Alūksnes poliklīnikā 35 gadu laikā telpas kļuvušas par šauru

SIA “Alūksnes poliklīnika 1” 19.oktobrī svinēs 35 gadu jubileju. Mediķi atzīst - ja pirmsākumos telpas šķita plašas, tad tagad tās jau ir par šauru.

SIA "Alūksnes poliklīnika 1" 19.oktobrī svinēs 35 gadu jubileju. Mediķi atzīst - ja pirmsākumos telpas šķita plašas, tad tagad tās jau ir par šauru.
"Kad poliklīniku cēla, bija iecere izbūvēt trešo stāvu, garāžu un izveidot aptieku. Galvenais ārsts Gints Skulte pats meklēja ēkas projektu. Celtniecības darbi risinājās ziemā. Kad nebija poliklīnikas, mediķus "mētāja" pa dažādām vietām - bijām Rūpniecības, Dārza, arī Tirgotāju ielā, kur tagad ir Alūksnes mūzikas skola. Kad pacientus pieņēmām Tirgotāju ielā, mums pat nebija recepšu blanku - receptes izrakstījām uz parasta papīra," stāsta poliklīnikas psihiatrijas kabineta medmāsa Irēna Zālīte.
Acu ārste Māra Liepiņa atceras, ka G.Skulte pats devās uz Igauniju, lai organizētu ķieģeļu saņemšanu. "Agrāk katra poliklīnikas pacienta kartītes aizmugurē bija piestiprināta aploksne, kurā glabāja pacienta fluorogrammas. Tā īstenošanā ieguldīja lielu darbu, bet tagad tā vairs nedara, jo šīs pūles netika nenovērtēja," saka M.Liepiņa.
Zobu tehniķe Inta Lase norāda, ka agrāk speciālisti poliklīnikā strādāja divās maiņās un darbdiena bija garāka, strādāja arī sestdienās.
Vēlas izbūvēt liftu
Pašlaik poliklīnikā strādā 32 darbinieki (bez privātprakšu ārstiem). Poliklīnikā cilvēki var sastapt četrus ģimenes ārstus, acu ārstu, psihiatru, neiropatologu, narkologu, ginekologu, protēzistu, endokrinologu, ķirurgu, stomatologu, rentgenologu, fizikālās terapijas ārstu, ftiziatru, pediatru, arodārstu. SIA "Alūksnes poliklīnika 1" valdes priekšsēdētāja Maija Plahotina uzsver, ka poliklīnikas attīstība ir atkarīga no Alūksnes rajona attīstības un tā, cik rajonā būs iedzīvotāju. "Nav noslēpums, ka iedzīvotāju skaits samazinās - mirstība ir lielāka nekā dzimstība. Daudzi dodas strādāt uz Īriju un nereti paliek tur dzīvot. Arī medicīnas darbinieki to dara," saka M.Plahotina.
Pašlaik poliklīnika Alūksnes pilsētas domei ir nosūtījusi iesniegumu - no 2005.gada budžeta piešķirt 1500 latu dotāciju, lai varētu izstrādāt projektu lifta izbūvei no ēkas pirmā uz otro stāvu. "Pašvaldības funkcija ir nodrošināt iedzīvotājiem pakalpojumu pieejamību. Tā ir arī mūsu cerība dotācijas saņemšanai. Pašlaik ēkas otrais stāvs nav pieejams cilvēkiem, kam ir grūti pārvietoties. Mediķi dodas uz pirmo stāvu, lai varētu šādu pacientu izmeklēt. Ja būs dotācija un izstrādāsim projektu, tad vismaz 20 000 latu vajadzēs lifta ierīkošanai. Pašlaik mēs nezinām, kur šādus līdzekļus varētu gūt," klāsta poliklīnikas izpilddirektore Dagnija Ģērmane.
Iegādājas aparatūru
Viņa atzīst, ka poliklīnikai vajadzētu daudz ko, piemēram, nomainīt logus un jumta segumu. "Poliklīnika taču ir paredzēta tam, lai cilvēkiem būtu pieejama jaunākā aparatūra, to mums vajadzētu visvairāk, jo aparatūra noveco ātri. Iespēju robežās cenšamies to iegādāties. Nesen nopirkām ultrasonogrāfu ar dobumzondēm - tiesa, jau lietotu. Acu ārsta kabinetā drīz būs autorefraktometrs, ar kuru precīzāk varēs pārbaudīt redzi. Ir iecere, ka poliklīnikā atkal varētu būt aptieka. Tāpat ir iestrādes rehabilitācijas pakalpojumu sniegšanai," saka D.Ģērmane.
Ginekoloģe Gunita Kučika atzīst, ka ar jauno ultrasonogrāfu var veikt precīzākus izmeklējumus. "Tam ir gan septorālā, gan vaginālā zonde ar detektoru. Līdz šim izmeklējumus nevarējām veikt ar dobumzondi. Vaginālās sonogrāfijas izmeklējumi ir ieteicami korpulentām sievietēm. Sievietēm, nākot uz pārbaudi, vairs nevajadzēs veikt īpašo sagatavošanos - dzert daudz šķidruma. Procedūras maksa ir pieci lati. Ja trīs mēnešos pēc pirmās izmeklēšanas nepieciešams to atkārtot, ir jāmaksā tikai 2,50 lati," stāsta G.Kučika.
Šā gada 8.martā atvēra fizikālās terapijas kabitu. D.Ģērmane uzsver, ka fizikālās terapijas pacientu skaits palielinās. "Cilvēkiem ir vajadzīgs šis kabinets. Pozitīvi, ka poliklīnikā vienviet cilvēki var apmeklēt gan atsevišķus ģimenes ārstus, gan citus mediķus," saka D.Ģērmane.
Piedzīvo kuriozus
Poliklīnikas ārstes atminas arī kuriozus, kas šo gadu laikā piedzīvoti - piemēram, kādā rudenī aizsala apkures sistēma un visu ziemu poliklīniku nevarēja apkurināt. "Man bija pacients, kas laukos strādāja par elektriķi. Viņš teica, ka centīsies kaut kā līdzēt un - atveda sivēnu sildāmās siles uz manu kabinetu! Tās viņš piekāra pie griestiem un ar elektrību ražoja siltumenerģiju," atminas M.Liepiņa.
Šo gadu atminas arī protēziste I. Lase. Kāda paciente par lielo aukstumu poliklīnikā bija uzrakstījusi nacionālās preses izdevumam. "Protams, žurnāliste bija klāt! Pirmais jautājums bija: "Vai tas tiesa, ka zobu protēzes bija piesalušas pie šāles?"," atceras I.Lase.
Poliklīnikas kolektīvs atzīst, ka svētkus, iespējams, rīkos ap Ziemassvētkiem.

Citu datumu laikraksti