Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aicina ziņot par pārkāpumiem iekšlietu sistēmā

Trešdien notikušajā DELFI interneta konferencē iekšlietu ministrs Māris Gulbis, atbildot uz sabiedrības jautājumiem, atkāroti apliecināja, ka iedzīvotājiem nav jābaidās no policijas un aktīvi jāziņo par likumpārkāpumiem, arī pašā iekšlietu sistēmā.

Trešdien notikušajā DELFI interneta konferencē iekšlietu ministrs Māris Gulbis, atbildot uz sabiedrības jautājumiem, atkāroti apliecināja, ka iedzīvotājiem nav jābaidās no policijas un aktīvi jāziņo par likumpārkāpumiem, arī pašā iekšlietu sistēmā.
Ministram nācās atbildēt uz jautājumiem par konkrētiem gadījumiem, kuros lasītājs saskāries ar iekšlietu struktūru darbinieku patvaļu vai korumpētību.
Aicinu atgriezties godīgos policistus
Ministrs aicināja nebaidīties sūdzēties par šādiem gadījumiem, solot, ka tiks izbeigtas situācijas, kad sūdzības iesniedzējs cieš no tām personām, par kurām sūdzējies. Īpašos gadījumos, ja iedzīvotājs neuzticas nevienai iekšlietu sistēmas personai, ministrs aicināja vērsties pie viņa personīgi, sūtot e-pasta vēstuli ([email protected]).
"Valsts policijas un drošības policijas darbinieku aizturēto negodīgo kolēģu skaits liecina, ka policija spēj adekvāti reaģēt uz informāciju par negodīgiem kolēģiem. Policijā jau pašreiz darbojas anonīmie uzticības telefoni. Par policijas darbiniekiem, kas pārkāpj likumu, var zvanīt uz Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas biroja anonīmo uzticības tālruni (7075003). Protams, lai sekmīgi aizturētu negodīgu policijas darbinieku, nepietiek vien ar frāzi, ka visi policijas darbinieki ir korumpēti, nepieciešama precīzāka informācija," skaidroja ministrs.
Ministrs aicināja atgriezties darbā iekšlietu struktūrās tos darbiniekus, kas bijuši spiesti aiziet godīguma un principialitātes dēļ.
Ministrs atzinīgi vērtēja Policijas akadēmijas audzēkņu patriotismu un nosauca tos par potenciālajiem atlaisto slikto policijas darbinieku aizvietotājiem, norādot, ka no 1.maija paaugstinātais atalgojums stimulēs akadēmijas absolventus strādāt policijā. Komentējot kāda lasītāja skepsi par akadēmijas zemo prestižu, M.Gulbis atzina: "Pieļauju, ka akadēmija ir atsevišķiem cilvēkiem pēdējais salmiņš, kur iegūt augstāko izglītību. Bet te jārunā filozofiski - iekšlietu sistēma ir nepopulāra un policijas darbs nav prestižs. Līdz ar to arī augstskolai ir zemāks prestižs. Ir jautājums arī par mūsdienīgu akadēmijas vadību un algu jautājums pēc akadēmijas beigšanas".
"Neuzskatu, ka veikt reformas var tikai kāds, kas Iekšlietu ministrijā nostrādājis 20 gadus. Maz šo pieredzējušo darbinieku ir saglabājuši entuziasmu un ideālismu veikt reformas," norādīja M.Gulbis.
Atbildot uz jautājumu, kā vērtēt priekšgājēja Mareka Segliņa paveikto, M.Gulbis bija ass: "Viņš (M.Segliņš) bija iesācis atsevišķas reformas, bet, spriežot pēc dienestu vadītājiem, viņam nepietika drosmes atsevišķas reformas īstenot."
Ceļu policija ir vizītkarte
Atbildot uz jautājumiem par cīņu pret ceļu policijas (CP) "piecīšiem", M.Gulbis norādīja, ka ir dots uzdevums veikt operatīvos eksperimentus. "Tajā pašā laikā ir jāpaaugstina arī atalgojums, jo ar 150 latu algu arī vidējam policistam nagi niez nopelnīt šādus "piecīšus"," atzina ministrs.
Ņemot vērā šonedēļ DELFI lasītāju iesūtītos priekšlikumus, M.Gulbis nolēmis, ka CP rīcībā būs trīs netrafarētas automašīnas, kas būs aprīkotas ar videonovērošanas sistēmām. Mašīnas braukās pa valsti, lai efektīvāk atklātu ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumus.
Atbildot uz priekšlikumiem par nepieciešamību aktivizēt CP kā profilakses, nevis represiju institūciju, M.Gulbis norādīja, ka pēdējo divu nedēļu laikā CP ir dots uzdevums izķert ne tikai bezkaunīgos un ceļu satiksmes noteikumus (CSN) neievērojošus šoferus, bet arī stingri sodīt tos, kas neapstājas pie gājēju pārejām.
"CP galvenais uzdevums ir veikt profilakses darbu, lai vadītājs neatrastos alkohola reibumā, nepārkāptu CSN un ievērotu elementāru kārtību. Gribētu teikt, ka CP ir iekšlietu sistēmas vizītkarte," skaidroja ministrs.
M.Gulbis piebilda, ka, viņaprāt, "uz galvenajiem ceļiem ātrums 90 kilometru stundā vasarā noteikti ir par mazu. Pieļauju, ka arī ar ātrumu 110 kilometri stundā nevienu neapturēs".
Būs negaidītas pārbaudes provincē
M.Gulbim uzdeva jautājumus par konkrētu Latvijas rajonu policiju, lasītājuprāt, slikto darbību. Visbiežāk atkārtojās jautājumi par Jēkabpils, Liepājas un Kuldīgas rajonu. M.Gulbis atzina, ka Liepājai pievērsīs "īpašu uzmanību, it īpaši pēc DELFI lasītāju komentāriem", Kuldīgā ieradīsies neparedzētā vizītē, savukārt par Jēkabpili bija pavisam kategorisks: "Ceru, ka Jēkabpils policijas vadība tiks nomainīta".
Runājot par kontrabandas apkarošanas jautājumiem, ministrs atzina, ka "kontrabandu shēmu realizācija nav bijusi iespējama bez valsts amatpersonu, arī politiķu iesaistīšanās. Taču līdz šim nav bijis politiskās gribas pārbaudīt ar kontrabandu iespējami saistītu darboņu saistību ar konkrētiem gadījumiem, kā arī pārbaudīt viņu īpašumus. Nav bijis gribas pārbaudīt kompāniju vadītājus, kuru ienākumi aug neadekvāti nodokļu nomaksai".
Ministrs uzdeva retorisku jautājumu, "vai Tautas partijas pārstāvji var atbildēt uz jautājumu, kā vienai partijai var saziedot tik daudz līdzekļu, bet citām, gandrīz tikpat spēcīgām partijām, ziedo piecas līdz desmit reizes mazāk?"
Runājot par korupcijas apkarošanu, M.Gulbis atzina, ka korupciju ir grūti pierādīt, jo "korupcija nav tikai nauda aploksnē, korupcija ir arī remonts dzīvoklī, konkrētas firmas uzvara konkursā vai arī, ja sievasmātei uzbūvē bēniņus," aicinot sabiedrību aktīvāk ziņot par iespējamajiem kukuļošanas gadījumiem. "Svarīgi, lai tiesātu ne tikai mazos gariņus, bet arī augstas amatpersonas," teica M.Gulbis.
Ministrs norādīja, ka tiek gatavota principiāli jauna cīņa pret narkotiku tirgoņiem. "Neesmu apmierināts ar Narkotiku apkarošanas centra darbu," teica M.Gulbis. "Narkotiku apkarošana ir viena no valdības prioritātēm un uzskatu, ka darbs jau tagad ir uzsākts veiksmīgi - atklājot policistus, kas iesaistīti šajos noziegumos. Pēc budžeta apstiprināšanas narkotiku problemātikai pievērsīšos vēl rūpīgāk. Narkotiku izplatīšanas pārtraukšana ir viens no svarīgākajiem uzdevumiem arī jaunajam Valsts policijas priekšniekam. Svarīgs arī izglītošanas darbs, tāpēc turpināšu braukt uz skolām un tikties ar skolēniem, lai vēlreiz un vēlreiz brīdinātu par narkotisko vielu kaitīgumu un lūgtu skolēnus man ziņot par narkotiku dīleriem."
Kā vēl vienu uzdevumu jaunajam Valsts policijas priekšniekam M.Gulbis minēja darbu autozādzību atklāšanā: "Viena no policijas struktūrvienībām, kuras darbs mani neapmierina, ir 12.nodaļa, kas izmeklē autozādzības. Ir jānoskaidro, kāpēc nav rezultātu. Tiek veikta pārbaude un ieplānoti vairāki operatīvie eksperimenti, ko sīkāk nevaru komentēt."
Atbildot uz lasītāju sūdzībām par nereto liecību "izsišanu" policijas iecirkņos, M.Gulbis teica: "Esmu guvis apstiprinājumu tam, ka valsts policija bieži neatšķir cietušo no aizdomās turamā vai apsūdzētā, un metode, kā iegūt pierādījumus vai liecības lietā, šad tad tiek lietota nelikumīga, no padomju laikiem pārņemta. Pilnīgi godprātīgi varu uzsvērt, ka jebkura sūdzība par spīdzināšanas faktiem ir nodota izvērtēšanai uzticamiem cilvēkiem, un jau vairākas amatpersonas ir saņēmušas sodu. No otras puses, saprotot, ka daļa iespējamo, eventuālo noziedznieku nesniedz nekādas liecības, policijai ir jāmeklē alternatīvas pierādījumu iegūšanā. Spīdzināšana nevar būt pierādījumu iegūšanas instruments."
Būs eksperimenti dažās pilsētās
Atbildot uz jautājumu, vai nav plānots reformēt situāciju, kad reizēm pārklājas Valsts un pašvaldību policijas pienākumi, M.Gulbis norādīja, ka domā par pilotprojektiem, kur kādā no pilsētām Valsts policija un pašvaldības policija strādātu vienā sistēmā, savstarpēji koordinēti. Ministrs pirmo reizi publiski pauda ideju kādā no pilsētām izveidot pilnīgi citādāku, citādi organizētu policijas struktūru, lai redzētu, vai alternatīvām metodēm ir priekšrocības. Piemēram, kārtības policistus aizvietot ar videokamerām, kā arī izveidot ātrās reaģēšanas vienības, kas uz konkrēto vietu ierastos dažu minūšu laikā.
Pilns konferences jautājumu un atbilžu teksts (http://conference.delfi.lv)
WWW.DELFI.LV

Citu datumu laikraksti

  • Vai no Eiropas Savienības var izstāties?

    Jo tuvāk nāk brīdis, kad lemsim par Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā, jo biežāk uzdodam jautājumu, vai varēsim no tās arī izstāties?Jo tuvāk nāk...

  • Plānotais ir izpildīts

    VID Vidzemes reģionālās iestādes Alūksnes nodaļai 2002. gadā plānotais ir izpildīts. Kopbudžeta ieņēmumi palielinājušies par 289 510 latiem.VID...

  • Gūst medaļas Latvijas čempionātā slēpošanā

    Alūksnes Bērnu un jaunatnes sporta skolas audzēkņi labi startējuši Latvijas čempionātā slēpošanā, kas notika 11. un 12.janvārī Madonā.Alūksnes Bērnu...