Alūksnes novada muzeji piedalīsies simtgades kopizstādē

Alūksnes novada muzeji piedalīsies Latvijas Nacionālā vēstures un mākslas muzeja veidotajā muzeju kopizstādē “Latvijas gadsimts”, kuras atklāšana notiks maijā. Izstāde ir Latvijas muzeju kopīgs veltījums valsts simtgadei, kurā vienkopus apskatāmas izcilas Latvijas muzejos saglabātas vēstures liecības, kas raksturo un ataino Latvijas valsts tapšanas gaitu un likteņstāstus.

No Alūksnes novada – četri muzeji
Alūksnes muzeja krājuma glabātāja Ieva Bogdanova norāda, ka kopizstādē piedalīsies četri Alūksnes novada muzeji: Alūksnes muzejs, Jaunlaicenes muižas muzejs, Bejas novadpētniecības centrs un Zeltiņu vēstures krātuve.
“Alūksnes muzejs uz Latvijas Nacionālo vēstures un mākslas muzeju nogādājis septiņus priekšmetus. Fotogrāfiju, kurā redzams Latvijas Neatkarības kara dalībnieks, Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris, 7. Siguldas kājnieku pulka kaprālis Eduards Jansons-Johansons 20.gs. 1.pusē un Voldemāra Čibala 1940.gados izsūtījumā darināto krūzīti, kas mērojusi garo ceļu uz dzimteni Latviju pie viņa dēla Anša Alūksnē. Kopizstādē varēs apskatīt arī piecas digitālās fotokopijas, kurās atainoti nozīmīgi notikumi Alūksnes sabiedriskajā dzīvē, sporta un atpūtas pasākumos 1960. un 1970.gados,” saka I.Bogdanova.

Izšūts dvielis un galošas
No Bejas novadpētniecības centra deponēts viens priekšmets: 1930.gados austs dvielis ar izšūtiem tautiskiem ornamentiem, kuru izšuvusi Hermīne Anne Upeniece kā veltījumu Aizsargu organizācijas biedram Ērikam Skujam. “No Zeltiņu vēstures krātuves izstādē varēs aplūkot divus priekšmetus - portfeli ar iegravētu apsveikumu dzimšanas dienā 1976.gadā un 1920.-1930.gadu Latvijas Aizsargu organizācijas sieviešu nodaļas aizsardžu formas tērpu.
Savukārt Jaunlaicenes muižas muzejs nodevis trīs priekšmetus - galošu pāri, kuras izgatavojis un valkājis Alfrēds Siliņš, kas šūtas no riepu gumijas. Sarafānu, kas pāršūts 20.gadsimta 1950.gados no Martas Maltenieces tautiskajiem brunčiem, un ceļojošo sarkano karogu sociālistiskās sacensības uzvarētājam kultūras darbā, kas pasniegts Alūksnes rajona kolhoza „Nākotne” kolektīvam 1988.gadā,” stāsta I.Bogdanova.
— Līga Vīksna

Citu datumu laikraksti

 • E-veselība klibo 2

  E-veselība klibo

  Jaunais gads Latvijā sācies ar obligātu valsts E-veselības sistēmas lietošanu, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu...

 • Būs jāpiejož jostas

  Alūksnes novadā šogad būs jāpiejož jostas ciešāk – iedzīvotāju skaits novadā samazinājies un līdz ar to arī pašvaldības budžets. Par Alūksnes novada...

 • Alūksne īsumā

  Alūksne ◆ 29.decembrī pulksten 10.33 ugunsdzēsēju glābēju palīdzība bija nepieciešama Laurencenes ielā Alūksnē, kur daudzdzīvokļu mājā kādā dzīvoklī...