Alūksnes NVO centram - 20

Biedrība “Alūksnes Nevalstisko organizāciju centrs” (NVO) 18.decembrī svinēs 20.pastāvēšanas gadadienu. Šo gadu laikā centrs arvien attīstījies un stiprinājis Alūksnes un Apes novadu nevalstiskās organizācijas, esot tām padomdevējs un domubiedrs.

Liels paldies brīvprātīgajiem!
“Sākotnēji NVO centrs Alūksnē bija kā pakalpojumu sniegšanas vieta – cilvēkiem pašiem nebija mājās datoru, kopētāju, faksa aparātu, tādēļ izmantoja centrā esošos. Palīdzējām ar informāciju, izglītošanu. Šo gadu laikā, izmantojot centra pakalpojumus, organizāciju pārstāvji ir guvuši daudz vērtīgu zināšanu, nodrošinājuši sev tehnisko aprīkojumu,” stāsta Alūksnes NVO centra vadītāja Dzintra Zvejniece un uzsver – visus šos gadus Alūksnes NVO centrs ir pastāvējis ar brīvprātīgo darbu. 20 gadu laikā centrā bijuši ļoti daudzi brīvprātīgie un praktikanti. Šajā ziņā Dz.Zvejniece uzteic Evu Aizupi, Kristīni Vimbu, Santu Harjo-Ozoliņu un vēl daudzus citus, kuri ne tikai palīdzējuši centram, bet arī paši pilnveidojušies kā personības. “Mūsu zelts ir grāmatvede Agnese Melece – gudra un ļoti atsaucīga!” saka Dz.Zvejniece.

Aizgūst labdarības akciju rīkošanu
Šo gadu laikā Alūksnes NVO centrs ir organizējis vairākus iedzīvotāju forumus. Dz.Zvejniece uzskata – tas veicinājis jaunu organizāciju dibināšanu Alūksnes un Apes novados.
“To noteikti veicināja arī tas, ka jau centra dibināšanas pirmsākumos caur Alūksnes NVO centru tika īstenots brīvprātīgo darbs, iesaistoties starptautiskos projektos. Tā Alūksnes rajonā nokļuva ASV Miera korpusa brīvprātīgais, Eiropas valstu brīvprātīgie. Alūksniešiem tā bija iespēja izzināt Eiropas un pasaules pieredzi, nemitīgi mācīties un izzināt visu jauno. Iemācījāmies organizēt labdarības aktivitātes – pirmās divas labdarības akcijas Alūksnē bija 2000.gadu sākumā: Bībeles muzeja ēkas pirmā krāsošana un strūklaku atjaunošana. Tagad labdarības aktivitātes pārņēmis Alūksnes un Apes novada fonds. Savukārt brīvprātīgais Ēriks Markovs mūsu rajona iedzīvotājiem iemācīja rakstīt biznesa plānus,” atceras Dz.Zvejniece.

Sabiedrības centrs – ikvienam iedzīvotājam
Kopš 2012.gada NVO centrs uztur ēku Alūksnē, Dārza ielā 8a, kas ir vietējām nevalstiskajām organizācijām, neformālajām grupām un aktīvajiem iedzīvotājiem atvērta vieta ar nosaukumu „Alūksnes novada Sabiedrības centrs”. Dz.Zvejniece to sauc par unikālu gadījumu Latvijā, kad sabiedrības vajadzībām pašvaldība (Alūksnes novada – red.) nodevusi apsaimniekošanā biedrībai – Alūksnes NVO centram - visu ēku. Ik dienu Sabiedrības centra telpas izmanto septiņas organizācijas, arī Alūksnes NVO centrs, kam tur ir pastāvīga apmešanās vieta, bet vēl 50 organizācijas regulāri izmanto centra telpas dažādām savām aktivitātēm.
“Ikviens aktīvs iedzīvotājs, organizācijas vai iestādes var izmantot centra telpas par brīvu. Te pulcējas gleznotāji, vingrotāji, notur dažādas sapulces un pat dievkalpojumus. Izmantojot šīs telpas, ļoti svarīga ir sapratne un līdzdarbošanās, koleģiāla attieksme – piemēram, kurš pirmais atnāk uz darbu, tas notīra sniegu. Jāatzīst – ir arī cilvēki, kuri joprojām nezina par šīs ēkas funkcijām,” saka Dz.Zvejniece.

Jāizvērtē dibināšanas
nepieciešamība
NVO centra pamatuzdevums ir apvienot nevalstiskās organizācijas, izglītot par dažādām tēmām, rosināt domāt un būt līdzatbildīgiem. Alūksnes un Apes novada organizācijas Dz.Zvejniece raksturo kā ļoti mērķtiecīgas un aktīvas, atsaucīgas un spēcīgas, zinošas. “Jebkurai organizācijai ir svarīgs savs aktīvs līderis. Ja tā nav, tad arī nekas nenotiek. Tiesa, iedzīvotājiem ļoti rūpīgi jāizvērtē organizācijas dibināšanas nepieciešamība, jābūt zinošiem un uzmanīgiem, jāparedz organizācijas darbību ilgtermiņā, jo atskaišu iesniegšanā nekādu atlaižu nav. Savukārt par finansējuma piesaisti organizācijas darbībai ir atbildīgs tās vadītājs un valde – jāmeklē iespējas, jāmācās pašiem. Ja vēl pašvaldība vai kāds cits atbalsta – paldies!” viņa saka. 
Dz.Zvejniece Alūksnes NVO centru vada kopš tā dibināšanas. “Toreiz pusslodzi strādāju Alūksnes rajona Izglītības pārvaldē, vēlāk - “Alūksnes Ziņās” un Valsts probācijas dienestā, bet visu laiku līdztekus šiem darbiem arī pusslodzi NVO centrā,” saka Dz.Zvejniece.
Šobrīd Dz.Zvejniece vada divas atšķirīgas organizācijas vienlaikus – gan Alūksnes NVO centru, gan Alūksnes un Apes novada fondu. Viņa aicina kādu no sabiedrības pieteikties un pārņemt vienas organizācijas vadību, kā arī iesaistīties šo organizāciju darbībā.

Apē – brīvprātīgā no Francijas
Alūksnes NVO centrs vienmēr aktīvi īsteno dažādus projektus, šobrīd - “Erasmus+” programmas projektu par brīvprātīgo darbu. Alūksnes NVO centra projektu vadītāja Ilze Zvejniece uzsver, ka šādi centrs atbalsta pašvaldību iestādes Alūksnes un Apes novados. “Pašvaldībām nav kapacitātes šādu projektu koordinēšanai, rakstīšanai, bet Alūksnes NVO centram ir. Šobrīd Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolā ir brīvprātīgā Aleksandra no Francijas. Aleksandra četras dienas nedēļā ir vidusskolā, piedalās mācību stundās un vēro to norisi, divas reizes nedēļā vada šūšanas pulciņu, vadīs arī franču valodas nodarbības. Apē viņa būs līdz 2019.gada 19.augustam. Joprojām meklējam brīvprātīgo Alūksnes bērnudārzam “Sprīdītis” - ceram, ka ar nākamo gadu viņš būs,” stāsta I.Zvejniece.
Jāuzsver, ka arī alūksnieši kļūst par brīvprātīgajiem, kuri dodas uz citām valstīm. Šobrīd alūksnietis Valts Čibals atrodas Slovēnijā, kur strādā vairākās vietās, bet pamatdarbs saistās ar jauniešiem, kuri nekur nemācās un nestrādā. Viņš šiem jauniešiem vada arī fotografēšanas nodarbības.
Nākamā gada vidū uz Slovēniju dosies vēl kāds alūksnietis. Līdz šim kā brīvprātīgie uz citām valstīm no Alūksnes devušies seši jaunieši.
Nākamā gada ieceres
I.Zvejniece uzsver, ka arī nākamgad rīkos apmācības, seminārus, konferenci par vides tēmu. “Gribētos turpināt arī izstādi “Individuālā dualitāte”, ko veidojām par Alūksnes un Apes novadu nevalstisko organizāciju cilvēkiem, kuri ir katras organizācijas dvēsele. Izstādi pirms gada atklājām Alūksnes Kultūras centrā, gada laikā tā ir ceļojusi pa Alūksnes un Apes novadiem, tagad būs skatāma Sabiedrības centra telpās, lai pēc tam atkal ceļotu pa mūsu novadu pagastiem,” saka I.Zvejniece. 

Sākotnēji Latvijā NVO centrs bija tikai Rīgā. 1998.gadā projekta gaitā NVO centrus izveidoja vēl trīs Latvijas pilsētās – Alūksnē, Daugavpilī un Liepājā.

Alūksnes NVO centru 1998.gada 18.decembrī dibināja piecas organizācijas: tautsaimnieku apvienība “Alta”, kultūras un izglītības centrs “Stili”, biedrība “Gaisiņš”, biedrība “Alūksnes Tautas teātris “Slieksnis”” un Alūksnes dziedāšanas biedrība “Atzele”, kas ir vienīgā no šīm organizācijām, kura šodien vairs nepastāv.

Sākotnēji Alūksnes NVO centram bija ļoti laba sadarbība ar Alūksnes rajona padomi. Centrs atradās padomes telpās administratīvajā ēkā Alūksnē: sākotnēji 2.stāvā, tad 4.stāvā, tad 1.stāvā, vēlāk ēkā Brūža ielā, kur atrodas banka, bet jau sešus gadus – Dārza ielā 8a.

Alūksnes novadā šobrīd ir aptuveni 140 nevalstiskās organizācijas, Apes novadā – aptuveni 40.

Citu datumu laikraksti

 • Karstais temats

  Alūksnes novadā šobrīd viena no aktuālākajām sarunu tēmām ir par gaidāmo skolu tīkla reformu. Paredzamās izmaiņas ir ļoti skarbas – par to “Alūksnes...

 • Laiks labdarībai

  Svētdien būs pirmā advente, kad sākam gaidīt Ziemassvētkus. Šis parasti ir laiks, kad cilvēki vairāk atver savas sirdis, nododas pārdomām un sniedz...

 • Skolu liktenis vēl nav skaidrs

  Laikraksts “Alūksnes Ziņas” jau rakstīja par Alūksnes novada pašvaldības ziņojumu, kas paredz izmaiņas novada skolām. Nelielā skolēnu skaita dēļ ir...

 • Sociālo lietu pārvaldei atkal jāmeklē vadītājs

  Sociālo lietu pārvaldei atkal jāmeklē vadītājs

  Alūksnes novada pašvaldības Sociālo lietu pārvaldes vadītāja Evija Švalbe pašvaldībā vērsusies ar iesniegumu par darba attiecību izbeigšanu....

 • Godina pagasta iedzīvotājus 6

  Godina pagasta iedzīvotājus

  Latvijas simtgadē Alūksnes un Apes pilsētās un pagastos norisinājās dažādi svinīgi pasākumi. Arī Jaunalūksnes pagastā, Kolberģī, tika ieskandināti...

 • Liepnā lepojas ar saviem cilvēkiem 3

  Liepnā lepojas ar saviem cilvēkiem

  Ar skanīgām dziesmām, siltiem vārdiem un patīkamu atmosfēru arī Liepnā izskanēja Latvijas simtgades svētki. Pasākumā “Manai Latvijai 100” Liepnas...