Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aforismos smeļas gudras domas

Latviešu valoda ir bagāta valoda. Ar pāris izteiksmīgiem vārdiem var pateikt daudz vairāk kā ar veselu grāmatu.

Latviešu valoda ir bagāta valoda. Ar pāris izteiksmīgiem vārdiem var pateikt daudz vairāk kā ar veselu grāmatu. Par to ir pārliecinājusies arī gaujieniete Aina Ratsepa, kura vāc un pieraksta dažādus teicienus un aforismus.
Nelielajā istabiņā uz balti apklāta galda rūpīgi saliktas četras klades, tās sevī glabā 8200 dažādus izteicienus. "Izteicienus sāku pierakstīt, kad pēc 31 darba gada Gaujienas internātskolā aizgāju pensijā. Bija 2001.gada pavasara diena, gājām ar draudzeni pastaigāties un nospriedām, ka svaigs gaiss ir vienmēr nepieciešams. Pirmo kladē ierakstīju šādu izteicienu "Tikai peļu slazdā siers ir par brīvu"," atceras sirmā sieviete.
Mācīja angļu valodu
Ainas Ratsepas dzimtās mājas ir Mazsalacas pusē. Tur iegūta arī vidējā izglītība. Pēc vidusskolas absolvēšanas Aina devusies studēt uz Rīgu, kā pirmo specialitāti izvēloties latviešu valodu un literatūru un papildus apgūstot arī angļu valodu. Pēc studijām sadales rezultātā Ainai vajadzēja doties strādāt uz Latgali, bet viņa gribēja būt kaut nedaudz tuvāk mājām, tādēļ izvēlējās Gaujienas internātskolu. Viņa mācīja skolēniem angļu valodu. "Darba gadi bija grūti, jo smagi bija skatīties uz bērniem, kuri ilgojas pēc mājām un vecākiem," stāsta bijusī skolotāja.
A.Ratsepai prieku sagādā kādreizējo skolēnu pateicības vārdi par stingrību un zināšanām, ko skolotāja ir devusi. Sākot strādāt Gaujienā, Aina iepazina arī savu mīlestību - nākamo vīru Augustu. Laimīgā laulības dzīvē, izaudzinot dēlu Ramonu, šobrīd jau nodzīvots 41 gads. Visu mūžu A.Ratsepa ir veltījusi skolēniem, tādēļ tagad var atpūsties un vairāk laika veltīt sev.
Palīdz arī kaimiņi
A.Ratsepa stāsta, ka strādājot viņai atlicis maz brīvā laika, kad palasīt kādu grāmatu, tādēļ šobrīd viņa ar lielāko prieku nododas grāmatu un laikrakstu lasīšanai. Lielākā daļa teicienu atrasta tieši tur.
"Gadās, protams, arī pa kādam, ko izdzirdu televīzijas raidījumā vai filmā, bet visvairāk aforismus var izlasīt tieši daiļliteratūras grāmatās," atklāj teicienu apkopotāja. Viņa stāsta, ka vairākus domugraudus ir smēlusies filmās.
"Izteicienu apkopošanā ir iesaistījušies visi. Arī vīrs atbalsta manu nodarbošanos. Ja viņš atrod kādu izteicienu, uzreiz pasaka man. Palīdz arī kaimiņi, draugi un bijušās kolēģes. Reizēm atskan telefona zvans, un zvanītājs vēlas man pateikt kādu jaunu izteicienu," stāsta Aina.
Pašlaik bijusī skolotāja lasa Alfreda Dziļuma romānus. Diezgan daudz viņa papildinājusi kolekciju ar izteicieniem no A.Dziļuma romāna "Aklā ezera velns". Vīrs Augusts piebilst, ka interesantus izteicienus var atrast vecajos žurnālos.
Ietver dziļu jēgu
A.Ratsepa pieļauj, ka kāds no izteicieniem varētu arī atkārtoties, jo visus nevar atcerēties. Viņa nožēlo, ka nav aforismus grupējusi pa tēmām.
"Kolēģes piedāvāja man palīdzēt sakārtot pa tēmām, jo tēmu te ir bezgala daudz - par dzīvi, mākslu, mīlestību, darba tikumu. Ir seni teicieni, ir arī laikmetīgi," stāsta sieviete.
Viņa piebilst, ka mājas bibliotēkā ir atrodamai arī citu autoru izdoti aforismu sējumi, bet tos viņa nepārraksta un neskaita pie kolekcijas, vien kādreiz pārlasa. Aina smēlusies daudz gudru domu šajos īsajos izteicienos.
"Tik īss teiciens spēj sevī ietvert dziļu jēgu," spriež domugraudu apkopotāja. Viņa saka, ka izteicieni ir interesanti. "Tie cilvēki, kas ir apkopojuši domugraudus, ir savākuši lielu svētību. To, ko atklāj viena atziņa, dažkārt nevar pateikt vesels raksts vai pat grāmata," spriež A.Ratsepa.
Turpinās akpkopot
Jautāta, vai viņai ir arī kāds mīļākais teiciens, A.Ratsepa atbild, ka nav tik vienkārši izvēlēties. "Rakstot šķiet, ka šis ir visjaukākais. Uzraksti vēl kādus simts vai divsimt, ir atradies vēl jaukāks," saka sieviete.
Viņa atklāj, ka dažādās svinībās, kad mājās ir viesi, katrs nosauc kādu ciparu no viens līdz 8200, Aina attiecīgi izlasa teicienu no savām kladēm. "Citam gadās ļoti trāpīgi un viņa personībai atbilstoši, citam ne pārāk," klāsta pensionāre.
Arī vīrs piekrīt, ka šī tradīcija visiem patīk un jautrība sit augstu vilni. Sākot vākt izteicienus, Aina nav domājusi, ka savāks tik daudz. Viņa ir apņēmīga un saka, ka turpinās izteicienus apkopot tik ilgi, kamēr vien spēs. Viņa uzskata, ka latviešu valoda ir bagāta, tādēļ ir žēl, ka mūsu valodu piesārņo ar svešvārdiem, lai gan mūsu valodā ir daudz skaistu vārdu.
***
Aforismi
- Cilvēkam ir dotas divas ausis un viena mute, lai viņš vairāk klausītos un mazāk runātu.
- Prese ir suverēna lielvalsts, kas noteic savu pilsoņu likteņus.
- Viena sieviete ir armija, divas - karš.
- Lai plauktu noziedzība, nav jāgaida pavasaris, ļaunuma sēkla var izdīgt jebkurā gadalaikā.
- Mīlestība ir kā karsta zupa, pirmās karotes pārāk karstas, bet pēdējās diezgan vēsas.
- Dažas grāmatas vajag tikai pagaršot, citas aprīt un pavisam nedaudz rūpīgi sagremot.
- Kamieli nomoka nasta, cilvēku - cietsirdība.

Citu datumu laikraksti

 • Piedāvā dažādus kultūras pasākumus

  Adventes pasākumi. 7.decembrī pulksten 17.00 Alūksnes rajona Alsviķu kultūras namā iedegs otro svecīti adventes vainagā.Adventes pasākumi -...

 • Lai vairotu gaidīšanas prieku

  Nav vairs aiz kalniem Ziemassvētku svētvakars un arī jaunais 2004.gads, ko aizvadīsim Pērtiķa zīmē. Lai sagādātu prieku sev un citiem, aicinām ieiet...

 • Eglīti var noskatīt valsts mežā

  Iedzīvotāji vienu Ziemassvētku eglīti personiskajām vajadzībām var izraudzīties valsts mežā. Par to nav jāmaksā.Iedzīvotāji vienu Ziemassvētku eglīti...

 • Policija informē

  Dzīvokļiem izsit logus. Alūksnē, Helēnas ielā, 27.novembrī izsists dzīvokļa logs.Dzīvokļiem izsit logus Alūksnē, Helēnas ielā, 27.novembrī izsists...

 • Rīkos karnevālu pogu vācējiem

  Virešu bibliotēkas vadītāja Ausma Agare ar karnevālu gatavojas iepriecināt pagasta pogu vācējus, kas savāktās pogas varēja atpazīt izstādē Dekoratīvi...

 • Noslēgušās rajona skolu basketbola sacensības

  Alūksnes rajona skolu basketbola komandu sacensībās šogad piedalījās pārsteidzoši liels dalībnieku skaits - 400.Alūksnes rajona skolu basketbola...

 • Tests bērna zināšanu pārbaudei pirms skolas

  Kā tevi sauc? (Uzdodiet dažādos variantos šo jautājumu, piemēram, nosauc uzvārdu, nosauc vārdu, kā tevi sauc mamma mājās, kā sauc vecmāmiņa, tētis...

 • Aktivitātes pirmsskolas izglītības iestādē “Pienenīte”

  Esam Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādē ar gaišu un saulainu nosaukumu “Pienenīte”. Kā pieneņu pūkas mazuļi katru pavasari izlaidumā izlido uz...

 • ***

  No šodienas laikrakstā reizi ceturksnī veidosim lappusi, kurā atspoguļosim Alūksnes rajona pirmsskolas izglītības iestāžu aktivitāti, dzīvi tajās -...