Ai, dzīve, dzīvīte, jel pakavējies manī!

Telpā smaržo pēc ziediem un skujām. Rūgtens vīraks apņem ienācēju un atgādina, ka te nemanāmi sastopas dzīvība ar mūžību.

Telpā smaržo pēc ziediem un skujām. Rūgtens vīraks apņem ienācēju un atgādina, ka te nemanāmi sastopas dzīvība ar mūžību.
Sveces, krusti, mūža mājas, austas segas papildina šo gaisotni un atgādina, ka pasaulē vienmēr būs kāds, kurš gādās par aizgājēju. Te nenāk prieka vadīti, bet bēdu nomākti ļaudis. Alūksnē ir veikals "Ritums". Tā nosaukumam varētu būt vairākas simboliskas nozīmes - riets, rīts, tumsa un gaisma. Dzīve neapstājas, bet rit savā mūžīgajā ritējumā.
Veikala saimnieki ir Rudīte un Aivars Tuči, kuri dzīvo Gulbenes rajona Lejasciemā, viņu pārziņā ir vēl divi veikali Gulbenē un Balvos. "Ritums" Alūksnē strādā ceturto gadu. Tuču ģimenes nelielais, bet cilvēkiem nepieciešamais uzņēmums starp desmit līdzīgiem Latvijā pērn saņēma kvalitātes sertifikātu. Individuālais uzņēmums iesaistījies arī Latvijas apbedītāju asociācijā, kurā reizi gadā satiekas domubiedri, pārrunā juridiskus jautājumus un dalās pieredzē.
Sarunā Rudīte Tuča atzīst, ka sertifikātam nav praktiskas nozīmes, tas tikai apliecinot pašu varēšanu. Iekšēji katrs darba darītājs sev vienmēr noliekot latiņu augstāk, tā disciplinējot un ceļot savu pašapziņu. Visos veikalos kopā strādā 24 cilvēki.
"Ritumā" kopš atvēršanas brīža par vadītāju strādā Ingrīda Gutka. Viņa ir tas cilvēks, kurš palīdz bēdu nomāktajiem radiniekiem izvēlēties nepieciešamo, ir pirmā garīgā padomdevēja.
Ir saulaina jūnija pēcpusdiena, kad es veru šā veikala durvis, šoreiz, lai parunātos ar Ingrīdu. Viņa ir gatava uzklausīt, palīdzēt, mierināt.
Ingrīda stāsta, ka dzīvojot Mālupē. Agrāk strādājusi zemes dienestā, ēku inventarizācijas novērtēšanas birojā. Dzimuši bērni, divus gadus viņus mājās audzinājusi. Vēlāk darbu turpinājusi, bet pastarītim bijušās problēmas ar veselību, tāpēc tikai pusgadu varējusi palikt darbā.
Nu jau visi trīs bērni ir lieli. Vecākajam ir piecpadsmit, jaunākajam - desmit.
Pilnībā uzticējās
"Bija laiks, kad patstāvīgs darbs negadījās, tad nāca šis piedāvājums. Tuču ģimene jaunatvērtajam veikalam Alūksnē meklēja pārdevēju, bet paši šīs puses ļaudis nepazina, dabiski, ka meklēja cilvēku, kurš varētu apmierināt alūksniešu un reizē veikala prasības. Paziņas bija ieteikušas mani. Esmu saimniekiem pateicīga ne tikai par darbu, bet arī par to, ka viņi man pilnībā uzticējās. Tiesa, pirmajā mirklī māca šaubas, vai es to varēšu. Piedāvāja aizbraukt uz līdzīgu veikalu Gulbenē. Nejutu nekādu pretestību."
Darbā stundas neskaita
"Šajā darbā stundas neskaitām. Mūsu palīdzību izmanto visu diennakti. Zvanus pieņemu es, pēc tam sazinos ar puišiem, kuri dodas uz izsaukuma vietu. Gadās, ka cilvēks mirst dzīvoklī naktī, tas bieži rada problēmas tuviniekiem. Mūsu puiši nelaiķi aizved uz morgu. Tie ir kaprači, jauni cilvēki - divi Ingusi, Guntars un Sandis.
Sākumā bija kadru mainība, jo ne katrs spēja pierast pie šā darba. Dažiem pietrūka atbildības sajūtas, bet te nevar strādāt pavirši. Jābūt iejūtīgam. Saimnieks pats divus mēnešus apmācīja jaunos darbiniekus. No pirmās dienas kopā ar mani sāka strādāt kapracis Guntars Kaluga. Viņš Rīgā mācījās speciālos apmācību kursos un ieguva sertifikātu. Arī Guntars iet jaunajiem līdzi un ierāda darbu. Ar izvadītājiem darba līgums nav slēgts. Viņi atnes savu sertifikātu, lai mēs varētu piedāvāt arī šādu pakalpojumu".
Izraud pirmās asaras
Cilvēks, atnākot uz šejieni, var saņemt pilnīgi visu nepieciešamo, sākot ar svecēm un beidzot ar transportu. Ja vien apmierina cenas, tas, ko piedāvā veikals, tad tuviniekiem vairs nav citur jāstaigā.
"Te viņi izraud pirmās asaras. Sākumā es raudāju līdzi, tagad esmu iemācījusies apvaldīt emocijas. Ir gadījumi, kad ienāk cilvēks, stāv uz sliekšņa un nezina, kas ir jādara. Tādās reizēs es lūdzu apsēsties, nomierinu un sākam lēnām aprunāties. Man jāprot izjust otra sāpi.
Gadās, ka cilvēks satraukumā un uzbudinājumā visu ko sarunā. Esmu iemācījusies savaldīties, jo strādāju pēc principa: "Klientam vienmēr taisnība!". Parasti gan nesavaldība ir tikai pirmajā dienā, kad cilvēks atnāk otrreiz, samaksāt par pakalpojumu, attieksme ir labvēlīgi mainījusies," izjūtās dalās Ingrīda.
Dzīve izdarīja korekcijas
Ingrīda stāsta, ka šis darbs ir viņas īstā vieta. Zemapziņā uz tādu tiekusies jau sen. Viņas profesija esot sabiedriskās ēdināšanas tehnoloģe. Pēc diploma saņemšanas Vecbebru sovhoztehnikumā, sapratusi, ka izvēle nesaskanot ar viņas patiesajām vēlmēm. Dzīve pati izdarījusi korekcijas, lai viņa pēc ilgiem meklējuma gadiem nonāktu sev tīkamā vietā. Ingrīda cilvēku sāpes izjūtot katru dienu, katru stundu, tagad viņa tās iemācījusies nenest mājās. Agrāk gan naktīs neesot varējusi gulēt, tik pilna bijusi ar citu bēdām.
"Dienās, kad ir vairākas bēres, māc nemiers, vai visu esmu pareizi izdarījusi. Taču pārsvarā aiz šīm durvīm cenšos domāt par ko citu," stāsta Ingrīda.
Pie viņas ienāk arī vecāka gadagājuma ļaudis, tāpat vien -parunāties. Sarunas skar arī to dienu, kad radinieki vai kāds cits tuvs cilvēks nāks uz šo veikalu pirkt visu nepieciešamo pēdējam ceļam. Acis jautājoši lūkojas Ingrīdā un slīd pāri telpai. Ingrīda viņus saprot. Nomierina, izrunā smagumu, dod cerību, ka viss būs kārtībā. Reizē arī mierina, ka dzīve nebeidzas aiz sliekšņa.

Citu datumu laikraksti

 • Latvijas premjeram daudz darba

  Uzticības balsojums valdībai Saeimā pierādīja, ka valdošā politisko partiju koalīcija šobrīd ir imūna pret “Jaunā laika” un “Tēvzemei un...

 • Bibliotēka saņem jaunas grāmatas

  Kultūrkapitāla fonds ir atbalstījis divus Veclaicenes bibliotēkas projektus, kas paredz iegādāties jaunas grāmatas.Kultūrkapitāla fonds ir...

 • Dārznieka jāņuzāles ir rododendri

  Alūksnietis Jānis Mukstiņš gandrīz pusi no dzīves gadiem audzē rododendrus.Alūksnietis Jānis Mukstiņš gandrīz pusi no dzīves gadiem audzē...

 • Asinis nodevis 108 reizes

  Alūksnietis Aleksandrs Filatovs nākamnedēļ saņems Veselības ministra Rinalda Muciņa parakstītu Atzinības rakstu, jo ir Alūksnes rajona donors, kas...

 • Kļūdu labojums

  10.jūnija laikraksta informācijā „Vienīgā skola valstī saņem ASV atbalstu” nepareizi minēts, ka remontdarbiem Alūksnes sākumskolā paredzēti 3 miljoni...

 • Cilvēkiem palīdz nedomājot

  Alūksnietis Māris Voskis ir pārliecināts, ka ir jāpalīdz cilvēkiem, tādēļ arī viņš ir izvēlējies būt donors.Alūksnietis Māris Voskis ir pārliecināts,...

 • Spēj pierādīt, ka dzīvība ir stiprāka par nāvi

  Alūksnietei Edītei Baltiņai visa dzīve ir liels un smags pārbaudījums. Patiesībā tas veidojas no nepārtrauktiem sāpīgiem pārdzīvojumiem, kas palaikam...

 • Viesosies vācu tūristu grupa

  Alūksnes Novadpētniecības un mākslas muzejs saņēmis vēstuli par 20 vācu tūristu grupas ierašanos 21.jūnijā.Alūksnes Novadpētniecības un mākslas...

 • Rajona skolotājus nesveiks

  Starp pedagogiem, kurus par radošu, ilgstošu un veiksmīgu darbu ar Goda rakstiem un naudas balvām suminās Izglītības un zinātnes ministrija, diemžēl...