Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aicina aplūkot akmeņu mirdzošās pārvērtības

Latvijas Dabas muzeja ģeoloģijas pamatekspozīcija ir papildināta ar jaunu, unikālu iedaļu "Minerālu luminiscence", kas ir pirmā šāda veida ekspozīcija Baltijas valstīs.

Latvijas Dabas muzeja ģeoloģijas pamatekspozīcija ir papildināta ar jaunu, unikālu iedaļu "Minerālu luminiscence", kas ir pirmā šāda veida ekspozīcija Baltijas valstīs.
Luminiscējošo minerālu kolekcija, kurā ir 77 paraugi no dažādām pasaules valstīm, muzejā nonāca 2002.gadā, pateicoties firmai "Krantz" un tautiešiem no Kaizerslauternas (Vācijā) brāļiem Alfonam un Leonam Rubīniem.
Brāļu Rubīnu dāvātā kolekcija ir īpaša, jo tajā ir reti sastopami minerāli no Amerikas, Kanādas, Vācijas, Skandināvijas un citām valstīm, kādu līdz šim muzeja krājumā nebija. Apstarojot tos ar ultravioletajiem stariem, pelēkie un neizteiksmīgie minerāli iemirdzas visās varavīksnes krāsās.
Par luminiscenci sauc daudziem minerāliem raksturīgu īpašību spīdēt ārējas iedarbības rezultātā, tas ir, sildot, apstarojot ar ultravioletajiem vai radioaktīvajiem stariem. Minerālu luminiscenci izraisa dažādi ķīmiskie elementi (hroma, mangāna, kobalta, niķeļa, urāna savienojumi), kuru joni nosaka luminiscences krāsu. Luminiscenci izmanto arī kā pazīmi minerālu noteikšanai vai to mehāniskai atdalīšanai no citiem minerāliem.
Luminiscence raksturīga arī dažiem Latvijā sastopamiem minerāliem un iežiem. Kalcīts, dolomīts, ģipsis, laukšpats un kvarcs fluorescē sarkanā, oranžā un dzeltenā krāsā, bet dzintars – zaļā un zilganzaļā krāsā.

Citu datumu laikraksti

  • Jādzied, kad ir priecīgi, skumji vai bailes

    Pēc vairāk nekā pusotru stundu ilguša koncerta mazpilsētas kultūras centrā Marija joprojām ir moža.Pēc vairāk nekā pusotru stundu ilguša koncerta...

  • Gudrs kā Podnieka suns

    Alūksnes un Gulbenes fotocentra īpašnieks Jānis Podnieks apgalvo, ka sešdesmito gadu vidū Liepnas pusē šis teiciens bija daudzu mutēs, "pielipa"...

  • Pāreja uz D vitamīnu un... ozonu

    Vasaras laiku, pabīdot pulksteņa rādītājus stundu uz priekšu, pirmoreiz – Pirmā pasaules kara sākumā – noteica Vācija, Lielbritānija, Īrija un...