Februāra vidū notikušajā telefonakcijā “Nebaidies un informē par policijas vardarbību!” nedaudz vairāk kā puse zvanītāju sūdzējušies par rajonu policijas iestāžu patvaļu.
Februāra vidū notikušajā telefonakcijā "Nebaidies un informē par policijas vardarbību!" nedaudz vairāk kā puse zvanītāju sūdzējušies par rajonu policijas iestāžu patvaļu.
Akcijas rīkotāji sabiedriskās politikas centrs "Providus" laikrakstu informē, ka 45 procenti sūdzību saņemtas par policijas nodaļām Rīgā, par likumsargiem citās pilsētās un lauku rajonos saņemts 51 procents sūdzību, bet četros procentos gadījumu konkrēta vieta nav minēta. Sūdzībās minētas 18 rajonu valsts un pašvaldības policijas nodaļas, Rīgas Galvenā policijas pārvalde un septiņas tās teritoriālās nodaļas, kā arī dažas Rīgas pašvaldības policijas pārvaldes.
Sūdzībās visbiežāk - 80 procentos - norādīts uz Valsts policiju, 17 procentos - uz pašvaldības policiju, bet dažos gadījumos minētas citas policijas struktūrvienības. Kopumā akcijā triju dienu laikā piedalījušies 283 cilvēki.
Iedzīvotāju sūdzības, ko akcijas laikā pieņēma profesionāli juristi un psihologi, iedalāmas divās daļās - sūdzības par policijas vardarbību un sūdzības par policistu dienesta pienākumu nepildīšanu vai attieksmi pret cietušajiem. Par policijas vardarbību saņemtas 130 sūdzības, lielākā daļa šādu sūdzību saņemtas no vīriešiem, kuri cietuši no policijas vardarbības. Zvanījuši arī liecinieki, cietušo radinieki, draugi, kā arī advokāti. 81 procents sūdzību par policijas vardarbību aptver laika periodu no 2002.gada, tostarp par šogad novēroto likumsargu patvaļu saņemtas 38 sūdzības. Aptaujas rezultāti liecina, ka policija fiziski ietekmē gan pieaugušos, gan nepilngadīgos. Vardarbība lietota gan aizturēšanā (53 sūdzības), gan transportējot uz policijas nodaļu (22), gan policijas nodaļā (55) - visbiežāk nopratināšanas laikā. Dažos gadījumos zvanītāji (20) norādīja uz citām vietām - piepilsētu, mežu, mājas pagalmu. Atsevišķos gadījumos fiziska un psiholoģiska ietekmēšana notikusi kratīšanas laikā, kad policisti, nereti civilā apģērbā, ielauzušies dzīvoklī un arī nav uzrādījuši dienesta apliecības.
Visbiežāk zvanītāju minētie fiziskās ietekmēšanas veidi ir sišana ar dūrēm un spārdīšana ar kājām, sišana ar plaukstas pamatni pa galvu. Atsevišķos gadījumos aizturētajiem sists pa pēdām ar steku, dzelzs nūju vai biezu grāmatu. Bieži minēti gadījumi, kad fiziskā ietekmēšana notikusi, aizturēto saslēdzot roku dzelžos vai pieslēdzot pie radiatoriem, seifa roktura vai policijas automašīnas roktura, kā arī citiem policistiem turot upuri.
Vairākos gadījumos zvanītāji apgalvojuši, ka lietots elektrošoks, piparu gāze, kā arī draudēts ar ieroci, minēta arī žņaugšana. Kāds policists aizturētā plaukstā nodzēsis cigareti. Atsevišķos gadījumos pieauguša cilvēka aizturēšana un fiziskā ietekmēšana notikusi bērnu klātbūtnē, piemēram, aizturot personu dzīvoklī un, saslēgtu roku dzelžos, sitot bērna klātbūtnē, vai personu, kas aizturēta uz ielas, kopā ar sievu un mazgadīgu bērnu turot policijas iecirknī. Daudzi zvanītāji norādījuši uz ņirgāšanos - gan vārdiski, gan liekot aizturētajiem veikt pazemojošas darbības, piemēram, vākt policijas nodaļas tualetē izsmēķus. Vairākas aizturētās sievietes sūdzējušās arī par seksuālu aizskaršanu.