Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Akreditē rajonā vienīgo laboratoriju

Oktobra beigās vienīgā Alūksnes rajona mikrobioloģisko un ķīmisko izmeklējumu laboratorija - SIA "Vitalitas" - saņēma atzinumu par veiksmīgu akreditāciju.

Oktobra beigās vienīgā Alūksnes rajona mikrobioloģisko un ķīmisko izmeklējumu laboratorija - SIA "Vitalitas" - saņēma atzinumu par veiksmīgu akreditāciju. Šonedēļ laboratorijas darbinieki var doties uz Rīgu pēc akreditācijas apliecības.
"Akreditācija ne dod, ne aizliedz uzņēmumam tiesības strādāt. Akreditācijas institūcija novērtē, vai laboratorijas kvalitātes sistēma un tehniskais nodrošinājums atbilst "LVS ISSO IC 17 025" standartam - testēšanas, kalibrēšanas laboratoriju kompetences vispārīgajām prasībām. Tas ir Eiropas standarts, kas ieguvis arī Latvijas nacionālā standarta statusu. Lai arī esam akreditēta laboratorija, tas nenozīmē, ka tagad varam "gulēt uz lauriem". Katru gadu akreditācijas komisija apmeklēs laboratoriju, lai pārbaudītu tās atbilstību noteiktajām prasībām," stāsta SIA "Vitalitas" direktore un medicīnas mikrobioloģe Arita Prindule.
Novembrī aprit trīs gadi, kopš ir dibināts uzņēmums "Vitalitas". Laboratorijā strādā trīs darbinieces - A. Prindule, vecākā laborante Daina Vērse un ķīmiķe Gaļina Prohorova, kas agrāk darba pienākumus veica kādreizējā Alūksnes veselības centra laboratorijā. Pēc tās likvidēšanas tika nodibināts SIA "Vitalitas", kur 51 uzņēmuma daļa pieder Alūksnes pilsētas domei.
SIA "Vitalitas" klienti ir Alūksnes rajona pašvaldības, pārtikas ražotāji un individuālie pasūtītāji. "Veicam ķīmiskās un mikrobioloģiskās dzeramā ūdens analīzes, pārtikas produktu analīzes, augļu un dārzeņu pārstrādes produktu analīzes, nosakām nitrātu daudzumu dārzeņos un pārbaudām materiālus uz zarnu infekcijām. Organizējam dažādus izglītojošus seminārus par higiēnu, mikrobioloģiju un ūdenssaimniecību, kā arī cenšamies sadarboties ar radniecīgām institūcijām," norāda A.Prindule.
Viņa atzīst, ka pēc semināriem ir pieprasījums no uzņēmējiem. "Cilvēkiem ir jāatgādina par tīrību un kārtību - ko, kad un kā jātīra un jādezinficē. Tā ir zinātne, kādā secībā, ko un kad ir jātīra. Alūksnes rajonā ir uzņēmumi un pašvaldības, kur priekšniecībai ir laba izpratne par paškontroli, tādēļ viņi katru gadu izglīto padotos. Viņi neuzskata, ka laboratorija ir viņu ienaidnieks. Ir patīkami, ka risinājumus problēmām rodam kopīgi," saka direktore.
Viņa akcentē, ka pastāvīgajiem klientiem analīžu paraugus ņem laboratorijas darbinieki. Ir iespēja, ka cilvēki paši ņem analīžu paraugus, bet tad pie laboratorijas darbiniekiem nepieciešams konsultēties, kā un kādā traukā to darīt.
"Līdz ar Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā dažādu nosacījumu izpildes prasības tikai palielināsies, tādēļ ir jāsaprot, ka paškontrole pašus aizsargā. Ja nevar pierādīt, ka uzņēmumā nav antisanitāru apstākļu, tas var bankrotēt. Tāpat ir regulāri jākontrolē ūdens kvalitāte, jo gandrīz visi ūdensvadi Alūksnes rajonā ir novecojuši. Kontrole palīdz laikus atklāt avārijas situācijas," ir pārliecināta A.Prindule.
"Arvien biežāk valstī varam vērot masveida saslimšanas. Manuprāt, problēmas rada tas, ka valstī nav vienotas kontroles, jo cilvēki vēl pilnībā neapzinās, ka pašiem sevi vajadzētu kontrolēt," secina A.Prindule.
Viņa uzsver, ka laboratorijas darbinieki darbā izmanto vienreizējās lietošanas barotnes, ūdens filtrus, bakterioloģiskās cilpas, pipetes un citus priekšmetus.
"Jebkas, ko laboratorijā veic cilvēks, palielina risku mikrobioloģiskajai inficēšanai. Mūsu darbā izmantojamie aparāti ir dārgi, piemēram, analītiskie svari, bet darbā tie ir ļoti nepieciešami, lai pētījumi būtu precīzi," saka A.Prindule.

Citu datumu laikraksti

  • Vēsā rudens vakarā baudīsim karstu saldēdienu!

    Kamēr vēl augļos, ogās un dārzeņos vitamīnu ir papilnam, varam tos izmēģināt un nobaudīt dažādos ēdienos. Pagājušajā sestdienā piedāvājām pagatavot...

  • Nemeklē lielu laimi, bet atrod jaunas pārmaiņas

    Baltijas Tranzītu bankas Alūksnes filiāles direktore Ilze Merga ir kurzemniece, nāk no Kuldīgas. Pirmajā tikšanās reizē ar viņu nekas neliecina par...

  • Labas uzvedības ABC

    Piemērotas frāzes, ko komunikabls estēts var izmantot, aizgājis viesos.Piemērotas frāzes, ko komunikabls estēts var izmantot, aizgājis viesos. -...