašvaldībām.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes brigādes komandieris Intars Zitāns uzsver, ka situācijas novēršanā ir iesaistīti visi operatīvie dienesti. "Pirmdien strādājām, lai atjaunotu elektroenerģijas padevi Alūksnē. Alūksnes 15.ceļu pārvalde un mūsu darbinieki gādāja par rajona autoceļu attīrīšanu. Darbos ļoti palīdz arī Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljons (MSB). Visvairāk problēmu radīja tas, ka nav sakaru. Ugunsdzēsības dienestam ir savs ģenerators, tādēļ elektrība mums bija, bet sakarus varējām uzturēt vien ar rācijām. Visi mūsu darbinieki strādāja pastiprinātā režīmā," stāsta I.Zitāns.
Izglītības un zinātnes ministrija ir izdevusi rīkojumu, ka pirmdien un otrdien bērniem uz skolu nav jāiet, I.Zitāns mudina vecākiem būt uzmanīgiem un pieskatīt savas atvases. "Bērniem mājās ir jāatrodas kopā ar pieaugušajiem. Mēs aicinām iedzīvotājiem būt aktīviem. Izvērtējot bīstamību, viņi var attīrīt ceļus no kokiem. Cilvēku prasības nemitīgi palielinās, tādēļ ir grūti izvērtēt, cik gatavi pašlaik esam šādām ārkārtas situācijām. Labi, ka ārā ir tik silts," saka I.Zitāns.
Jau svētdien alūksnieši lūdza palīdzību Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Svētdien no Rīgas saņēma vienu ģeneratoru, kas vakarpusē sāka darboties Alūksnes slimnīcā.
Zaudējumi būs ļoti lieli
"Latvenergo" Alūksnes elektrisko tīklu rajona priekšnieks Jānis Liepiņš ir gandarīts, ka vakar izdevās atjaunot elektroenerģijas padevi Alūksnē. Svētdien praktiski mīņājāmies uz vietas - tiklīdz vienā posmā bijām postījumus novērsuši, pēc vairākām stundām turpat atkal tika sagāzti koki. Tā, piemēram, bija Liepnas pusē. Prioritāte būs elektrības padeves atjaunošana Liepnas, Apes un Strautiņu virzienā. Ir grūti izvērtēt, kur ir vislielākie postījumi, jo tie ir daudzviet - Gaujienā, Alsviķos, pie Liepnas, pie Kalncempjiem. Darba būs ļoti daudz, turklāt arī tumsa ātri iestājas," norāda J.Liepiņš.
Viņš "Latvenergo" strādā kopš 1961.gadā un tik apjomīgus postījumus šajā laikā nav pieredzējis. "Vēja spēks bija ļoti liels, jo vietām stabi ir pat nolauzti. Mēs nevarējām kontrolēt šo dabas parādību - vien nogaidīt. Šoreiz Alūksnes rajons bija viens no tiem, kas visvairāk cieta. Nav iespējams uzreiz pāriet uz kabeļu tīkliem, tādēļ šādās situācijās ir jābūt saprotošiem," klāsta J.Liepiņš.
Viņš atzīst, ka finansiālie zaudējumi uzņēmumam būs lieli. "Ar saviem spēkiem vien nevaram vairs visu paveikt, tādēļ izmantosim citu organizāciju pakalpojumus - SIA "MCD" un "Alūksnes energoceltnieks". Tagad ir atbrīvojies ģenerators, kuru vajadzības gadījumā varēsim ļaut izmantot citiem, piemēram, kādā fermā," saka J.Liepiņš. Viņš uzsver, ka elektroenerģijas cenas patērētājiem šī starpgadījuma dēļ nepalielināsies.
Piegādā dzeramo ūdeni
Pirmdienas pēcpusdienā dzeramo ūdeni aizgādāja uz Arodapmācības un rehabilitācijas centru "Alsviķi" un Strautiņu sociālās korekcijas izglītības iestādi. Savukārt Liepnas internātpamatskolas un Gaujienas speciālās internātskolas audzēkņi vakar mielojās ar siltām pusdienām, ko viņiem sarūpēja MSB. Tieši šai skolai spēcīgais vējš norāva jumtu.
"Ēdienu pagatavojām bataljona virtuvē, bet pusdienlaikā to aizgādājām uz skolām. Uz Gaujienu aizvedām ēdienu 150 cilvēkiem, bet uz Liepnu - 85. Desmit mūsu obligātā militārā dienesta karavīri virsdienestnieka pavadībā palīdzēja ugunsdzēsējiem attīrīt Alūksnes rajona ceļus no nolūzušajiem kokiem," stāsta Alūksnes MSB komandieris pulkvežleitnants Aivars Vizulis.
Tumsu izmanto zagļi
Alūksnes rajona policijas pārvalde svētdienu un nakti uz pirmdienu pavadīja bez sakaru līdzekļiem. Vienīgais saziņas līdzeklis šajā iestādē bija telefakss. "Skumji, ka valsts negādā par sakaru līdzekļu kvalitāti tik svarīgās iestādēs. Šajā laikā ir apzagti veikali Annā un Ilzenē, bet Pededzē - aplaupīta dzīvojamā māja. Alūksnes pilsētu spējām nosargāt. Naktī no svētdienas uz pirmdienu Alūksnē rīkojām komandantstundu - ielās sastaptajiem cilvēkiem taujājām, kas viņi ir, kurp dodas un ko nes. Pārsvarā tās bija personas, kas policijai jau ir zināmas," saka Alūksnes rajona policijas pārvaldes priekšnieks Ansis Gailītis.
Naktī no svētdienas uz pirmdienu pienākumus Alūksnē veica arī piecas apsardzes ekipāžas. "Nekādu starpgadījumu nebija. Vislielāko vērību veltījām bankām, kā arī vietām, kur glabājas ieroči un dārglietas," saka Alūksnes Centralizētā apsardzes punkta priekšnieks Jānis Bukāns.
Arī Alūksnes autoostas darbs bija traucēts. Daudzviet ceļus aizšķērsoja koki, tādēļ šoferiem nācās braukt atpakaļ uz Alūksni. "Piemēram, pirmdienas rītā autoostā atgriezās autobuss, kas kursēja uz Liepnu, jo pie Lāčudārza ceļu aizšķērsoja stabi.
(Turpinās no 2.lappuses)
Arī pirmdienas rītā vēl nevarējām kasē pārdot cilvēkiem biļetes, jo nebija elektrības," saka Alūksnes autoostas dispečere Velga Dambe. Vakar Alūksnē bija ieradies arī Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Edgars Rinkēvičs, lai iepazītos ar situāciju Alūksnes rajonā.
Izgāž kokus ar saknēm
Alūksnes domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Grūbe izdevis rīkojumu izveidot komisiju vētras radīto zaudējumu uzskaitīšanai. Tās priekšsēdētāja ir Valda Silicka. Viņa atzīst, ka pašvaldības iestāžu ēkām vētras postījumu nav. Pilsētas parkā, Tempļa kalnā un kapsētā ir nolauzti apmēram 100 koki. Cietuši arī jaunie stādījumi. Postījumi ir arī sporta bāzē "Mežinieki". Sporta apvienības "Alūksne" vadītājs Vilnis Veļķeris šodien rīko talku, lai novāktu no trases kokus. Pašlaik tā nav izmantojama. Mežsargi jau vakar strādāja, lai attīrītu meža ceļus. Alūksnes virsmežniecības virsmežziņa vietnieks Laimonis Kļaviņš skaidro, ka vējš brāzies it kā lēcieniem. Ir daudz atsevišķi lauztu koku, bet klājveidā gāztu ir maz. "Visvairāk ir cietuši koki, kas aug kūdras augsnē. Zeme nav sasalusi, tā ir mitra, tāpēc kokus izgāž ar visām saknēm," secina L.Kļaviņš.
Celtnēm norauj jumtus
Pilsētas teritorijā, Dores kalnā, norauts jumts, izgāztas durvis un arī daļa ķieģeļu sienas divām garāžām, kas pieder privātiem īpašniekiem.
"Svētdienā ap pusdienas laiku atnācu un redzēju, ka jumts ir pacelts augšā un vējš to cilā. Kopā ar speciālistu ņēmām to nost, lai varētu izbraukt automašīnu. Labi, ka tā nebija skarta. Kamēr te cīnījāmies, apmēram ik pēc 15 minūtēm netālu gāzās kāds koks," rāda garāžas īpašnieks Kornēlijs Krūmiņš. Viņa dzīvesbiedre Jekaterina atzīst, ka tas ir briesmīgi. Garāžas atjaunošana izmaksās vairāk nekā 300 latu. Vēja spiediens ir bijis tik spēcīgs, ka ķieģeļi pārsisti pušu. Blakus garāžā automašīnas nav bijis. Toties kāds manīgais jau paspējis no tās, atvērtas visiem vējiem un zagļiem, aizvest dārza apstrādes tehniku "Krot". Alsviķu piena savāktuvei bojāts jumts 80 kvadrātmetru platībā, radīti zaudējumi apmēram 1000 latu vērtībā.
Ne visi uztraucas
"Bijām fermās, kurās ir 50 un vairāk govis. Tikāmies ar rajona pašvaldību vadītājiem, pasta un veterinārajiem darbiniekiem, kā arī ar veikalu vadītājiem. Diemžēl ne visi ir izpratuši savus pienākumus. Annas, Kalncempju pagastā neviens nav atrodams, nav arī nekādas informācijas, kur iedzīvotājiem meklēt palīdzību. Par postījumiem pagastā informēja pasta darbiniece Sarmīte Geidāne. Toties Alsviķu pagasta padomes priekšsēdētāja Sandra Zeltiņa kopā ar deputātiem precizē situāciju. Alsviķos un Apē sociālie darbinieki dodas pie vecajiem cilvēkiem, lai viņus nomierinātu," stāsta M.Kamerāds. Pie Mārkalnes pagasta padomes uz sakaru līnijas uzgāzusies egle, tomēr cilvēki bija mobilizēti novākt uz ceļiem nogāztos kokus.
Veikalos bojājas produkti
"Diskomforts bija, bet nevaru teikt, ka sevišķi uztrauktos. Man nevajadzēja meklēt sveces, jo bija palikušas no Jaungada. Toties citi tās veikalā "Tornis" nevarēja nopirkt tāpat kā kabatas bateriju vai dzeramo ūdeni. Nebija arī maizes. Viss būtu pārdzīvojams. Man ir krāsns, ko varēju iekurināt. Visvairāk uztrauca, ka nav ūdens tualetē. Dzīvoju pirmajā stāvā, tāpēc bažījos, vai tas neietekmēs kanalizācijas darbību," atzīst Torņa ielas iedzīvotāja Irina Vilciņa. Šīs ielas iedzīvotājiem ūdeni pieveda Alūksnes Mobilā strēlnieku bataljona karavīri, bet daudzviet pilsētā varēja vērot rindas pie tuvākās akas.
SIA "Tornis DT" lielveikala "Karīna" vadītāja Natālija Petrova atzīst, ka turpināja pārdot preces, kaut arī nebija elektriskā apgaismojuma. "Mēs saprotam, ka cilvēkiem vajadzēja dzeramo ūdeni, sveces un baterijas. Tiesa, tagad mums šo preču vairs nav vairs, bet gan atkal būs," ir pārliecināta N.Petrova.
Tomēr veikalam zaudējumi būs, jo bez elektrības saldējamās iekārtas nesaldē. Pašlaik apzina, kādas pārtikas preces un cik daudz ir jānoraksta. Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldes vadītāja vietniece Daina Stakovska informē, ka problēmas rodas lielākajiem tirdzniecības uzņēmumiem, piemēram, SIA "ALTA S" veikaliem. Kases aparāti nedarbojās, tāpēc daļa veikalu bija slēgti, radīsies zaudējumi. Lielveikals "Saulīte" bija slēgts, bet tā produkcija ir apdrošināta.
Vēja stiprums mazinās
Alūksnes meteoroloģiskās stacijas vadītāja Irina Volika informē, ka vēja stiprums bija 28 līdz 30 metri sekundē. Šoreiz to noteica vizuāli ar tabulas palīdzību, jo automātiskās iekārtas bez elektrības nedarbojas.
"Svētdienas pēcpusdienā bija maksimālais vēja stiprums, pēc tam tas samazinājās, bet ap pulksten 21.00 atkal bija apmēram tikpat negants vējš. Kolēģe no Gulbenes informēja, ka iekārtas rādīja vēja stiprumu 24 metri sekundē," salīdzina I.Volika.
Kad "Latvenergo" Alūksnes elektrisko tīklu rajona strādnieki elektroenerģijas padevi Alūksnē atjaunoja tikai pirmdien pusdienlaikā, tas daudz ko atrisināja, jo tagad atbildīgie dienesti var vairāk uzmanības veltīt citām rajona pašvaldībām.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes brigādes komandieris Intars Zitāns uzsver, ka situācijas novēršanā ir iesaistīti visi operatīvie dienesti. "Pirmdien strādājām, lai atjaunotu elektroenerģijas padevi Alūksnē. Alūksnes 15.ceļu pārvalde un mūsu darbinieki gādāja par rajona autoceļu attīrīšanu. Darbos ļoti palīdz arī Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljons (MSB). Visvairāk problēmu radīja tas, ka nav sakaru. Ugunsdzēsības dienestam ir savs ģenerators, tādēļ elektrība mums bija, bet sakarus varējām uzturēt vien ar rācijām. Visi mūsu darbinieki strādāja pastiprinātā režīmā," stāsta I.Zitāns.
Izglītības un zinātnes ministrija ir izdevusi rīkojumu, ka pirmdien un otrdien bērniem uz skolu nav jāiet, I.Zitāns mudina vecākiem būt uzmanīgiem un pieskatīt savas atvases. "Bērniem mājās ir jāatrodas kopā ar pieaugušajiem. Mēs aicinām iedzīvotājiem būt aktīviem. Izvērtējot bīstamību, viņi var attīrīt ceļus no kokiem. Cilvēku prasības nemitīgi palielinās, tādēļ ir grūti izvērtēt, cik gatavi pašlaik esam šādām ārkārtas situācijām. Labi, ka ārā ir tik silts," saka I.Zitāns.
Jau svētdien alūksnieši lūdza palīdzību Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Svētdien no Rīgas saņēma vienu ģeneratoru, kas vakarpusē sāka darboties Alūksnes slimnīcā.
Zaudējumi būs ļoti lieli
"Latvenergo" Alūksnes elektrisko tīklu rajona priekšnieks Jānis Liepiņš ir gandarīts, ka vakar izdevās atjaunot elektroenerģijas padevi Alūksnē. Svētdien praktiski mīņājāmies uz vietas - tiklīdz vienā posmā bijām postījumus novērsuši, pēc vairākām stundām turpat atkal tika sagāzti koki. Tā, piemēram, bija Liepnas pusē. Prioritāte būs elektrības padeves atjaunošana Liepnas, Apes un Strautiņu virzienā. Ir grūti izvērtēt, kur ir vislielākie postījumi, jo tie ir daudzviet - Gaujienā, Alsviķos, pie Liepnas, pie Kalncempjiem. Darba būs ļoti daudz, turklāt arī tumsa ātri iestājas," norāda J.Liepiņš.
Viņš "Latvenergo" strādā kopš 1961.gadā un tik apjomīgus postījumus šajā laikā nav pieredzējis. "Vēja spēks bija ļoti liels, jo vietām stabi ir pat nolauzti. Mēs nevarējām kontrolēt šo dabas parādību - vien nogaidīt. Šoreiz Alūksnes rajons bija viens no tiem, kas visvairāk cieta. Nav iespējams uzreiz pāriet uz kabeļu tīkliem, tādēļ šādās situācijās ir jābūt saprotošiem," klāsta J.Liepiņš.
Viņš atzīst, ka finansiālie zaudējumi uzņēmumam būs lieli. "Ar saviem spēkiem vien nevaram vairs visu paveikt, tādēļ izmantosim citu organizāciju pakalpojumus - SIA "MCD" un "Alūksnes energoceltnieks". Tagad ir atbrīvojies ģenerators, kuru vajadzības gadījumā varēsim ļaut izmantot citiem, piemēram, kādā fermā," saka J.Liepiņš. Viņš uzsver, ka elektroenerģijas cenas patērētājiem šī starpgadījuma dēļ nepalielināsies.
Piegādā dzeramo ūdeni
Pirmdienas pēcpusdienā dzeramo ūdeni aizgādāja uz Arodapmācības un rehabilitācijas centru "Alsviķi" un Strautiņu sociālās korekcijas izglītības iestādi. Savukārt Liepnas internātpamatskolas un Gaujienas speciālās internātskolas audzēkņi vakar mielojās ar siltām pusdienām, ko viņiem sarūpēja MSB. Tieši šai skolai spēcīgais vējš norāva jumtu.
"Ēdienu pagatavojām bataljona virtuvē, bet pusdienlaikā to aizgādājām uz skolām. Uz Gaujienu aizvedām ēdienu 150 cilvēkiem, bet uz Liepnu - 85. Desmit mūsu obligātā militārā dienesta karavīri virsdienestnieka pavadībā palīdzēja ugunsdzēsējiem attīrīt Alūksnes rajona ceļus no nolūzušajiem kokiem," stāsta Alūksnes MSB komandieris pulkvežleitnants Aivars Vizulis.
Tumsu izmanto zagļi
Alūksnes rajona policijas pārvalde svētdienu un nakti uz pirmdienu pavadīja bez sakaru līdzekļiem. Vienīgais saziņas līdzeklis šajā iestādē bija telefakss. "Skumji, ka valsts negādā par sakaru līdzekļu kvalitāti tik svarīgās iestādēs. Šajā laikā ir apzagti veikali Annā un Ilzenē, bet Pededzē - aplaupīta dzīvojamā māja. Alūksnes pilsētu spējām nosargāt. Naktī no svētdienas uz pirmdienu Alūksnē rīkojām komandantstundu - ielās sastaptajiem cilvēkiem taujājām, kas viņi ir, kurp dodas un ko nes. Pārsvarā tās bija personas, kas policijai jau ir zināmas," saka Alūksnes rajona policijas pārvaldes priekšnieks Ansis Gailītis.
Naktī no svētdienas uz pirmdienu pienākumus Alūksnē veica arī piecas apsardzes ekipāžas. "Nekādu starpgadījumu nebija. Vislielāko vērību veltījām bankām, kā arī vietām, kur glabājas ieroči un dārglietas," saka Alūksnes Centralizētā apsardzes punkta priekšnieks Jānis Bukāns.
Arī Alūksnes autoostas darbs bija traucēts. Daudzviet ceļus aizšķērsoja koki, tādēļ šoferiem nācās braukt atpakaļ uz Alūksni. "Piemēram, pirmdienas rītā autoostā atgriezās autobuss, kas kursēja uz Liepnu, jo pie Lāčudārza ceļu aizšķērsoja stabi.
(Turpinās no 2.lappuses)
Arī pirmdienas rītā vēl nevarējām kasē pārdot cilvēkiem biļetes, jo nebija elektrības," saka Alūksnes autoostas dispečere Velga Dambe. Vakar Alūksnē bija ieradies arī Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Edgars Rinkēvičs, lai iepazītos ar situāciju Alūksnes rajonā.
Izgāž kokus ar saknēm
Alūksnes domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Grūbe izdevis rīkojumu izveidot komisiju vētras radīto zaudējumu uzskaitīšanai. Tās priekšsēdētāja ir Valda Silicka. Viņa atzīst, ka pašvaldības iestāžu ēkām vētras postījumu nav. Pilsētas parkā, Tempļa kalnā un kapsētā ir nolauzti apmēram 100 koki. Cietuši arī jaunie stādījumi. Postījumi ir arī sporta bāzē "Mežinieki". Sporta apvienības "Alūksne" vadītājs Vilnis Veļķeris šodien rīko talku, lai novāktu no trases kokus. Pašlaik tā nav izmantojama. Mežsargi jau vakar strādāja, lai attīrītu meža ceļus. Alūksnes virsmežniecības virsmežziņa vietnieks Laimonis Kļaviņš skaidro, ka vējš brāzies it kā lēcieniem. Ir daudz atsevišķi lauztu koku, bet klājveidā gāztu ir maz. "Visvairāk ir cietuši koki, kas aug kūdras augsnē. Zeme nav sasalusi, tā ir mitra, tāpēc kokus izgāž ar visām saknēm," secina L.Kļaviņš.
Celtnēm norauj jumtus
Pilsētas teritorijā, Dores kalnā, norauts jumts, izgāztas durvis un arī daļa ķieģeļu sienas divām garāžām, kas pieder privātiem īpašniekiem.
"Svētdienā ap pusdienas laiku atnācu un redzēju, ka jumts ir pacelts augšā un vējš to cilā. Kopā ar speciālistu ņēmām to nost, lai varētu izbraukt automašīnu. Labi, ka tā nebija skarta. Kamēr te cīnījāmies, apmēram ik pēc 15 minūtēm netālu gāzās kāds koks," rāda garāžas īpašnieks Kornēlijs Krūmiņš. Viņa dzīvesbiedre Jekaterina atzīst, ka tas ir briesmīgi. Garāžas atjaunošana izmaksās vairāk nekā 300 latu. Vēja spiediens ir bijis tik spēcīgs, ka ķieģeļi pārsisti pušu. Blakus garāžā automašīnas nav bijis. Toties kāds manīgais jau paspējis no tās, atvērtas visiem vējiem un zagļiem, aizvest dārza apstrādes tehniku "Krot". Alsviķu piena savāktuvei bojāts jumts 80 kvadrātmetru platībā, radīti zaudējumi apmēram 1000 latu vērtībā.
Ne visi uztraucas
"Bijām fermās, kurās ir 50 un vairāk govis. Tikāmies ar rajona pašvaldību vadītājiem, pasta un veterinārajiem darbiniekiem, kā arī ar veikalu vadītājiem. Diemžēl ne visi ir izpratuši savus pienākumus. Annas, Kalncempju pagastā neviens nav atrodams, nav arī nekādas informācijas, kur iedzīvotājiem meklēt palīdzību. Par postījumiem pagastā informēja pasta darbiniece Sarmīte Geidāne. Toties Alsviķu pagasta padomes priekšsēdētāja Sandra Zeltiņa kopā ar deputātiem precizē situāciju. Alsviķos un Apē sociālie darbinieki dodas pie vecajiem cilvēkiem, lai viņus nomierinātu," stāsta M.Kamerāds. Pie Mārkalnes pagasta padomes uz sakaru līnijas uzgāzusies egle, tomēr cilvēki bija mobilizēti novākt uz ceļiem nogāztos kokus.
Veikalos bojājas produkti
"Diskomforts bija, bet nevaru teikt, ka sevišķi uztrauktos. Man nevajadzēja meklēt sveces, jo bija palikušas no Jaungada. Toties citi tās veikalā "Tornis" nevarēja nopirkt tāpat kā kabatas bateriju vai dzeramo ūdeni. Nebija arī maizes. Viss būtu pārdzīvojams. Man ir krāsns, ko varēju iekurināt. Visvairāk uztrauca, ka nav ūdens tualetē. Dzīvoju pirmajā stāvā, tāpēc bažījos, vai tas neietekmēs kanalizācijas darbību," atzīst Torņa ielas iedzīvotāja Irina Vilciņa. Šīs ielas iedzīvotājiem ūdeni pieveda Alūksnes Mobilā strēlnieku bataljona karavīri, bet daudzviet pilsētā varēja vērot rindas pie tuvākās akas.
SIA "Tornis DT" lielveikala "Karīna" vadītāja Natālija Petrova atzīst, ka turpināja pārdot preces, kaut arī nebija elektriskā apgaismojuma. "Mēs saprotam, ka cilvēkiem vajadzēja dzeramo ūdeni, sveces un baterijas. Tiesa, tagad mums šo preču vairs nav vairs, bet gan atkal būs," ir pārliecināta N.Petrova.
Tomēr veikalam zaudējumi būs, jo bez elektrības saldējamās iekārtas nesaldē. Pašlaik apzina, kādas pārtikas preces un cik daudz ir jānoraksta. Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldes vadītāja vietniece Daina Stakovska informē, ka problēmas rodas lielākajiem tirdzniecības uzņēmumiem, piemēram, SIA "ALTA S" veikaliem. Kases aparāti nedarbojās, tāpēc daļa veikalu bija slēgti, radīsies zaudējumi. Lielveikals "Saulīte" bija slēgts, bet tā produkcija ir apdrošināta.
Vēja stiprums mazinās
Alūksnes meteoroloģiskās stacijas vadītāja Irina Volika informē, ka vēja stiprums bija 28 līdz 30 metri sekundē. Šoreiz to noteica vizuāli ar tabulas palīdzību, jo automātiskās iekārtas bez elektrības nedarbojas.
"Svētdienas pēcpusdienā bija maksimālais vēja stiprums, pēc tam tas samazinājās, bet ap pulksten 21.00 atkal bija apmēram tikpat negants vējš. Kolēģe no Gulbenes informēja, ka iekārtas rādīja vēja stiprumu 24 metri sekundē," salīdzina I.Volika.

Citu datumu laikraksti