Alūksnē – Jāņa Lūsēna un Inetas Rudzītes koncerts

Alūksnes Kultūras centrā 14.februārī pulksten 19.00 notiks atkalredzēšanās ar komponistu Jāni Lūsēnu. Alūksniešiem būs iespēja klausīties pilnasinīgu dzejas, dzīves un mīlestības dzīlēs uzietu dziesmu ciklu “Manā varā”, kurā J.Lūsēns sadarbojas ar spēcīgās un samtainās balss īpašnieci Inetu Rudzīti.
Kā vokāliste I.Rudzīte pazīstama apmēram desmit gadus un ierakstījusi vairākas solodziesmas. Savukārt J.Lūsēns mums jau ir labi pazīstams - redzējis, kā tapa Alūksnes Kultūras centrs, tika uzaicināts uz jaunā flīģeļa prezentāciju un ir jau muzicējis uz centra skatuves.

Sievietes iekšējā drāma pašai ar sevi
Koncertā Alūksnē galvenā būs sievietes pasaule. ”Ciklā “Manā varā” dominē sievietes pasaule, es esmu kā šamanis vai vērotājs. Pirms trim gadiem pie manis atnāca Ineta un teica, ka vēlas, lai es kaut ko viņai uzrakstu. Ideja radās no Vizmas Belševicas dzejoļa. Es šo ciklu varētu nosaukt par raganas grēksūdzi – mazā iekšējā drāmiņa pašai ar sevi... Izmantoju latviešu sieviešu dzejnieču dzeju - sākot no V.Belševicas līdz mūsdienām – Ingai Gailei, Liānai Langai... Mūzikas instrumenti, ko varēs dzirdēt – vijole, čells, akordeons, ģitāra, basģitāra, perkusijas un pats būšu pie sintezatora,” laikrakstam stāsta J.Lūsēns.
Tā kā koncerts pie mums būs Valentīndienā, jautājām - kā saglabāt mīlestību? Ilgi nedomājot, J.Lūsēns atzina, ka nekādas brīnumzāles nelīdz. “Ir jādzīvo tā, lai nekas nemaitātu veselību un mīlestību... Mīlestība mājo katrā no mums, un mēs dzīvē atrodam subjektus, ar kuriem kopā to realizēt. Nekas nav mūžīgs, bet ir ļoti skaisti, ja mīlestība ir mūžīga. Tomēr universālas receptes nav,” saka J.Lūsēns. 

Ceļš, ko vēlas iet
Katrai mūzikai nepieciešams klausītājs. J.Lūsēns atzīst - nekas nevar aizstāt klātbūtnes efektu. “Šobrīd aizkustinoši ir uzstāties baznīcās ar koncertprogrammu “AIZ... Mūzika vēlā vakarā”, kur mēs uzstājamies ar akustisko priekšnesumu. Elektrība nepieciešama vien mūziķu pultīm, lai var saredzēt notis. Tas ir mans ceļš, ko tālāk vēlos iet. Patīkami, ka atnāk tieši tie cilvēki, kuri gribēja atnākt – viņi klausās. Tas ir klausītājs, ko jūtu un priecājos satikt, rodas abpusēja saikne,” saka J.Lūsēns.
Komponists ir saistīts arī ar Alūksni, jo ilgus gadus viņam Zeltiņos piederējis īpašums, kur pavadītās vasaras saistās ar vienu no labākajiem laikiem viņa mūžā. Tagad lauku māja ir Krimuldā, tuvāk Rīgai, lai mūziķa mazmeitiņa ātrāk nokļūst laukos.

Alūksne - ar smalku un gaišu enerģiju
Vai mēs, alūksnieši, apzināmies, cik īpaša ir mūsu pilsēta? Mūziķis uzskata, ka šeit ir smalka un gaiša enerģija. “Latviju glābs tikai reģioni – tīrība ir ārpus Rīgas. Tik ģeogrāfiski laba vieta, kādā atrodas Alūksnes Kultūras centrs, ir reti kur. Tas spēks, kas nāk no Alūksnes ezera, ir pasakains! Alūksne ir īpašs punkts kartē,’’ uzskata J.Lūsēns.
— Laura Felša

Citu datumu laikraksti

 • E-veselība klibo 2

  E-veselība klibo

  Jaunais gads Latvijā sācies ar obligātu valsts E-veselības sistēmas lietošanu, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu...

 • Būs jāpiejož jostas

  Alūksnes novadā šogad būs jāpiejož jostas ciešāk – iedzīvotāju skaits novadā samazinājies un līdz ar to arī pašvaldības budžets. Par Alūksnes novada...

 • Alūksne īsumā

  Alūksne ◆ 29.decembrī pulksten 10.33 ugunsdzēsēju glābēju palīdzība bija nepieciešama Laurencenes ielā Alūksnē, kur daudzdzīvokļu mājā kādā dzīvoklī...