Alternatīvā mūzika neizmirst

Jaunalūksnē 29. un 30.jūnijā notiks rokmūzikas festivāls „Sutas balss”, kas ir izcīnījis savu vietu Latvijas mūzikā un šogad notiks jau piekto reizi.

Jaunalūksnē 29. un 30.jūnijā notiks rokmūzikas festivāls "Sutas balss", kas ir izcīnījis savu vietu Latvijas mūzikā un šogad notiks jau piekto reizi.
Šogad būs jau trīs skatuves, uz kurām divas dienas koncertus sniegs apmēram 50 grupas no visas Latvijas. Pagājušajā gadā festivālā piedalījās apmēram 2000 cilvēki, un tas viennozīmīgi ir starp lielākajiem mūzikas pasākumiem Alūksnes rajonā. Vairāk par festivālu stāsta organizatori Gintars Čerbikovs un Ints Česle.
- Kā tad īsti aizsākās šis festivāls?
Gintars: - Tas viss sākās ar grupas "Sutas dampis" 13. dzimšanas dienu. Uzaicinājām dažas grupas. Tad Pilssalā uzspēlējām.
2004.gadā es tikko biju nopircis zemes gabalu. Stādīt nemāku, lopus audzēt nemāku. Ko darīt? Ilgi nebija jādomā - jārīko festivāls! Šajā pašā gadā mēs arī sākām darboties elektroniski - grupas varēja pieteikties, izmantojot e-pastu. Toreiz pieteicās jau gandrīz 20 grupas. Mums bija apskaņošana, gaismas un skatuve, kura tika ierīkota smagās automašīnas piekabē. Par spīti aukstajam laikam bija jau vairāk apmeklētāju nekā pirmajā gadā. 2005.gadā nebija nekādu lielo izmaiņu, bet ar 2006.gadu festivāls nostabilizējās Jaunalūksnes pagasta "Sprīdīšos", jo tika uzcelta pirmā stacionārā skatuve, kā arī pirmo reizi festivāls notika jau uz divām skatuvēm. Lielākais jauninājums bija tas, ka pirmo reizi tika piesaistītas jaunās, nepazīstamās grupas, dodot iespēju tām spēlēt uz tādām pašām skatuvēm, uz kādām spēlē pazīstamas rokgrupas.
- Ar ko šis pasākums atšķiras no citiem mūzikas pasākumiem?
Ints: - Galvenokārt ar to, ka ir atvieglota pieteikšanās jaunajām grupām. Nav vajadzīgi ne studijas ieraksti, ko daudzas jaunās grupas gluži vienkārši nespēj atļauties, ne arī jāaizpilda lērums dažādu anketu. Mēs gribam, lai šajā pasākumā jaunie mūziķi varētu ne tikai sevi parādīt, bet arī pamācīties no tām grupām, kuras sevi jau ir pierādījušas. šeit ir arī iespēja ikkatram parunāt ar pazīstamiem mūziķiem un mūzikas industrijas darboņiem kā līdzīgam ar līdzīgu.
- Kāda ir jūsu motivācija rīkot tik apjomīgu festivālu, jo, kā sapratu pirms brīža, nav daudz festivālu, kuros darbība risinās uz vairākām skatuvēm?
Gintars: - Pirmkārt, mūzika mums ir hobijs, varētu pat teikt, ka mēs to darām fanātisma dēļ, otrkārt, jaunatne nāk palīgā, un tas atvieglo pasākuma organizēšanu. Jaunieši palīdzēja gan pagājušajā gadā pie skatuves celtniecības, apkārtnes sakopšanas, gan arī strādājot pasākuma laikā administrācijā. Arī viņi to dara tāpēc, ka tas ir viņu hobijs, jo ar šo festivālu nopelnīt vēl nevar. Viss, ko viņi iegūst, ir pieredze un jauni draugi.
- Vai populārās grupas labprāt brauc uz šo festivālu?
Gintars: - Patiesību sakot, jā. Jo daudzas grupas, kā, piemēram, "Linga", "Rūsa", kas ir salīdzinoši pazīstamas, šeit spēlē, kā saka, par sviestmaizi. Bet neaizmirsīsim arī, ka populārās grupas ir tikai cilvēki, un, dzīvojot lielpilsētā, trūkst tā lauku zaļuma, kas mums, alūksniešiem, liekas pašsaprotams. Turklāt viņiem arī ir interesanti paskatīties, ko dara jaunie mūziķi. Un tagad jaunās grupas spēlē ļoti labi, es pat teiktu, ka nu jau pazīstamajām grupām ir jāsaspringst, lai noturētu sevi līmenī.
- Jūs arī spēlējat rokgrupā. Kā jūs vērtējat savus jaunos konkurentus?
Gintars: - Latvijas mūzikā ir spēcīgi jaunieši. To nevar noliegt. Protams, ne visi, bet ir daudz ļoti spēcīgu grupu. Un daudzi jau ir tehniski spēcīgāki nekā mēs ar savu ilgu gadu laikā krāto pieredzi. Ar "mēs" es domāju ne tikai "Sutas dampi", bet arī citas grupas, kuru sastāvā vairs nav jauniešu, bet jau vīri, kam ir vairāk nekā 30 gadu.
- Kāpēc šis festivāls nenotiek Pilssalā, kur notiek citi lielie Alūksnes pasākumi?
Gintars: - Salai ir vairākas nepilnības, kas traucētu izjust festivālam raksturīgo open air (brīvdabas) sajūtu. Turklāt salā arī nav iespējas novietot automašīnas un brīvi kurināt ugunskurus. Protams, nedrīkst aizmirst arī to, ka "Sutas balss" tomēr ir alternatīvās mūzikas festivāls, kur skatītāji ir pasākuma daļa, kas nav jāatdala no mūziķiem ar barjerām un solu rindām.
No otras puses - varētu jau rīkot, bet tad ir jācīnās ar milzīgo birokrātiju. Kad mēs to mēģinājām darīt, sajutām pretestību no Alūksnes domes puses. Turklāt, ja alūksniešu iniciatīvas pasākumam tiek uzstādītas tādas pašas prasības kā nacionālā līmeņa pasākumiem, tad kur lai mēs ņemam naudu tādu prasību izpildei? Tāpēc arī pasākums notiek Jaunalūksnes pagastā, kur ne tikai birokrātijas ir mazāk, bet arī ir jūtama pretimnākšana no pagasta pašvaldības puses.
- Kāpēc festivāls nav populārs visā Latvijā?
Ints: - Es domāju, ka galvenokārt tādēļ, ka šis pasākums nav komerciāls. Mēs nevaram atļauties samaksāt, piemēram, "Prāta vētrai", lai piesaistītu publiku. Mēs nepelnām ar šo festivālu. Protams, labprāt pelnītu, bet mēs negribam šo pasākumu komercializēt. Mēs negribam pieņemt naudu no sponsoriem, kuri uzstāda savus noteikumus. Ja grib reklamēties - lūdzu! Mums nav grūti izkārt plakātus, lai reklamējas! Nekāda naida. Bet pasākuma ideju mēs nemainīsim nekādā gadījumā. Jo mūsu pasākuma apmeklētāji ir galvenokārt jaunieši, kuri ne tikai klausās mūziku, bet arī paši spēlē kādu instrumentu, vai arī viņus interesē, ko spēj paveikt jaunieši viņu vecumā. Mūsu mērķis ir popularizēt mūziku starp jauniešiem. Un nevis tikai populāro mūziku, ko dzirdam radio, bet arī to mūziku, kurā jaunieši izliek savas emocijas, un šādu mūziku parasti nevar iegādāties veikalos.
- Kas tad īsti ir paredzēts šogad?
Gintars: - Šogad mēs būvēsim otru stacionāro skatuvi, lai būtu vairāk vietas jaunajām grupām, kā arī pirmoreiz būs pieejama akustiskā skatuve, kur, iepriekš piesakoties, būs iespēja spēlēt arī dienas laikā. Jau ir izvēlētas grupas, kuras uzstāsies "Sutas balsī 2007", tostarp būs arī "Linga", "Huskvarn", "Rūsa", "Tumors", "Emfāze" un citas. Alūksnes rajonu šogad pārstāvēs grupas "Sutas dampis" un "CHW". Šogad būs arī tradicionālas un netradicionālas sporta spēles, kas kā tradīcija aizsākās pērn.
Ints: - Darbu ir daudz, un darbaspēka mums trūkst, tāpēc, ja kādam ir vēlme nopelnīt brīvbiļeti uz šo festivālu, piedaloties sagatavošanās darbos, rakstiet uz e-pastu: "[email protected]".

Citu datumu laikraksti

 • Piensaimniecības nozare ir prioritāte

  Sekojot Latvijas masu saziņas līdzekļos izvērstajai diskusijai par Latvijas piensaimniecības nozares darbības uzlabošanas stratēģisko programmu atkal...

 • Vēlas atvieglot pabalstu saņemšanu

  Lai bērni un jaunieši saņemtu ģimenes valsts pabalstu un valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu, iecerēts, ka ģimenēm vairs nebūs katru gadu...

 • Pārdos kapitāla daļas

  Alūksnes rajona padome ir nolēmusi uzsākt rajona padomes SIA “Delta Oluksna” 16 kapitāla daļu pārdošanu. Vēlmi tās iegādāties izteicis alūksnietis...

 • Iznīcina maluzvejnieku tīklus

  Alūksnes pilsētas domes un Jaunalūksnes pagasta padomes pašvaldību kopīgā iestāde “Alja” ik gadu iznīcina pa iepriekšējo gadu no Alūksnes ezera...

 • Copes dienas

  6.jūnijs. Ir karsts jūnija rīts, ūdens jau sasilis kā vārīts piens. Esam sagatavojušies lielām zivīm.6.jūnijs. Ir karsts jūnija rīts, ūdens jau...

 • Būsim dzimtenes patrioti un sargi!

  1.jūnijā, Starptautiskajā Bērnu aizsardzības dienā, Nacionālie Bruņotie Spēki jau otro gadu pēc kārtas izsludina vizuālās mākslas konkursu Latvijas...