Alūksnes muzejā – novadnieces daiļrade

Novadniece Austra Linde bija spilgta personība, kura dzimusi vienā laikā ar mūsu valsti un spējusi saglabāt latvietību, arī atrodoties tālu prom no dzimtenes, neaizmirstot latviešu tautas tradīcijas un nacionālās vērtības. A.Linde ar lielu pacietību un neatlaidību veidojusi savu unikālo kultūrvēsturisko mantojumu - miniatūro latviešu tautas tērpu kolekciju, kas ir apbrīnas vērta ne tikai latviešiem, bet arī cittautiešiem.
Aizvadītās nedēļas nogalē Alūksnes muzejā norisinājās novadnieces 100 gadu jubilejai veltīts atceres pasākums un izstādes “No trimdas Latvijā – Austras Lindes tautu meitu miniatūras” atklāšana.

Arī piemiņas stūrītis
Atceres pasākumā Austras meita Astra Pavlovska veldzējās atmiņās par to, kāda bijusi dzīve ārpus Latvijas, ļaujot ieskatīties mammas dzīves gājumā svešumā. Izstādi no trimdas Latvijā veido 120 lelles Latvijas novadu tautas tērpos, kurus darinājusi trimdā ASV dzīvojusī novadniece A.Linde. Miniatūro tautas tērpu darināšana bijis liels Austras hobijs.
Stendos lelles izkārtotas pēc tautas tērpu piederības Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem – Vidzemes, Latgales, Zemgales un Kurzemes. Katra novada tautas tērps vēsta par tā darināšanu un valkāšanas īpašībām. Tas ļauj izvērtēt, cik krāšņs un daudzveidīgs ir latviskais mantojums. Masīvkoka izveidotajā Latvijas kartē, kas izvietota pie vienas no ekspozīcijas telpas sienām, izkārtoti etnogrāfiskie novadi, kur atzīmēta tautas tērpu piederība attiecīgajai vietai. Digitālajā ekrānā ir iespēja iepazīties ar plašāku A.Lindes biogrāfiju, kolekcijas tapšanas gaitu un izstādēm. Godinot novadnieci, izstādē ir iekārtots A.Lindes piemiņas stūrītis, kurā eksponēts stends ar rokdarbnieces personiskajām lietām un rokdarbiem.

Iekārto pastāvīgu ekspozīciju
Valsts kultūrkapitāla fonds bija izsludinājis projektu konkursu programmā “Latvijai simts” ar vēstījumu “Es esmu Latvija”. Tas, ko ir paveikusi A.Linde, vistiešākajā veidā vēsta – “Es esmu Latvija”. Muzeja darbiniekiem radusies doma par ilgstošu ekspozīciju plašākai sabiedrībai, lai iepazīstinātu ar A.Lindes dzīvesstāstu, unikālās kolekcijas tapšanas vēsturi un nozīmi latvietības saglabāšanā.
“Projekts tika atbalstīts un ieguva daļēju finansējumu, tāpēc Alūksnes novada pašvaldība sniedza līdzfinansējumu projekta realizācijai. Protams, liels paldies meitas Astras ģimenei par uzticēšanos un par to, ka viņa dalās ar šo kolekciju. Mēs varam būt lepni par šo kultūrvēsturisko mantojumu,” atklāšanā uzsvēra Alūksnes muzeja izstāžu kuratore Linda Apšusala.
Viņa uzsvēra – iecere nebūtu tik veiksmīgi realizēta, ja nebūtu Alūksnes novadnieku atbalsta. Liels paldies izskanēja dizaina koncepcijas realizētājai alūksnietei Nadīnai Dudarei. Stendus lellītēm izgatavoja SIA “WoodLV” komanda – Kristaps Kozilāns un Valdis Zass. Digitālā ekrāna programmatūru izveidojis Marts Upenieks. Miniatūro tautas tērpu kolekciju atbilstoši to valkāšanas tradīcijām sakārtojusi Alūksnes Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme” vadītāja Ineta Leja. Savukārt Alūksnes muzeja darbinieces - projektu vadītāja Elīna Birzniece un izstāžu kuratore Linda Apšusala - cītīgi rūpējušās par izstādes tapšanu.

Atklāj kopā ar ģimeni
A.Linde (Ķauķis) dzimusi 1918.gada 21.oktobrī Ziemeru pagasta “Semeikās” kā jaunākā no trīs māsām. Jau jaunībā daudz laika pavadījusi, darinot rokdarbus, pirmās iemaņas ieguvusi no mātes un māsām. Jaunības gadus viņa pavadījusi savā dzimtajā pusē, izglītību ieguvusi tagadējā Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā. Bijusi teicamniece. 1941. gada 12. oktobrī Austra salaulājās ar Jāni Lindi. Pēc gada ģimenē piedzima meita Maija, kura diemžēl nodzīvoja vien pāris dienas. Tad divus gadus vēlāk -  1944. gadā - piedzima Astra.
Astra Pavlovska izstādes atklāšanu apmeklēja kopā ar vīru Olģertu un dēlu Raimondu. Pateicībā par ģimenes relikviju un kultūrvēsturisko mantojumu, par uzticību tam, ka mammas lellītes tagad radušas mājas Alūksnes muzejā, Alūksnes muzejs A.Pavlovskai pasniedza koka fragmentu no Austras un Astras dzimtajām mājām Ziemeros un mājas nosaukumu “Semeikas”, kurš agrāk atradies pie mājas Ziemeros.

Izrādītas pasaulei, atgriežas mājās
Meita Astra atklāja, ka daudzi apbrīno mammas darbus. Trimdas laikā izstādes bijušas arī ASV, viena no vērienīgākajām bijusi Vašingtonā, kur par lellītēm atzinīgi izteikusies ASV muzeja institūta direktore un vēlējusies, lai lellītes atrastos ASV tekstila muzejā. Taču ģimenei šī ideja nav šķitusi īpaši saistoša, jo viņu domas bija Latvijas virzienā. Dzīves gaitā A.Linde nevienu lellīti neesot pārdevusi, bet dāvinājusi gan, visvairāk tās ir tikušas krustmeitai Zentai Apinei, kura pati ir rokdarbniece un mammai bijusi liels atbalsts.
1995. gadā Latvijas vēstniecība Vašingtonā uzdāvināja Latvijas valsts prezidenta Ulmaņa kundzei Abrenes lelli, Baltā nama vizītes laikā arī ASV prezidenta Klintona kundzei tika uzdāvināta tautiskā lellīte. 1995. gada rudenī A.Pavlovska ar visām lellēm pārcēlusies uz dzīvi Latvijā: pati lidojusi ar lidmašīnu, bet lellītes braukušas ar kuģi.

Garais un līkumainais ceļš beidzies
Latvijā 1998. gadā lelles izstādītas Latvijas brīvdabas muzejā Dziesmu svētku laikā. Izstādi organizējuši Astras dēli Raimonds un Ēriks. Vēlāk ilgāku laiku lelles atpūtušās Astras mājās, taču 2015. gadā Carnikavas tautas namā tās sevi atkal atrādījušas, pēc tam tās izstādītas arī Alūksnē un Daugavpilī.
“Nesen vienu no mammas lellītēm uzdāvināju Valsts prezidenta Vējoņa kundzei par rūpēm par tiem bērniem, kuri palikuši bez ģimenes. Tagad es ļoti priecājos, ka Alūksnes muzejs ir uzņēmies rūpi par savas novadnieces darbu saglabāšanu un saudzīgu izrādīšanu. Zinu, ka arī mamma priecātos par tādu atgriešanos. Šis ceļš mājup bijis garš un līkumains,” teica A.Pavlovska.

— Teksts un foto: Linda Līdaka

Citu datumu laikraksti

 • Jautrība asprātīgā komēdijā

  Jautrība asprātīgā komēdijā

  Alūksnes Kultūras centrā 9.novembrī pulksten 19.00 skatītājus priecēs komēdija “Silvija”. Izrādes režisors un aktieris Voldemārs Šoriņš amerikāņu...

 • Spēks no bitēm 4

  Spēks no bitēm

  Jaunlaicenes pagasta bioloģiskā zemnieku saimniecība “Auguļi” ir viena no retajām Alūksnes novadā, kas pircējiem piedāvā krēmveida medu. Biškopības...

 • Atklāj disku golfa laukumu

  Atklāj disku golfa laukumu

  Alūksnes novada sporta centrā “Mežinieki” pagājušajā svētdienā alūksniešiem un pilsētas viesiem kopā ar ģimeni un draugiem lieliskos laika apstākļos...

 • Par to, ko atļaujamies

  Šonedēļ divu dienu laikā notikuši divi gadījumi par “Alūksnes Ziņu” darbību, kas raisa pārdomas. Par to, ko atļaujamies (kādas personas ieskatā - par...

 • Kā vērtēt vēlēšanu rezultātus?

  Aizvadītajā nedēļā 954 vēlēšanu iecirkņos Latvijā un 121 vēlēšanu iecirknī ārvalstīs notika 13.Saeimas vēlēšanas. Vēlēšanu iecirkņos savu balsi...

 • Vēlēšanas atgādina aklo randiņu vai veikala reklāmu

  Šogad 13.Saeimas vēlēšanas mūsu pusē iekrita vienā dienā ar svecīšu vakaru. Savu balsi nodevu iepriekšējā dienā, jo nekādi to nevarēju savienot ar...