Alūksne plaukst un attīstās

Alūksne ir pilsēta, kas mainās ik gadu – tie, kuri te pēdējo reizi bijuši, piemēram, pirms pieciem gadiem, tagad būs patīkami pārsteigti. Mēs varam lepoties ar vienu no sakoptākajām pilsētām Latvijā. Turklāt Alūksne ir visaugstāk esošā Latvijas pilsēta, kas atrodas aptuveni 200 metrus virs jūras līmeņa - augstākais punkts ir Tempļakalns.
 
Ģimenes pilsēta
Alūksne ir ideāla vieta ģimenēm, piemēram, Alūksnes Pilssalā visi kopā var pavadīt gan sportisku, gan laisku atpūtu - ir padomāts par katru. Šī ir pilsēta, kurā droši un labi augt bērniem – viss atrodas rokas stiepiena attālumā. Ir svarīgi, ka šeit ir jaunā paaudze, protams, skaits varētu būt kuplāks, bet nevaram arī sūdzēties - salīdzinot ar iepriekšējo gadu, vērojams kāpums dzimstības līknē. Kā informē Alūksnes novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Anita Grīvniece, šogad laika posmā no 1.janvāra līdz 30.jūlijam ir 82 jaundzimušie. Bērna dzimšana ir skaists mirklis ģimenes dzīvē, tāpat arī laulības, kuras šajā laika posmā bijušas 35. “Viena laulība reģistrēta ar ārzemnieku, četras noslēgtas baznīcā. Arvien vairāk pāru savu savienību izvēlas slēgt ārpus dzimtsarakstu nodaļas telpām - seši pāri izvēlējušies laulību reģistrēt Alūksnes Jaunās pils parkā,  Alūksnes Kultūras centrā, Tempļakalnā. Kāzām bagātākais mēnesis solās būt augusts – Alūksnes dzimtsarakstu nodaļā glabājas jau 18 laulību iesniegumi,” stāsta A.Grīvniece. Bet dzīvē gadās dažādi un kāds saprot, ka kopdzīve neizdosies - ir šķirtas 27 laulības. Līdz 30.jūlijam nodaļā izdarīti 133 ieraksti par aizsaulē aizgājušajiem.
Aktuāla problēma vēl joprojās ir darba iespējas Alūksnē. Nodarbinātības valsts aģentūras mājas lapā informēts: uz 30.jūniju Alūksnes novadā bezdarba līmenis ir 8,8 procenti - kopā 810 bezdarbnieki.

Daudz talantīgu jauniešu
No mūsu pilsētas nākušas daudzas spilgtas personības. Mēs varam lepoties ar mūziķiem, aktieriem, sportistiem, pavāriem un daudzu citu profesiju pārstāvjiem. Tātad Alūksne ir iedvesmas pilsēta! Šeit ir tādi pedagogi, kuri spēj sagatavot ievērības cienīgus audzēkņus. “Alūksnes novadā šajā mācību gadā 9.klasi absolvēja 175 un 12.klasi – 86 skolēni. Pēc jūnija datiem, pirmās skolas gaitas uzsāks 108 skolēni,” informē Alūksnes novada pašvaldības Izglītības pārvaldes izglītības metodiķe Baiba Lietapure. Alūksnes pilsētas Bērnu un jaunatnes sporta skolā mācību gada sākumā bijuši 428 audzēkņi, Jaunannas mūzikas un mākslas pamatskolas profesionālās ievirzes programmās - 125, Alūksnes mūzikas skolā - 251. Alūksnes mākslas skolā mācības uzsāka 104 audzēkņi profesionālās ievirzes izglītības programmā un 83 - septiņās interešu izglītības programmās. Interešu izglītības programmās pavisam kopā mācījās 276 audzēkņi, tajā skaitā Alūksnē - 204, Apē - 42, Ziemeros - 5.
Mūsu novadā ir daudz talantīgu un gudru jauniešu - 2016./2017. mācību gadā notika novada posmi 11 valsts olimpiādēm deviņos mācību priekšmetos, kurās piedalījās 194 izglītojamie no 13 novada skolām. Godalgotās vietas ieguva 52 Alūksnes novada skolēni.
Tikai mēs paši, alūksnieši, savu vārdu varam nest ar smaidu un patiesu lepnumu. Mēs esam tie, kuri veido Alūksnes tēlu.

Labiekārtotās teritorijas priecē ikvienu
Alūksne ir pilsēta, kur var iedvesmoties. Skaists ir ne tikai šis laiks, kad spirgtumu meklējam Alūksnes ezera ūdeņos, bet arī bargās un baltās ziemas. Pie mums visi gadalaiki ir brīnišķīgi! Romantiskus mirkļus noteikti var baudīt ezera krastā, un kāpēc gan lai tas nebūtu uz jaunajām laipām, kuras izstiepušās pie Aleksandra paviljona un iepretim 101 pakāpienam Tempļakalna parkā.
Alūksnes novada pašvaldības 2017.gada publiskajā pārskatā informēts, ka lielākie pašvaldības infrastruktūras ieguvumi pērn ir uzņēmējdarbības attīstībai izveidotā industriālā teritorija ar ražošanas ēku Rūpniecības ielā 1A, kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai rekonstruēts Tempļakalna paviljons – rotonda, publisko teritoriju attīstībai labiekārtota pludmales un piknika teritorija, uzbūvēta multifunkcionāla servisa ēka Pilssalā. Ar valsts budžeta līdzfinansējumu īstenota Pilssalas stadiona skrejceļa seguma rekonstrukcija, Pilssalas infrastruktūras attīstības un Alūksnes Tempļakalna pilskalna arheoloģiskās izpētes projekta realizācija, Rīgas ielas pārbūve, ūdensvada un kanalizācijas tīklu izbūve Rijukalna un Vējakalna ielā. Alūksnes muižas parkā tika atjaunots arhitektūras piemineklis - granīta obelisks. Pēdēja laika skaistākais notikums ir Putnu paviljona atjaunošana.
Ikviens šajā pilsētā var atrast jauku vietu, ko saukt par savu!

Edīte:
“Man vismīļākā vieta ir Alūksnes Pilssala, sevišķi estrāde. No savas bērnības atceros daudzus pasākumus, kuros pati esmu dziedājusi un dejojusi. Daudz skaistu mirkļu tur piedzīvots. Alūksne ir ļoti attīstījusies, te pēdējo gadu laikā notikušas pārsteidzošas izmaiņas! Es pagaidām strādāju Norvēģijā, bet labprāt kaut kad atgriezīšos, jo sirdī vienmēr esmu bijusi alūksniete. Iedzīvotājiem novēlu vairāk labestības un pacietības - lai visiem būtu lielāka mīlestība pret savu dzimteni!”

Kristīne Plocāne:
“Es dzīvoju skaistākajā vietā Alūksnē, jo pa manas mājas logu ir brīnišķīgs skats – redzu Tempļakalna ielas gājēju tiltu un plašo ezeru. Tas ir neticami pasakains skats! Protams, nevar nepieminēt Alūksnes Pilssalu, kurā notikušas vērienīgas pārmaiņas. Kaut vairāk būtu tādu cilvēku, kuri novērtē Alūksnes skaistumu. Pie mums taču viss ir tik tīrs, zaļš un mūsdienīgs! Esmu Alūksnes patriote un nekad negribētu dzīvot nekur citur. Audzēšu savus tomātus un kartupeļus, bet vienmēr palikšu te.”

Linards Zvirbulis:
“Nekur citur nav tik skaistas vietas kā Tempļakalnā – paveras burvīgs skats uz pilsētu, tur jūtama pavisam citādāka aura, tāds miers un klusums. Dzīvoju Strautiņos un esmu biežs Alūksnes viesis, pārsvarā uzturos Alūksnes Pilssalā, jo labprāt spēlēju basketbolu - tā ir piemērota vieta ikvienam. Es novēlu, lai Alūksne iet tādu pašu ceļu uz priekšu pretī attīstībai!”

Citu datumu laikraksti

 • Ērmaņu muižā būs Etnonakts

  Svinot Latvijas simtgadi un laikā, kad palikušas simts dienas līdz valsts dzimšanas dienai,  11.augustā daudzviet Latvijā notiks Latvijas simtgades...

 • Lustēs sešās Latvijas simtgades zaļumballēs

  Svinot Latvijas simtgadi un laikā, kad palikušas simts dienas līdz valsts dzimšanas dienai,  11.augustā daudzviet Latvijā notiks Latvijas simtgades...

 • Stiprie Ilzenē izaicina paši sevi 6

  Stiprie Ilzenē izaicina paši sevi

  Apvidus šķēršļu pārvarēšanas sacensības “Stipro skrējiens Ilzenē. Melnupes kauss” jau ir kļuvušas par tradīciju, kas noris astoto gadu un piesaista...