Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aizdevumu procentu likmes samazināsies

- Kā šogad ir attīstījusies kreditēšana un kredītu procentu likmes Latvijā?

- Kā šogad ir attīstījusies kreditēšana un kredītu procentu likmes Latvijā?
- 2003.gada sākumā ikmēneša kreditēšanas attīstības temps svārstījās zem 40 procentu robežas, bet augustā izsniegto kredītu apjoms, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, palielinājās par 43,1 procentu, kopš gada sākuma palielinoties par 432 miljoniem latu. Tik strauja kreditēšanas izaugsme bija iespējama nepieredzēti zemo procentu likmju dēļ. Vidējās latos izsniegto ilgtermiņa kredītu procentu likmes jau kopš 2002.gada rudens ir zem astoņu procentu līmeņa, bet īstermiņa procentu likmes latos - zem sešu procentu līmeņa. Salīdzinot šīs likmes ar prognozēto vispārējās ekonomiskās izaugsmes tempu nākamajiem gadiem, jāsecina, ka pašreizējais latos izsniegto kredītu procentu likmju līmenis ir labvēlīgs un ekonomikas izaugsmi stimulējošs.
Ārvalstu valūtās pieejamajiem kredītiem procentu likmes ir vēl zemākas. Tam pamatā ir gan pasaules vadošo centrālo banku pēdējā gada laikā vairākkārt veiktā bāzes likmju pazemināšana, gan lielāks tirgus apjoms. Līdz ar to Latvijā pieaug arī ārvalstu valūtās izsniegto kredītu apjoms. 2003.gada pirmajos astoņos mēnešos sevišķi strauji ir palielinājies privātpersonu aizņēmumu apjoms ārvalstu valūtās.
- Kurā valūtā ir izdevīgāk saņemt kredītu bankā?
- Pirms izvēlēties valūtu aizņēmumam, ir svarīgi apzināties un novērtēt visus iespējamos ieguvumus un zaudējumus. Lemjot par kredīta valūtas izvēli, cilvēkam būtu ne tikai jāsalīdzina procentu likmes kredītiem latos un ārvalstu valūtās, bet arī jānovērtē iespējamais valūtas risks, ko viņš uzņemas, izvēloties kredītu ārvalstu valūtā.
Pagājušā gada jūlijā un augustā - līdzīgi kā šogad - ilgtermiņa kredītu ārvalstu valūtās procentu likme bija aptuveni pieci procenti. Taču, piemēram, eiro vērtība pret latu kopš 2002.gada augusta ir palielinājusies par vairāk nekā sešiem procentiem. Līdz ar to tie cilvēki, kuri ienākumus saņem latos, bet pagājušā gada jūlijā vai augustā bankas kredītu saņēma eiro, faktiski par šo kredītu maksāja par četriem procenta punktiem vairāk, nekā būtu jāmaksā par kredītu latos, jo valūtu svārstības gada laikā ievērojami pārsniedza procentu likmju atšķirības. Kredīta ņēmējam, plānojot kredīta atmaksas grafiku, ir svarīgi, lai ikmēneša maksājumi neradītu pārlieku lielu slogu. Jāapzinās, ka, ārvalstu valūtām mainot savstarpējos samērus, mainās arī to kursi pret latu. Tāpēc, ņemot kredītu kādā ārvalstu valūtā, bet ienākumus gūstot latos, noteikti ir jārēķinās ar valūtas risku - iespēju, ka ikmēneša maksājumi, pārrēķinot latos, var palielināties. Piemēram, pieņemot, ka ikmēneša maksājums bankai ir 200 eiro un maiņas kurss ir 0,55 lati par 1 eiro, mēnesī kredīta atmaksai ir nepieciešami 110 lati. Eiro kursam palielinoties līdz 0,65 latiem par vienu eiro, ikmēneša maksājums palielinās līdz 130 latiem. Ņemot vērā visu atmaksājamo kredīta summu, šī starpība veidotu simtus vai pat tūkstošus latu.
Aizņemoties atcerēsimies ar valūtas kursa pārmaiņām saistīto risku! Latvijas Banka aicina cilvēkus šādos darījumos izvēlēties to valūtu, kurā katrs saņem ienākumus, jo no tiem kredīts būs jāatmaksā.
- Kādas būs kredītu procentu likmes, Latvijai iestājoties Eiropas Savienībā?
- Latvijas tautsaimniecības attīstība un virzība uz ES veicina finanšu sistēmas stabilizāciju un procentu likmju samazināšanos, tām tuvojoties procentu likmju līmenim eiro zonā. Piemēram, 2003.gada augustā latos izsniegto ilgtermiņa kredītu vidējā procentu likme bija 7,5 procenti, bet eiro zonas valstīs kredītu mājokļa iegādei vidējās procentu likmes bija zemākas (4,3 procenti).
Sagaidāms, ka līdz ar Latvijas iestāšanos ES aizdevumu procentu likmes latos samazināsies, jo, valūtas riska un Latvijas kā valsts riska ierobežošanas dēļ, samazināsies ar risku saistītais aizdevēja uzliktais uzcenojums. Sagaidāms arī uzņēmumiem izsniegto kredītu procentu likmju samazinājums, kas veicinās uzņēmējdarbības attīstību.

Citu datumu laikraksti

  • Iedzīvotājus neapmierina dabas lieguma ierobežojumi

    Veclaicenes pagastā Latvijas dabas fonda pārstāvji tikās un diskutēja ar iedzīvotājiem, kuru īpašumi atrodas dabas lieguma Korneti - Peļļi...

  • Policija informē

    Apzog lauku mājas. Alsviķu pagastā naktī uz 7.oktobri uzlauzta māja, nozagtas dažādas mantas un pase.Apzog lauku mājas Alsviķu pagastā naktī uz...

  • Reģistrēti dzimušie septembrī

    Alūksnes pilsētā - Edgars Voroņins, Laura Zitāne, Margita Lancmane, Ričards Tarantenkovs, Daniela Dantiņa, Reinis Liepiņš, Emīls Nils Hamanis, Alise...