Alūksnē šūtā sieviešu apģērba firmas zīme – augsta kvalitāte

Pirms gada Alūksnē, Rūpniecības ielā, pašmāju uzņēmums SIA “Linden” atvēra šūšanas darbnīcu. To iekārtoja Alūksnes novada pašvaldības jaunuzbūvētajā industriālajā ēkā, slēdzot telpu nomas līgumu uz desmit gadiem. Atskatoties uz notikumiem pirms gada, SIA “Linden” valdes loceklis Kalvis Zariņš “Alūksnes Ziņām” atzīst – bija tā vērts iesaistīties šādā sadarbības projektā ar pašvaldību un ierīkot šūšanas darbnīcu.

Mērķis – radīt darbavietas
“Varbūt šodien tas vēl nav finansiāli attaisnojies, bet, raugoties ilgtermiņā, noteikti būs. Alūksnes pilsētai tas radīja jaunas, kvalitatīvas darbavietas ar pievienoto vērtību, pašvaldībai – palielināja nodokļu ieņēmumus. Kad pērn ar pašvaldību slēdzām līgumu, apsolījām, ka uzņēmuma SIA “Linden” un ar to saistītā uzņēmuma juridisko adresi pārreģistrēsim no Rīgas uz Alūksni – to esam izdarījuši. Liels paldies Alūksnes novada pašvaldībai par iespēju īrēt šīs industriālās telpas, jo bez viņiem šis projekts nebūtu iespējams. Mūsu mērķis, dibinot uzņēmumu, bija radīt Alūksnē darbavietas, uzņēmuma peļņa – otrajā vietā,” saka K.Zariņš.

Eksperimentu gads
Viņš neslēpj – gada laikā klājies visādi. “Veicām cilvēkresursu piesaisti – pieaicinājām nozares profesionāļus. Ļoti daudz laika ir patērēts, apmācot darbiniekus, tādējādi kavējot laiku, lai koncentrētos pamatdarbībai – apģērbu šūšanai. Esam daudz eksperimentējuši – ar dažādiem audumiem, furnitūrām. Esam mēģinājuši šūt dažādus apģērbus, protams, bijušas arī daudzas kļūdas, no kurām esam mācījušies. Apģērbu šūšana ir ļoti komplicēts un sīkumains ražošanas process. Piemēram, divi vienādi auduma baķi, ko esam iegādājušies vienā kompānijā ar vienu un to pašu marķējumu var atšķirties – ne tikai krāsas niansēs, bet arī struktūrā. Tādēļ šobrīd joprojām atrodamies testa režīmā,” saka K.Zariņš.

Eiropas līmeņa darba apstākļi
Šobrīd SIA “Linden” šūšanas darbnīcā nodarbināti 14 darbinieki – lielākoties šuvēji. Ir arī ražošanas vadītāja, piegriezēja un apģērbu konstruētāja. Piegrieztnes top elektroniski datorā, kur tiek modelēts  arī izklājums uz auduma tā, lai maksimāli mazāk būtu atgriezumu. Tad piegrieztnes tiek izprintētas, ar rokām klātas uz auduma un piegrieztas. Tālākais ir šuvēju darbs. K.Zariņš atzīst – darbinieki mācās darba procesā un turpina pilnveidot savas prasmes. Šobrīd uzņēmums iegulda gan laiku, gan resursus darbinieku apmācībā, kuri paliks strādāt ilgtermiņā.
“Šobrīd SIA “Linden” ir Eiropas līmeņa darba apstākļi – ar siltām, tīrām, gaišām darba telpām, ar jaunām iekārtām, ar atpūtas telpu – virtuvi, ģērbtuvēm un dušām darbiniekiem. Pie mums darbiniekiem nav jālauza galva par to, ka būtu jāveic kas tāds, kas nesaistās ar tiešajiem darba uzdevumiem – darbinieki var pilnībā nodoties darbam. Savukārt darba alga ir regulāri noteiktā laikā. Ir tikai jāgrib strādāt. To, kurš grib strādāt un kurš negrib, var ļoti labi redzēt,” saka K.Zariņš.

Amata meistari – vienmēr gaidīti!
K.Zariņam ir savs uzskats par darba meklētājiem un viņu vēlmi strādāt. “Lielākā daļa cilvēku, kuri reģistrējas kā bezdarbnieki, dara to tādēļ, lai saņemtu ikmēneša pabalstu, nevis ar vēlmi atrast darbu – diemžēl tā ir. Viņiem nav motivācijas strādāt. Bieži vien potenciālais darbinieks nāk meklēt darbu, nepareizu mērķu vadīts, jo viņa doma ir: ko uzņēmums dos man? Ja tu ej pie vadītāja, tev ir jānāk ar domu un redzējumu, ko tu dosi uzņēmumam. Ja tu dosi savu ieguldījumu, uzņēmums to noteikti novērtēs. Ja tu būsi profesionālis, labi pratīsi un darīsi savu darbu, būsi interesants uzņēmumam kā profesionālis vai potenciāls profesionālis, meistars, tad neviens uzņēmums tevi vaļā nelaidīs un visos iespējamajos veidos motivēs, arī finansiāli. Ja šodien pie mums darbā nāktu pieteikties kāds profesionālis, viņš tiktu pieņemts,” saka K.Zariņš.

Gatavojas eksporta tirgum
SIA “Linden” šuj sieviešu apģērbu, šobrīd pārsvarā svārkus, arī kleitas un blūzes. Šā gada laikā saražots vairāk nekā 15 000 vienību. Uzņēmumā visu saražoto uzreiz arī pārdod. Alūksnē šūtā apģērba firmas zīme – augsta kvalitāte. K.Zariņš uzsver – tiek intensīvi strādāts pie tā, lai attīstītu arī citu apģērbu veidu šūšanu. SIA “Linden” šobrīd aktīvi strādā pie tā, lai drīzumā savus apģērbus vairumā pārdotu ārvalstīs. Šobrīd ar zīmolu “Branchess” Alūksnē šūto apģērbu Latvijā pārdod tikai SIA “Linden” sadarbības partneru veikalos Alūksnē, Valmierā, Ventspilī un Rīgā.
“Nevēlamies neko sasteigt, gribam nostabilizēt esošo darbinieku štatu, lai skaidri zinātu, kādu apjomu spējam saražot un pasūtītājam nodrošināt. Dažreiz, lai iesistu stiprāk, vajag pakāpties soli atpakaļ, jo tad sitiens sanāks labāks un efektīvāks. Lai to izdarītu, mums jau ir dažādas iestrādes, ieceres par jaunām tehnoloģijām. 2019.gada plāns ir sākt pilnvērtīgi eksportēt. Jau šobrīd mums ir pieprasījumi eksportam, bet vēl atliekam, jo gribam nodrošināt savai produkcijai visaugstāko kvalitāti, kādu vien spējam izpildīt. Gribam izskaust iespējamās kļūdas,” saka K.Zariņš.

Uzņēmēja gēns
K.Zariņš atzīst – ja cilvēkā ir uzņēmēja gēns, tad nav ne viegli, ne grūti būt uzņēmējam, nav arī nozīmes vietai, jo process kopumā ir interesants un aizraujošs.
“Es ieteiktu cilvēkiem pašiem nodibināt kaut nelielu savu uzņēmumu, pieņemt darbā kaut pāris darbiniekus, samaksāt viņiem algu, samaksāt valstij nodokļus, apmaksāt visus saimnieciskos izdevumus un tad izdarīt secinājumus par to, kā ir būt uzņēmējam. Šobrīd dīvānu ekspertu visur ir ļoti daudz,” saka K.Zariņš, vēlot ikvienam uzņēmējam un klientam veiksmīgu jauno gadu. 

— Teksts un foto: Līga Vīksna

Citu datumu laikraksti

 • Krevicu ģimenes stiprais stāsts 5

  Krevicu ģimenes stiprais stāsts

  Turpinās no 1.lappusesSarunas laikā runātāja ir Ivita, bet Ilvars visu laiku ir līdzās, piekrītoši apstiprinot Ivitas teikto un apliecinot, ka viņš...

 • Lai sirds laba visu gadu!

  Kādam šis ir stresains laiks – tuvojas svētki! Ak vai, ko likšu uz galda, kur dāvanas pirkšu? Kur naudu aizņemšos, kā pēc tam atdošu?Izstāstīšu savu...

 • Vilki izrāda aktivitāti

  Valsts meža dienests (VMD) šogad saņēmis jau vairākus ziņojumus par vilku uzbrukumiem mājlopiem. Visvairāk šādu gadījumu bijis tieši Ziemeļvidzemē un...