Alūksnē svin Karoga svētkus

Vakar Alūksnē bija Karoga svētki. Ernsta Glika valsts ģimnāzija nodeva Valkas ģimnāzijai Cēsu skolnieku rotas karogu.

Vakar Alūksnē bija Karoga svētki. Ernsta Glika valsts ģimnāzija nodeva Valkas ģimnāzijai Cēsu skolnieku rotas karogu. Tas skolas glabāšanā bija šajā mācību gadā, kad ģimnāzijā uzsāka dzimtenes aizsardzības mācības.
Katru gadu 6.jūnijā Karoga svētkos piedalās deviņas skolas: Alūksnes un Cēsu valsts ģimnāzija, Smiltenes, Valmieras un Valkas ģimnāzija, Limbažu, Mazsalacas, Rūjienas un Gaujienas vidusskola.
"1919.gada 6.jūnijā Cēsu skolnieku rota devās pirmajās bruņotajās cīņās. Pēc desmit gadiem iedibināja Karoga svētkus rotas jauniešu varonības piemiņai. Līdz pat 1940.gadam karogs atradās kādā skolā, kas ziedoja naudu karogam. Vēstures muzejā karoga oriģināls ir joprojām, bet pēc Cēsu pulka brīvprātīgo rotas karavīru biedrības iniciatīvas 1998.gadā veidotais piemiņas karogs ir ceļojošs," atgādina Alūksnes Ernsta Glika valsts ģimnāzijas direktors Gunārs Stradiņš.
1935.gadā Cēsu skolnieku rotas karogs jau bija Alūksnē, tātad tas bija atgriezies skolā pēc 70 gadiem. Ģimnāzisti informēja citu skolu delegācijas par tradīcijām patriotiskajā audzināšanā.
Sauszemes spēku orķestra maršu pavadījumā svētku dalībnieki devās pie Valmieras 1.kājnieku pulka pieminekļa. Tur notika svētbrīdis. Tajā uzsvēra, ka vēsture nemāca lūkoties pagātnē. Svarīgi ir saprast, ka valsts un tauta ir tik stipra, cik stiprs ir katrs no mums. Spēku dod zināšanas, tāpēc jāmācās ir visu mūžu. Latviešu virsnieku apvienības priekšsēdētājs atvaļināts virsleitnants Tālivaldis Bērziņš bijis Valmieras 1.kājnieku pulka karavīrs. Viņš atceras, ka Cēsu kauju laikā pulka cīnītāji karoja Latgales frontē, lai Vidzemē palikušie spētu izcīnīt uzvaru pie Cēsīm.
"Lai varētu brīvību pirkt, uz karoga varoņu asinis mirkst," dzejas rindas citē T.Bērziņš.
Nacionālo Bruņoto spēku Rīgas garnizona priekšnieks Juris Vectirāns atzīst, ka Cēsu skolnieku rotas karoga svētki ir nozīmīgi Latvijai. Karogs atjaunots par Lāčplēša ordeņa kavaliera Amerika ģimenes līdzekļiem, svētkos piedalījās viņa meita Astrīda. Augsto apbalvojumu Ameriks saņēma par kaujām 15 kilometrus no Alūksnes, tajās viņu ievainoja.
Nododot Cēsu skolnieku rotas karogu Valkas pilsētas domes speciālistei Līgai Veinbergai, G.Stradiņš pieļāva, ka skolas 100 gadu jubilejas gadā - 2010.gadā - karogs atkal atgriezīsies Alūksnē. Nacionālo Bruņoto spēku komandieris viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots nodeva karogu valcēniešiem, kam Karoga svētki tikai sākas. "Reizē ar godu glabāt karogu mēs jūtam pienākumu pret tiem, kas pirms mums cīnījās par Latviju, kas to dara tagad un kas to darīs turpmāk. Solām visus spēkus veltīt tam, lai apzinātu savas saknes, vēsturi un veidotu drošu nākotni," sola L.Veinberga. Piemiņas vietā Bruņoto spēku, Latviešu virsnieku apvienības, Cēsu skautu un skolu pārstāvji stādīja ozolu, cerot, ka tas augs tikpat spēcīgs kā pirms 300 gadiem dēstītie Ernsta Glika ozoli. Tie atgādina par vērtībām, kas mums ir svētas.
Pils ielā svētku gājiens apstājās pretim baznīcai netālu no Bībeles muzeja. Pilsētas iedzīvotājus uzrunāja domes priekšsēdētājs Armands Musts un G.A.Zeibots. Alūksniešiem bija reta iespēja redzēt Sauszemes spēku orķestra defilē. Orķestra dalībnieki tikko atgriezušies no pūtēju orķestru festivāla Francijā. Pilssalā bija izvietoti Nacionālo Bruņoto spēku informatīvie stendi, kaujas tehnika un ekipējums. Skolu komandas sacentās militārajā stafetē un erudīcijas konkursā. Lielu interesi izraisīja iespēja redzēt Gaisa spēku kaujas spēju paraugdemonstrējumus, kā arī iespēja iepazīt helikopteru "MI - 8", kā arī vizināties ar to virs Alūksnes.

Citu datumu laikraksti

  • Ieceļošana Krievijas Federācijā

    Daudzi ir ieplānojuši doties uz Latvijas un Krievijas izlases futbola spēli, kas notiks 4.jūnijā Sanktpēterburgā. Atgādinām, ka Latvijas pilsoņiem un...

  • Spriedīs par sadarbību

    Pleskavas apgabalā (Krievijas Federācija) jūnija sākumā notiks divi pārrobežu sadarbībai un biznesa attīstībai veltīti pasākumi, kuros dalību ņems...

  • Pagaidām lopi nav cietuši no knišļu kodumiem

    Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldes epizootoloģe Ausma Kamerāde informē, ka Alūksnes rajonā neviens mājlops no knišļu uzbrukumiem nav...