Ādas problēmas? Padomā, kam uzticēties!

Kad uz vaiga parādījās brūns pleķis, sākumā Andrejs tam nepievērsa uzmanību. Paklausot kaimiņienes padomam, savādo plankumu iezieda ar struteņu sulu; kad brūnums nepazuda, smērēja ar indiešu veikalā pirktu Nīma eļļu. Kad nepalīdzēja arī sievas ieteiktā ūdeņraža pārskābe un meita atgādināja par ādas vēža izplatību, kungs devās pie onkologa. Tas nomierināja, pajokojot: šis veidojums nav ļaundabīgs un, ja neuzrodas jauna mīļākā, par plankumu var neraizēties.

Pumpas ir dažādas
Ķirurģe, estētiskās medicīnas speciāliste Alise Hincenberga uzskata, ka jebkuru ādas veidojumu vajag pārbaudīt. Pat ja tas nav ļaundabīgs. “Gaisā virmo daudz mītu – tie traucē ārstēšanai un pacientu izglītošanai. Uz ādas parādījies kaut kas satraucošs, vizuāli vai mehāniski traucējošs? Noskaidrot, kas tas ir, nespēs ne kaimiņiene, ne draudzene, ne ģimenes locekļi. Vispirms var doties pie ģimenes ārsta, ja viņš nav kompetents šajā jautājumā, tiks norādīts, pie kā vērsties – pie onkologa, dermatologa vai ķirurga.” Speciālists izvērtēs ādas veidojuma dabu un vajadzības gadījumā ieteiks labāko veidu, kā no tā atbrīvoties.
No ādas veidojumiem var tikt vaļā ķirurģiskā vai mazinvazīvā veidā (ar minimālu iejaukšanos). Piemēram, pigmenta plankumu likvidēšanai tiek izmantota kriodestrukcijas metode, kas ir patoloģisko audu bojāšana ar aukstumu. Attiecībā uz dzimumzīmēm var pielietot tādu metodi kā dermatoskopija.
“Izplatītākie veidojumi uz ādas ir dzimumzīmes, papilomas, lentigo, kārpas un pigmenta plankumi. Tiem ir tendence veidoties, cilvēkam kļūstot vecākam. Papilomu un kārpu izcelsme ir vīrusa etioloģija, bet pie dzimumzīmēm un pigmenta plankumiem vainojama šūnu pastiprināta darbība,” skaidro A. Hincenberga.

Uzticies ārstam!
Dažādus pakalpojumus piedāvā arī skaistumkopšanas kabineti, saloni, un ne vienam vien tas šķiet labs risinājums. Tomēr kosmetologs nevar izdarīt to, ko ārsts, norāda ķirurģe, jo ir noteikts medikamentu ierobežojums, ko drīkst izmantot kosmetologs, savukārt ārstam ierobežojumu nav. Jūnijā viņa piedalījusies konferencē, kur pulcējušies plastiskie ķirurgi un estētiskās medicīnas speciālisti, apspriests arī šis jautājums. “Latvijā divus gadus bija privāta rezidentūra, kas sagatavoja ārstus kosmetologus, bet tagad rezidentūrā tādas specializācijas vairs nav, ir tikai plastiskie ķirurgi, vispārējie ķirurgi un dermatologi. Ārsts klīnicists, kā es, nekad neizmantos neko nedrošu, strādājam tikai ar sertificētiem preparātiem, kam veikti nopietni klīniskie pētījumi.”
Ja ādas problēmu novērš ķirurgs, izgrieztais veidojums tiek nosūtīts histoloģiskai izmeklēšanai – lai iegūtu ārsta patologa slēdzienu par veidojumu.
Estētiskā medicīna var palīdzēt cilvēkiem, kas cieš no dažādām ādas problēmām, tostarp aknes slimības. Pūtaina sejas āda sagādā raizes septiņiem no desmit pārejas vecuma jauniešiem, akne veidojas katram trešajam vidusskolēnam, nereti – arī trīsdemitgadniekiem. To ārstē mazinvazīvi – ar injekcijām, ievadot speciālas zāles.
Vai visas pumpas drīkst likvidēt? “Pacientam vispirms jautāju, par ko viņš sūdzas, kas traucē, kad veidojums pamanīts, vai nesāp, nesulojas. Neadekvāti gadījumi nav bijuši. Pirms gadiem trīsdesmit valdījušais uzskats, ka dzimumzīmes labāk neaiztikt, ir novecojis. Nevar iedzīvoties vēzī, ja speciālists pareizā veidā, ar piemērotu manipulāciju palīdz tikt vaļā no kāda veidojuma. Ja arī histoloģiskā laboratorija apstiprina vēža šūnu klātesamību audos, tas nozīmē, ka jāoperē bija jau agrāk.”

Rūpējoties arī par smukumu
Āda ir vislielākais orgāns, ko paši varam novērot, tomēr ādas vēzi bieži konstatē novēloti. Ķirurģe pieļauj, ka pie vainas ir arī uzturā lietotie ģenētiski modificētie organismi, radiācija un saule. Tas nenozīmē, ka sauļojoties noteikti dabūsi vēzi, taču noteikti jāpievērš uzmanība rekomendācijām: cik daudz un kad labāk sauļoties, kādi aizsargkrēmi lietojami. Galvenais – pamanot jaunus ādas veidojumus vai veco izmaiņas, doties uz konsultāciju pie speciālista.
“Saviem pacientiem atgādinu: ja ir jautājumi, netērējiet lieki laiku – padomu uzreiz prasiet ārstam, nevis kaimiņienei vai draugam!”
Ļoti aktuālas pašlaik ir ne vien speciālas tehnikas plastiskajā ķirurģijā, bet arī botulotoksīna injekcijas. Ar botulīna toksīnu ārstē gan grumbas uz sejas, gan citas lietas, piemēram, hiperhidrozi jeb pārmērīgu svīšanu un bērnu cerebrālo trieku. Botulīna toksīna injekcijas ir efektīva metode arī muskuļu distoniju un spasticitātes mazināšanai.
“Salīdzinot ar situāciju pirms gadiem astoņiem, tagad pacienti ir daudz izglītotāki, viņiem nevajag primitīvi noņemt krunkas, bet arī kvalitatīvu ārstniecību. Sievietes interesējas par preparātiem, kas gudri aizkavē novecošanās procesu. Cilvēkiem ar sausu, vīstošu ādu cīņā ar novecošanas pazīmēm, pigmentācijas traucējumiem ieteicamas hialuronskābes injekcijas. Atkarībā no problēmas dažreiz vēlams iekšķīgi lietot antioksidantus un medikamentus, bet sadarbība ar ginekologiem palīdz izskatīt sievietes hormonālo stāvokli.”
Vaicāta, ko vēl var darīt, ja grib būt smuks, daktere pārlabo: grib būt vesels. “Es kritiski izturos pret lieko svaru, tāpēc ka dzīvojam valstī, kur ir iespējams dabisks uzturs, izslēdzot pusfabrikātus. Pati ar to cīnījos, līdz iemācījos. Kāda jēga pirkt aptiekā dārgus vitamīnus, ja organisma vajadzības var nodrošināt ar pareizu uzturu un fiziskām aktivitātēm. Īpaši veselīgas ir pastaigas pie jūras, joda dēļ. Un āda ir dzīvs orgāns, ko iespējams un ir vērts ārstēt!” ◆ 

    uzziņai

◆ Kriodestrukcija ir labdabīgo ādas veidojumu (papilomu, lentigo, kārpu, pigmenta plankumu u.c.) likvidēšana ar krioķirurģisku ierīci “Cryo Alfa”. Metodes pamatā ir veidojuma apstrāde ar sašķidrinātu un saspiestu gāzu maisījumu, bez iepriekšējas anestēzijas un rētām. Ar kriodestrukcijas metodi var arī “slīpēt” rētas.
◆ Akne, visbiežāk izplatītā ādas slimība, ir ādas tauku dziedzeru un aptverošo audu hronisks iekaisums, tauku dziedzera matiņa folikula kompleksu hroniska iekaisuma slimība. Vieglākā vai smagākā formā tā novērojama 80 % cilvēku vecumā no 18 līdz 35 gadiem, un parasti zēniem akne sagādā lielākus rūpestus nekā meitenēm.
◆ Kārpas ir pārragojušies, nesāpīgi, bet neglīti un traucējoši veidojumi.
◆ Dzimumzīmes ir nepareizi attīstīti ādas audi vai asinsvadi. Tās var rasties jebkurā vecumā, lielums un forma – dažādi. Bērnam augot, sevišķi pubertātes laikā, dzimumzīmes var palielināties. Iespēja pāriet ļaundabīgā formā ir gan ģenētiski mantotajām, gan dzīves laikā iegūtajām. Aptuveni 5–10 gadījumos no 100 dzimumzīmes, kas lielākas par diviem centimetriem, pārvēršas ļaundabīgos veidojumos.

Citu datumu laikraksti

 • Radīt sev apkārt skaistumu 5

  Radīt sev apkārt skaistumu

  Šeit ir arī miersPūpolu saimniecība atrodas Jaunalūksnes pagastā un īpašuma galvenā ēka ir saimes māja, kuru Jānis mantojis no tēva. “Šī māja ir...

 • Nāk ar smaidu, azartu un mīlestību

  Nāk ar smaidu, azartu un mīlestību

  Svinot desmito sezonu, „Muzikālais teātris 7” Latviju apceļos ar jaunu muzikālu izrādi „Vella kalpi” – vienu no skaistākajām leģendām par Rīgas ļaužu...

 • Ārstējies ar ūdeni!

  Ārstējies ar ūdeni!

  Kaut arī hidroterapija var izklausīties kas svešs un neskaidrs, daudzi no mājās izmantojamiem dziedniecības paņēmieniem balstās uz ūdens procedūrām....

 • Senlietu muzejam - 5 gadi

  Senlietu muzejam - 5 gadi

  Sestdien, 12.jūlijā, pulksten 14.00 Zigurda Safranoviča privātais senlietu muzejs “Fazāni” Trapenē svinēs 5 gadu jubileju ar brīvdabas pasākumu, uz...

 • Galvenais – ir motivēti cilvēki 6

  Galvenais – ir motivēti cilvēki

  (Turpinās no 1.lappuses)Kalvis Dukulis uzsver, ka zivju bizness ir dzīvesveids.  “Tu nevari nebraukt skatīties zivis un teikt, ka šodien man...

 • Biezpiena- apelsīnu kūka

  Drupačām vajadzēs 200 g sviesta vai margarīna, 1 glāzi cukura, 3 glāzes miltu, 1/2 tējkaroti sodas. Pildījumam: 200 g biezpiena, 2 olas, apelsīns,...