Alūksnē vēlas ieviest dalīto izlietotā iepakojuma šķirošanu

Pirms vairāk nekā gada Alūksnē izvietoja dzeltenos konteinerus atkritumu šķirošanai, kuros iedzīvotāji var mest dažādus izlietotos iepakojumus.

Pirms vairāk nekā gada Alūksnē izvietoja dzeltenos konteinerus atkritumu šķirošanai, kuros iedzīvotāji var mest dažādus izlietotos iepakojumus.
Diemžēl šāda atkritumu šķirošana Alūksnē nav atmaksājusies, tādēļ pagājušās nedēļas nogalē ar Alūksnes domes darbiniekiem tikās organizācijas "Latvijas Zaļais punkts" pārstāvji, lai pārrunātu turpmāko sadarbību.
"Brauciena mērķis bija izzināt katras iesaistītās puses - Alūksnes domes, SIA "Rūpe" un mūsu - vēlmes par atkritumu šķirošanu, lai varētu vienoties par turpmāko sadarbību. "Latvijas Zaļais punkts" vēlas ne tikai Alūksnē, bet arī citviet Latvijā veicināt izlietotā iepakojuma dalīto vākšanu un nogādāšanu pārstrādei. Tas nozīmē, ka ir jāveicina atkritumu šķirošana jau to rašanās vietā - katrā ģimenē. Atkritumu šķirošanas projekts Alūksnē diemžēl nav sācies veiksmīgi, tāpēc Alūksnes domes jaunajai vadībai ir jāizlemj, kā turpmāk pilsētā veicināt izlietotā iepakojuma savākšanu - likt to lielākos vai mazākos konteinerus, izvietot tos vienā vai vairākās vietās pilsētā vai darīt ko citu," stāsta "Latvijas Zaļā punkta" tehniskais direktors Kaspars Zakulis.
K.Zakulis ir gandarīts, ka Alūksnes domei ir pozitīva attieksme par atkritumu šķirošanu. "Gan Alūksnes pašvaldība, gan SIA "Rūpe" apzinās, ka, tiklīdz būs gatavs jaunais atkritumu poligons Litenē, vietējā atkritumu izgāztuve tiks slēgta un visi atkritumi būs jānogādā noglabāšanai Litenē, kas nozīmē izmaksu palielināšanos. Alūksnes pašvaldība saprot - jo vairāk atkritumu atšķiros savā pašvaldībā, jo mazāk būs jānogādā uz poligonu Litenē," norāda K.Zakulis.
Pagājušā gada jūnijā Alūksnē desmit vietās tika uzstādīti dzeltenie konteineri atkritumu šķirošanai. "Latvijas Zaļais punkts" bija noslēdzis līgumu ar SIA "EKO reverss", kas gādāja par atkritumu izvešanu un nogādāšanu otrreizējai pārstrādei. Alūksnes pilsētas domes Attīstības nodaļas vadītājs Jānis Cīmiņš uzsver, ka šie konteineri pilsētā būs pieejami vēl dažus mēnešus.
"Alūksnē šie konteineri tika uzstādīti, lai izpētītu situāciju atkritumu šķirošanā un izzinātu, kā iedzīvotāji pret to izturas. Tika secināts, ka konteineros tiek mests ne tikai izlietotais iepakojums, tāpēc konteineru saturu pirms otrreizējās pārstrādes nācās vēlreiz pāršķirot, bet tas nav rentabli. Pēc sarunām domē secinājām, ka pastāvošā situācija nav izdevīga ne pašvaldībai, ne "Latvijas Zaļajam punktam". Tā būtu izdevīga tad, ja par atkritumu izvešanu no cilvēka maksātu konstantu summu, nevis kā tagad - par izvesto kubatūru. SIA "Rūpe" pašlaik negūst peļņas daļu no tā, ka SIA "EKO reverss" nogādā atkritumus otrreizējai pārstrādei, tapēc "Rūpei" tas nav izdevīgi. Turklāt neizprotami ir tas, ka ilgāk nekā gadu "Rūpe" ir kopusi šo dzelteno konteineru apkārtni," skaidro J.Cīmiņš. Viņš norāda, ka drīzumā pēc aprēķinu veikšanas uz noteiktu laiku tiks izstrādāts jauns sadarbības modelis ar "Latvijas Zaļo punktu".
"Visticamāk, tas būs kā Bauskā vai Talsos, kur visus atkritumus savāc vietējais operators, kas mums ir SIA "Rūpe". Iespējams, izmantosim SIA "EKO reverss" konteinerus, bet trīskrāsainus, kur atsevišķi var šķirot plastmasu, stiklu un papīra iepakojumus. Tāpēc "Rūpe" varēs nodot jau sašķirotu izlietoto iepakojumu un gūt kaut nelielu peļņu par to," saka J.Cīmiņš.

Citu datumu laikraksti