Alsviķu bibliotēkas stāsts iekļauts ceļojošā izstādē

Alūksnes Kultūras centrā šonedēļ atklāta ceļojošā izstāde “Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai”. Tajā atspoguļoti 12 stāsti par Latvijas publiskajām bibliotēkām, kurām ir simboliska nozīme Latvijas vēsturē. Viena no tādām ir arī Alsviķu bibliotēka.

Patīkams pārsteigums un gods
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība pagājušajā vasarā izsludināja konkursu, kurā varēja pieteikt bibliotēkas ar savu stāstu - kā un kad tās radušās. “Sākotnēji domāju - kas gan mums Alsviķos ir tik īpašs? Latvijā ir apmēram 800 bibliotēkas, un man bija nedrošība par tādu konkurenci. Bet pamēģināju - pieteicu mūsu bibliotēku. Tas, ka tikām ievēroti, bija patīkams pārsteigums,” stāsta Alsviķu bibliotēkas vadītāja Sarmīte Meļķe un piebilst, ka tas ir liels gods - tikt iekļautiem starp 12 stāstiem. Kopā ar kultūrvēsturnieku Jāni Poli 2016.gadā tapa grāmata “Alsviķu vēstures atspulgi”. “Šī grāmata kalpoja kā laba skice bibliotēkas rašanās periodam, jo no tās varējām izmantot daudz informācijas. Man tikai atlika to visu, ko vēlējās Atbalsta biedrība, nosūtīt, pievienojot vēl materiālus un fotogrāfijas. Šis ir skaists notikums Latvijas simtgadē,” uzsver S.Meļķe.

Pulcēšanās vieta bibliotēkā
Alsviķu bibliotēkas pirmsākumi meklējami 1884.gadā, bet pēc statūtu reģistrēšanas tā atvērta 1886.gada 27.aprīlī, pateicoties skolotājam Jēkabam Grestem. Viņš bija aktīvs un daudz ieguldīja izglītības jomā - izveidoja savu skolu Smiltenes pagasta „Grestēs”, viņa vadībā uzbūvēja Smiltenes Māloves skolu, kurā ierīkoja bibliotēku. J.Greste veicinājis skolnieku atturības biedrības darbību, kad kolektīvi iegādājās grāmatas un laikrakstus. Līdz mūža beigām viņš strādāja Alūksnes draudzes Alsviķa Ķemera pagastskolā, kurā arī nodibināja bibliotēku.
“Nevar nepieminēt arī Andreja Akmentiņa vārdu - viņš bija Alsviķu Ķemera pagasta skolas (tagad - Strautiņu pamatskola) skolotājs - ļoti intelektuāla personība. Pirmajos gados bija sagādāts ap 1000 grāmatām, tas ir daudz,” stāsta S.Meļķe. A.Akmentiņš bija arī koru diriģents, līdz ar to bibliotēka izveidojās kā pulcēšanās vieta, kurā var ne tikai lasīt. “Cilvēki šos pasākumus vienmēr apmeklēja kuplā skaitā,” norāda S.Meļķe.

Bez iedzīvotāju atsaucības neiztikt
Šī izstāde ir dāvana Latvijas dzimšanas dienā - 12 stāsti atver gan skaistās, gan skumjās Latvijas vēstures lappuses. “Tas ir veids, kā pētīt bibliotēku vēsturi un pierādīt, cik būtiska loma tām bijusi visos laikos. Latvijas valsts netapa vienā dienā - valstiskums veidojās jau 19.gadsimtā, kad cilvēki sāka apzināties savu latvietību,” uzsver Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības pārstāve Karina Pētersone.
Pateicoties vairākām vēsturiski svarīgām personībām, bibliotēkas guva iedzīvotāju atsaucību. “Tie bija aktīvi cilvēki, kuri savas personīgās bibliotēkas nodeva sabiedrības rīcībā, ap sevi pulcējot zinātgribošus cilvēkus. Piemēram, Krišjānis Valdemārs Ēdolē, Jēkabs Greste Alsviķos, Baumaņu Kārlis Limbažos... Tie ir tikai daži, kuri veicinājuši bibliotēku sākumu un attīstību,” uzsver K.Pētersone. Arī mūsdienās bibliotēka ir satikšanās vieta tiem, kuriem tuva lasīšana, izglītība un kultūra. “Bibliotēkā vienmēr ir cilvēki, jo rīkojam arī dažādu filmu skatīšanos, diskusijas par grāmatām. Ļoti pieprasītas ir tikšanās ar dzejniekiem,” saka S.Meļķe un uzsver, ka bez iedzīvotāju atsaucības bibliotēka nemaz nevarētu pastāvēt.
Izstāde Kultūras centrā būs apskatāma līdz 19.augustam.

— Teksts un foto: Laura Felša

Citu datumu laikraksti

 • Pārdošanu atliek

  Pārdošanu atliek  4

  SIA “Alūksnes nami” iecerētajā pārdošanā vakar Alūksnes novada domes sēdē bija pavērsiens – domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis rosināja jautājumu...

 • Alūksne īsumā

  Ziemeri ◆ No 28.jūnija sakarā ar tilta avārijas stāvokli līdz ekspertu slēdzienam un turpmāko lēmumu pieņemšanai VAS “Latvijas valsts ceļi” Alūksnes...

 • Uz Mārkalnes ceļa sākušies remontdarbi

  SIA “8 CBR” ir sākuši remontdarbus uz valsts autoceļa Kolberģis–Ponkuļi posmā no Lāzberģa līdz Mārkalnei. Būvnieki aicina autovadītājus būt...