Aicinājums būt pedagogam

Runā, ka pasaule turas uz trīs vaļiem. Novadnieka Edgara Roslova bērnības “vaļi” esot bijuši Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija, Alūksnes mūzikas skola un mājas. Šobrīd viņš ir Smiltenes mūzikas skolas direktors, bet ar sirsnību atceras laiku Alūksnē. Edgars daudz runā par mūziku, par pedagoga gaitām, kas arī ir viņa dzīve.

Mūzikas ceļu uzsāk piecu gadu vecumā
E.Roslovs dzimis 1990.gadā Alūksnē, audzis kopā ar mīlošiem vecākiem un divām vecākajām māsām. “Kā jau laukos, brīvajā laikā bija diezgan daudz jāstrādā - jāpalīdz dažādos saimnieciskajos darbos, bet bija laiks arī blēņām. Mana sirdslieta, kā jau kārtīgam alūksnietim, bija makšķerēšana skaistajā Alūksnes ezerā,” atceras Edgars.
Savas muzikālās gaitas viņš uzsācis jau piecu gadu vecumā, piedaloties vokālo izpildītāju konkursā “Cālis”. “Domāju, mūzikai pievērsos tāpēc, ka mani tas interesēja, bija talants un nedaudz tas bija arī vecāku sapnis. Vienmēr esmu ģimenē bijis vairāk mākslinieks,” atzīst novadnieks. Kā jau daudzi, arī Edgars mūzikas skolā sācis apgūt klavierspēli. “Tas laikam īsti nebija mans instruments, tāpēc skolotājai ar mani neklājās viegli. Man patika periods, kad apguvu saksofona spēli – varēju muzicēt ansambļos un Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas pūtēju orķestrī,” stāsta Edgars un piebilst, ka bijuši arī brīvdomāšanas periodi, kad jāsaka paldies vecākiem par viņu neatlaidību.

Trūkst pedagogu
Atmiņas par Alūksnes mūzikas skolu ir tik spilgtas, ka pašam šķiet – tas bijis tikko, kad te mācījies. “Paldies visiem skolotājiem, kuri ar mani strādāja, jo viņi to darīja ar visu atdevi,” saka novadnieks. Pēc mūzikas skolas absolvēšanas Edgars saksofona spēli apguva Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolā. “Man, kā jau visiem, bija doma kļūt par izpildītājmākslinieku. Tālākais ceļš mani aizveda uz Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmiju, kad sapratu – nekāds lielais izpildītājmākslinieks nebūšu un nevēlos būt, jo tā nav joma, kurā ir stabili finansiāli ienākumi,” uzsver Edgars.
Pēc dažādām izspēlētām dzīves improvizācijām viņš iestājās Latvijas Universitātē maģistra studiju programmā “Izglītības vadība”, kur turpina studēt vēl šobrīd.
Runājot par mūziku, Edgars atzīst, ka šobrīd Latvijā ļoti daudz ir izpildītāju, bet trūkst pedagogu. “Katram ir jāizvērtē cītīgi, pirms lēkt šajos ūdeņos, jo tie ir plaši un iespējām bagāti, bet var arī sagādāt ne mazums neskaidrību un vilšanos. Būt talantīgam mūzikā un ar to nenodarboties ir kā noziegums. Bet jāatzīst, ka darba tirgus ir tāds, kāds ir,” secina Edgars.
Mūzikā vajadzīgas
koncentrēšanās spējas
Šobrīd viņš ir ne tikai Smiltenes mūzikas skolas direktors, bet arī saksofona spēles pedagogs. Par Smiltenes mūzikas skolas direktoru viņš kļuva šā gada aprīlī. “Ja es nebūtu skolotājs, nevarētu kļūt par direktoru. Kaut kur lasīju atziņu: “Ja tu esi direktors, atceries – vispirms tu esi pedagogs!” Būt par pedagogu – tas ir aicinājums. Lai būtu labs savā darbā, ir jāsadzīvo ar to, ka karjeras izaugsmes gandrīz nav, bet tev jābūt lietas kursā par visiem jaunumiem, metodēm, kā saka, “tonusā” un pats galvenais – ir jānotur liesma acīs,” par pedagoga darbu stāsta mūzikas skolas direktors.
Viņš uzsver, ka mākslinieki rodas mūzikas vidusskolās. “Mūzikas skolas mērķis ir audzināt bērnus ar izpratni par kultūru, mākslu, skatuves kultūru un tautas vērtībām. Tās ir lielas koncentrēšanās spējas, spējas sevi savākt un liels patstāvīgais darbs. Diemžēl viedierīču laikmetā tas ir gandrīz nereāli,” atzīst Edgars.

Dzīvē vajag mērķus
Kā ir būt tik jaunam šādā atbildīgā amatā? “Jā, šo jautājumu uzdod daudzi, bet viss ir vislabākajā kārtībā. Kolektīvs ir labs un draudzīgs. Arī koleģiālu distanci ievērojam, tādēļ es varu būt tikai priecīgs par to, kur esmu nonācis,” stāsta Edgars un uzsver, ka svarīgi ir zināt savus mērķus. “Ja dzīvē ir skaidrs redzējums, tad var strādāt arī divpadsmit un vairāk stundas dienā. Tad arī atpūta būs īpaši gaidīta un pelēcīgumam vairs neatliks laika,” pozitīvs ir novadnieks.
Viņš uz Alūksni brauc ar vienu mērķi – būt pie vecākiem un apciemot savu dzimto māju. “Kā bonuss ir ģeogrāfiskais izvietojums un ezers. Patīk, ka ziemas ir dziļākas, garākas, un priecājos, ja varu arī pamakšķerēt,” Edgars aicina cilvēkus izbaudīt iespējas, kas tiek dotas.
“Pieņemiet lēmumus, pat tad, ja tie ir riskanti - tikai tā var dzīvē gūt stabilitāti. Alūksniešiem novēlu būt tikpat patriotiskiem un baudīt šejienes dabu, ar ko manai dzimtajai pilsētai ir paveicies,” viņš piebilst.

— Laura Felša

Citu datumu laikraksti

 • Alūksnē – 54 jaunas darbavietas 3

  Alūksnē – 54 jaunas darbavietas

  Turpinās no 1.lappusesŠonedēļ Alūksnē savu darbību uzsāka uzņēmums SIA “efn Nord”, kura pārstāvji septembra beigās uz tikšanos aicināja iedzīvotājus,...

 • Alūksne īsumā

  Apes novads ◆ 31.oktobrī Apes novadā kāds vīrietis uzglabājis 12 cigaretes bez Latvijas Republikas akcīzes markām. Vīrietim noformēts administratīvā...

 • Alūksnē attīsta rūpnieciskās apbūves zonu

  Alūksnē šoruden uzsākta Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansētā projekta “Alūksnes pilsētas rūpnieciskās apbūves teritorijas attīstības 2....